Iespēja bez maksas apgūt latviešu valodu šajos kursos ir pieaugušajiem Rīgas iedzīvotājiem, kuru deklarētā dzīvesvieta ir Rīgā, izņemot skolēnus un bezdarbniekus. Kursos apgūt latviešu valodu varēs A un B valodas prasmes līmenī.
Saraksts ar mācību iestādēm un informācija par pieteikšanās kārtību kursiem tiks atvērts 20. janvārī Rīgas Apkaimju iedzīvotāju centra interneta vietnē www.apkaimes.lv sadaļā “Integrācija”, apakšsadaļā “Latviešu valodas kursi”.
Rīdzinieku interese par bezmaksas latviešu valodas kursiem parasti ir augsta – gada sākumā izziņotie kursi pavasara semestriem tiek nokomplektēti dažu dienu, dažkārt pat dažu stundu laikā. Jāņem vērā, ka pieteikties kursiem varēs tikai personīgi, ievērojot izglītības iestādes noteikto pieteikšanās kārtību. Pašvaldībā pieteikumus kursiem nepieņem.
Projektu konkursu latviešu valodas apguves nodrošināšanai rīdziniekiem Rīgas pašvaldība organizē jau 14 gadus – kopš 2011. gada. Šajā laikā, pateicoties pašvaldības līdzfinansējumam, latviešu valodu pamata A vai vidējā B valodas prasmes līmenī ir apguvuši vai pilnveidojuši 15 750 rīdzinieku.
Iepriekšējā kursu periodā, no 2022. līdz 2024. gadam, Rīgas pašvaldības līdzfinansētajos latviešu valodas kursos mācības notika 155 grupās, no kurām 101 grupā rīdziniekiem bija iespēja apgūt latviešu valodu pamata jeb A līmenī, bet 44 grupās – vidējā jeb B līmenī. 79 mācību grupas notika klātienē, 69 mācību grupas – attālināti, bet septiņās grupās mācības – gan klātienē, gan attālināti.
Latviešu valodas nodarbības parasti notiek divas līdz trīs reizes nedēļā, vienas nodarbības ilgums ir divas līdz trīs mācību stundas jeb 90 līdz 135 minūtes. Katrā latviešu valodas prasmes līmenī notiek no 80 līdz 125 mācību stundām.
Kopš 2023. gada kursu dalībniekiem tiek piedāvāta iespēja papildināt latviešu valodas zināšanas arī sarunu klubu nodarbībās. Sarunvalodas klubos valodas apguvei parasti tiek atvēlētas no 36 līdz 48 mācību stundām.
Kopš 2019. gada tiek apkopoti arī dati par kursantu valstisko piederību. Tie atklāj, ka šajā laikā Rīgas pašvaldības līdzfinansētos latviešu valodas kursus apmeklējuši 75 valstu pilsoņi, tai skaitā 22 Eiropas Savienības dalībvalstu pilsoņi. Visbiežāk latviešu valodas kursus apmeklējuši Latvijas iedzīvotāji – gan pilsoņi, gan nepilsoņi (4113), Krievijas pilsoņi (3967), Ukrainas pilsoņi (987), Baltkrievijas pilsoņi (631), Uzbekistānas pilsoņi (149) un Indijas (132) pilsoņi.
Tajā pašā laikā tālākās valstis, kuru pilsoņi, dzīvojot Rīgā, izvēlējušies mācīties latviešu valodu Rīgas pašvaldības līdzfinansētajos latviešu valodas kursos, ir Amerikas Savienotās Valstis, Austrālija, Brazīlija, Filipīnas, Japāna, Jordānija, Kamerūna, Kanāda, Kolumbija, Kuba, Kuveita, Peru, Sīrija, Taizeme, Venecuēla un Vjetnama.
Statistikas dati atklāj, ka gadu gaitā pieaug arī ārvalstu pilsoņu skaits, kuri izvēlas apgūt latviešu valodu. Ja 2019. gadā 47% no kopējā kursantu skaita bija ārvalstu pilsoņi, tad 2024. gadā ārvalstu pilsoņi bija 71% no kopējā kursantu skaita.
Aptaujās kursu dalībnieki atzīst, ka izvēlas tos apmeklēt, jo latviešu valodas zināšanas nepieciešamas darbā, ir vēlme uzlabot latviešu valodas prasmi, lai varētu palīdzēt bērniem skolā, sarunāties ar vietējiem iedzīvotājiem uz ielas, bērnu rotaļu laukumā, izbraucot ekskursijā ārpus Rīgas, tāpat ne visiem kursantiem ir finansiālas iespējas mācīties valodu maksas kursos.
Dalībnieki atzīst, ka kursos visvairāk patīk iespēja praktizēt latviešu valodu, uzzināt daudz jauna par Latviju un tās vēsturi, pasniedzēji un saziņa ar grupas biedriem, kuriem ir līdzīgas problēmas, intereses un mērķi, psiholoģiskais atbalsts un pleca sajūta. Daļa kursu dalībnieku novērtē arī iespēju apgūt valodu tiešsaistes nodarbībās. Savukārt vislielākās grūtības kursos parasti sagādā rakstīšana un runāšana, jo ir nepietiekams vārdu klājums un sarežģīts gramatikas pielietojums.
Rīgas Apkaimju iedzīvotāju centra, sadarbībā ar uzņēmumu “TNS Latvia/KANTAR”, veiktais pētījums “Sabiedrības integrācija Rīgā 2024” atklāj, ka 48% rīdzinieku, kuriem latviešu valoda nav dzimtā valoda, uzskata, ka pēdējo trīs gadu laikā viņu latviešu valodas zināšanas ir uzlabojušās. 31% aptaujāto šajā grupā norādījuši, ka viņu latviešu valodas zināšanas uzlabojušās nedaudz, bet 17% uzskata, ka ievērojami uzlabojušās.
Šā gada konkursā “Latviešu valodas apguves nodrošināšana Rīgas pilsētas iedzīvotājiem” iesniegti septiņi projektu pieteikumi, no kuriem atbalstīti trīs projekti par kopējo summu 104 997 eiro.