Izspiedējvīrusi ir ļaunprātīgi radītas programmatūras (ļaunatūras), kas paredzētas, lai šifrētu lietotāja vai uzņēmuma failus vai iekārtas, liedzot piekļuvi šiem datiem, kā arī pieprasot samaksu par šo datu atgūšanu. Balstoties uz Kiberincidentu novēršanas institūcijas (CERT.LV) publicēto informāciju, izspiedējvīrusi bija viens no galvenajiem novērotajiem ļaunatūras tipiem šī gada otrajā ceturksnī.
“Pieaugot programmatūru nozīmei visu nozaru ikdienas darbā, ir nepieciešami jauni instrumenti, lai cīnītos pret uzbrukumiem digitālajā vidē. Interneta infrastruktūra ir globāla, tādēļ Latvijas līdzdalība starptautiskos centienos mazināt kiberuzbrukumu ietekmi uz kritisko infrastruktūru ir loģisks lēmums mūsu drošības stiprināšanai,” norāda aizsardzības ministrs Andris Sprūds.
Pievienošanos iniciatīvai vērtēja Aizsardzības ministrija, Ārlietu ministrija, CERT.LV, Iekšlietu ministrija un Valsts policija. Aizsardzības ministrija uzņemsies vadošās institūcijas atbildību, tai skaitā iestāšanās procesa koordinēšanu, paralēli strādājot politikas veidošanas darba grupā. Savukārt Valsts policija ir paudusi gatavību iesaistīties starptautiskās iniciatīvas darba grupā pret izspiedējvīrusiem (International Counter Ransomware Task Force).
Latvijas institūciju un to pārstāvju darbs iniciatīvā tiks nodrošināts jau esošā budžeta ietvaros un neprasīs papildu finanšu līdzekļus.
Iniciatīva tika dibināta 2023. gadā, un pašlaik tajā iesaistās 68 valstis un starptautiskās organizācijas, tostarp Eiropas Savienība un Eiropas Komisija. Iepriekšējā iniciatīvas dalībnieku sanāksme notika šī gada oktobrī, un tajā tika apstiprināta apņemšanās izstrādāt rīkus kolektīvas noturības veicināšanai pret izspiedējvīrusiem, kā arī sniegt atbalstu iniciatīvas biedriem, kas cietuši no izspiedējvīrusiem.