Tomēr, arī zaudējot spēku sadarbības memorandam, kredītiestādes turpinās nodrošināt skaidrās naudas pieejamību – atbilstoši Saeimā 2024. gada septembrī pieņemtajiem Latvijas Bankas ierosinātajiem grozījumiem Kredītiestāžu likumā un uz to pamata izdotajiem Latvijas Bankas noteikumiem.
Regulējums attiecas uz tām kredītiestādēm, kuru klientu maksājumu kontu skaits un rezidentu mājsaimniecību noguldījumu apjoms veido vismaz 5 % no attiecīgi kopējā kontu skaita un noguldījumu apjoma Latvijā reģistrētajās kredītiestādēs, ārvalstu kredītiestāžu filiālēs vai citā dalībvalstī reģistrētu kredītiestāžu filiālēs Latvijā. Pašreizējā tirgus situācijā tās ir "Swedbank" AS, AS "SEB banka", AS "Citadele banka" un Luminor Bank AS Latvijas filiāle. Minētajām kredītiestādēm ir lielākie bankomātu tīkli Latvijā un tās ir arī kritisko finanšu pakalpojumu sniedzējas.
Lai nodrošinātu iedzīvotājiem pieeju skaidrajai naudai visā Latvijas teritorijā, tostarp mazpilsētās un lauku apvidos, Kredītiestāžu likuma grozījumi nosaka kredītiestādei par pienākumu Latvijas Bankas noteiktā attālumā no jebkuras vietas Latvijas teritorijā nodrošināt vismaz vienu bankomātu.
Latvijas Banka noteikusi minimālo bankomātu skaitu, kāds nozīmīgajai kredītiestādei jānodrošina Latvijas teritorijā, minimālo bankomātu darba laiku, skaidrās naudas izmaksas mēneša limitu, kā arī izņemšanas reižu skaitu.
Latvijas Banka ne retāk kā reizi divos gados pārskatīs skaidrās naudas izmaksas pakalpojuma nodrošināšanas prasības un šo prasību piemērošanas nosacījumus.
Memoranda parakstīšanas brīdī 2021. gadā Latvijā bija 902 bankomāti (894 no tiem uzturēja memoranda dalībnieki). Memorands ļāva būtiski ierobežot bankomātu skaita sarukumu. 2024. gada novembra beigās Latvijā bija 867 bankomāti (862 no tiem uzturēja memoranda dalībnieki).
Vienlaikus, ņemot vērā finanšu pakalpojumu, t. sk. skaidrās naudas pieejamības nodrošināšanas, lomu potenciālā apdraudējuma vai krīzes situācijā, valstī ir noteikts kritisko finanšu pakalpojumu loks. Viens no šādiem kritiskajiem pakalpojumiem ir skaidrās naudas izņemšana no maksājumu konta bankomātā. Lai nodrošinātu skaidrās naudas izņemšanas kā kritiskā finanšu pakalpojuma pieejamību, pašlaik valstī ir izveidots kritisko bankomātu tīkls, kas krīžu gadījumā ar skaidro naudu tiek apgādāts vispirms. Noteiktas papildu prasības šiem bankomātiem, lai nodrošinātu to darbību elektroapgādes un datu pārraides pakalpojumu nepieejamības gadījumā.
Latvijā darbojošos bankomātu karte atrodama Latvijas Bankas tīmekļvietnē – https://www.bank.lv/pakalpojumi/bankomatu-karte, t. sk. kritisko bankomātu karte – https://www.bank.lv/pakalpojumi/bankomatu-karte#kritiskie-bankomati-kas-krizu-gadijuma-ar-skaidro-naudu-tiek-apgadati-vispirms.
Latvijas Bankas un "Latvijas Faktu" 2024. gada augustā veiktā iedzīvotāju aptauja liecina, ka 86 % Latvijas iedzīvotāju ir apmierināti ar iespējām izņemt skaidro naudu no sava bankas konta, 8 % nav apmierināti, bet 4 % neizmantoja skaidro naudu norēķinos.
"Vēlos izteikt pateicību finanšu sektoram – FNA un lielākajām komercbankām, kuras 2021. gada rudenī atsaucās mūsu iniciatīvai bankomātu tīkla saglabāšanai. Turpmākie gadi bija izaicinājumu pilni, t. sk. būtiski mainījās ģeopolitiskā un drošības situācija, apliecinot, ka darbs, lai nodrošinātu skaidrās naudas pieejamību, ir veikts tālredzīgi. Skaidrā nauda ir viens no ekonomiskās drošības nozīmīgākajiem elementiem," uzsver Latvijas Bankas Naudas apgrozības pārvaldes vadītājs Jānis Blūms.