DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
03. decembrī, 2024
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Pašvaldības
1
1

VARAM: turpinās līdzdalības budžeta informācijas sistēmas izveide

Ministru kabinetā (MK) apstiprināts Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) sagatavotais noteikumu projekts “Grozījumi Ministru kabineta 2014. gada 8. jūlija noteikumos Nr. 392 "Teritorijas attīstības plānošanas informācijas sistēmas noteikumi"". Grozījumi MK noteikumos nepieciešami, lai nodrošinātu pašvaldībām iespēju organizēt līdzdalības budžeta projektu ideju konkursus līdzdalības budžeta informācijas sistēmā (LBIS).

Pašvaldību likums paredz vairāku iedzīvotāju līdzdalības instrumentu ieviešanu pašvaldībās, un viena no iedzīvotāju iesaistes formām ir obligāta līdzdalības budžeta ieviešana no 2025. gada. Tāpat likums nosaka vienotus līdzdalības budžeta ieviešanas nosacījumus, kas jāievēro visām pašvaldībām, tostarp attiecībā uz līdzdalības budžeta projektu ideju iesniegšanas un atlases kārtību. Līdz ar to, lai nodrošinātu līdzdalības budžetu ieviešanu visās Latvijas pašvaldībās, tiek veidota LBIS, kas sniegs iespēju e-vidē visām pašvaldībām organizēt līdzdalības budžeta projektu ideju konkursus, savukārt iedzīvotājiem – piedalīties līdzdalības budžeta iniciatīvā (iesniedzot projektu ideju pieteikumus vai balsojot par projektu idejām).

Saskaņā ar MK 2023. gada 28. februāra rīkojumu1, lai izstrādātu LBIS un vienlaikus efektīvi izmantotu jau esošās informācijas sistēmas, Atveseļošanas fonda projekta ietvaros tiek pilnveidota jau šobrīd pašvaldību rīcībā esoša informācijas sistēma – Teritorijas attīstības plānošanas informācijas sistēma (TAPIS), kuras ietvaros tiek izstrādāta LBIS administratora vide, savukārt LBIS publiskā daļa tiek veidota valsts vienotajā ģeotelpiskās informācijas portālā www.GeoLatvija.lv.

Vienlaikus, lai nodrošinātu LBIS darbības atbilstību Pašvaldību likuma noteiktajām projektu iesniegšanas prasībām un balsojuma organizatoriskajām prasībām, nepieciešams veikt projekta iesniedzēja vecuma pārbaudi, kā arī balsotāja vecuma un piederības pašvaldības administratīvajai teritorijai pārbaudi. Līdz ar to, pieņemot grozījumus MK noteikumos, LBIS pilnvērtīgai darbībai tiek nodrošināts nepieciešamais datu pieejamības apjoms par fizisko personu (no Fizisko personu reģistra).

Līdzdalības budžets nodrošina demokrātisku procesu, kas sniedz iespēju pašiem iedzīvotājiem noteikt to, kā tiek iztērēta daļa no pašvaldības budžeta teritorijas attīstības jautājumos. Atšķirībā no citiem projektu ideju konkursiem, līdzdalības budžetā iedzīvotāji ir tie, kas projektus iesniedz un balsojot lemj par to īstenošanu, savukārt par projekta ieviešanu atbildīga ir pašvaldība. Tas veicina iedzīvotāju mērķtiecīgu sadarbību ar pašvaldību. Katra pašvaldība līdzdalības budžeta izlietošanas kārtību attiecīgās pašvaldības administratīvās teritorijas ietvaros noteiks saistošajos noteikumos – līdzdalības budžeta nolikumā, tostarp nosakot atlases kritērijus, balsošanas kārtību, īstenojamo projektu noteikšanu un citus būtiskus nosacījumus. 

1 Nr. 118 “Par 2.1.2.1.i. investīcijas projekta "Līdzdalības budžeta pārvaldību nodrošinošas koplietošanas platformas attīstība un ieviešana" pases un centralizētās funkcijas vai koplietošanas pakalpojumu attīstības plāna apstiprināšanu”

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI