“Inkubācijas programma Latvijas uzņēmējiem piedāvā plašu iespēju spektru – finansiālu atbalstu grantu veidā, kas var sasniegt līdz pat 55 tūkstošiem eiro gadā, atbalstu tehnoloģiju izstrādes un prototipēšanas risinājumu izstrādei, kā arī vērtīgu pieredzi, sadarbojoties ar nozares ekspertiem un starptautiskiem mentoriem. Programma ne tikai stiprina uzņēmumu konkurētspēju, bet arī veicina Latvijas inovāciju eksportu, fokusējoties uz tehnoloģijām un divējādas lietojamības produktiem,” tā LIAA direktore Ieva Jāgere.
Apmēram 20% uzņēmumu fokusējas uz tehnoloģijām, piemēram, viedajiem legingiem insulta pacientu rehabilitācijai, platformām ādas vēža diagnostikai un mūzikas instrumentu pedāļiem. Tāpat inkubācijas programmā uzņemtie dalībnieki veido interaktīvas spēles, piedāvā ekoloģiskus risinājumus un radošus projektus, atspoguļojot programmas spēju atbalstīt dažādas inovācijas. Vairāk nekā trešdaļa no šajā uzsaukumā uzņemtajiem dalībniekiem darbojas ražošanā, piedāvājot eksportspējīgus produktus - bērnu mēbeles, luksusa ādas izstrādājumus, fermentētu kombuču un kosmētikas līdzekļus.
Uzņēmums “ALL-TECH” no Ogres novada, kas ir uzņemts LIAA pārstāvniecībā Ogrē, ir inovatīvs uzņēmums, kas darbojas kā divējādas lietojamības uzņēmums, izstrādājot individuālus projektus un veicot transportlīdzekļu pārbūvi specializētām vajadzībām. “Vēlamies šajā programmā saņemt vērtīgus padomus no zinošiem konsultantiem un mentoriem, jaunus kontaktus, kā arī finansiālu atbalstu, lai papildinātu tehnoloģiskās iespējas un radītu inovatīvus risinājumus, kas veicinātu mūsu izaugsmi un konkurētspēju gan vietējā, gan starptautiskajā tirgū,” stāsta uzņēmuma vadītājs Alvis Ivanovs.
Pēc līguma noslēgšanas ar LIAA par inkubācijas atbalsta piešķiršanu, uzņēmēji var izmantot plašas atbalsta iespējas. Pirmajā darbības gadā eksportspējīgi komersanti var saņemt atbalstu līdz pat 25 tūkstošiem eiro, savukārt inovatīvi uzņēmumi – līdz 55 tūkstošiem eiro. Kopējais atbalsta periods var ilgt līdz trim gadiem. Finansiālais atbalsts tiek sniegts grantu veidā un ir pieejams tādām vajadzībām kā telpu un darba vietas noma, ražošanas aprīkojuma un iekārtu iegāde, izejmateriālu un izejvielu iegāde. Papildu priekšrocības inovatīvajiem uzņēmumiem ietver atbalstu darbinieku atlīdzības izmaksām, kā arī specifisku pakalpojumu izmantošanai prototipēšanai un tehnoloģiju izstrādei.
Nefinanšu atbalsts ietver konsultācijas par uzņēmējdarbībai būtiskiem jautājumiem, kā arī mācības un seminārus, kas aptver biznesa modelēšanu, mārketingu, produktu attīstības un personāla vadību, finanšu plānošanu un resursu piesaisti. Uzņēmējiem pieejamas gan vietējo, gan starptautisko mentoru konsultācijas, ekspertu atbalsts, kā arī iespēja piedalīties tīklošanās un pieredzes apmaiņas pasākumos.
Nākamais inkubācijas programmas uzsaukums notiks no 2025. gada 3. līdz 20. martam, bet šobrīd ir atvērta pieteikšanās pirmsinkubācijas programmai, kas piedāvā komersantiem iespēju piedalīties mācībās, mentoru pakalpojumus, lai sagatavotos inkubācijas programmai. Plašāka informācija pieejama vietnē biznesa attīstībai business.gov.lv.
Inkubācijas programmas atbalsts pieejams LIAA reģionālajās pārstāvniecībās Jūrmalā, Tukumā, Valmierā, Cēsīs, Smiltenē, Madonā, Gulbenē, Alūksnē, Siguldā, Liepājā, Saldū, Ventspilī, Kuldīgā, Talsos, Jelgavā, Bauskā, Ogrē, Jēkabpilī, Rēzeknē un Daugavpilī. Savukārt Rīgā atbalsts pieejams Tehnoloģiju un Radošo industriju pārstāvniecībās.
Biznesa inkubācijas atbalsts pieejams Eiropas Reģionālā attīstības fonda un Latvijas valsts budžeta līdzfinansētās Mazo un vidējo uzņēmumu (MVU) inovatīvās uzņēmējdarbības attīstības programmas ietvaros.