Mēneša laikā hakatona dalībnieki attīstījuši CO2 neitrālu siltuma ražošanas un patēriņa modeli, meklējot risinājumus, kā efektīvi izmantot notekūdeņu radīto atlikumsiltumu. Komandas analizēja sinerģiju starp dažādiem enerģijas resursiem, izstrādāja tehniskos risinājumus un attīstīja biznesa modeļus, kas būtu piemēroti reālai lietošanai Rīgas apkaimēs.
Noslēguma pasākumā komandas prezentēs savu redzējumu un praktiskos risinājumus žūrijai, kurā darbosies dažādu nozaru eksperti:
- Māris Zviedris, SIA «Rīgas ūdens» bioloģiskās attīrīšanas stacijas «Daugavgrīva» vadītājs;
- Madara Rieksta, AS «Rīgas Siltums» energoefektivitātes projektu vadītāja;
- Jeļena Ziemele, Rīgas enerģētikas aģentūras energoefektivitātes plānošanas vecākā eksperte;
- Sandis Dejus, biedrības «Latvijas Ūdensapgādes un kanalizācijas uzņēmumu asociācija» izpilddirektors, RTU Dabaszinātņu un tehnoloģiju fakultātes Ūdens sistēmu un biotehnoloģiju institūta asociētais profesors;
- Juris Laicāns, RTU Dabaszinātņu un tehnoloģiju fakultātes Ūdens sistēmu un biotehnoloģiju institūta docētājs, SIA «Aqua-Brambis» vecākais inženieris.
«Hakatonā dalībnieki ne tikai apguva tehniskas nianses par atlikumsiltuma izmantošanu, bet arī demonstrēja radošu pieeju un inovatīvu domāšanu. Tas ir nozīmīgs solis ceļā uz Rīgas klimatneitralitātes mērķiem,» pauž M. Zviedris. «Daugavgrīva» ir lielākā notekūdeņu attīrīšanas stacija Baltijā, tās radītais atlikumsiltums ir resurss, kas varētu sniegt būtisku ieguldījumu Rīgas energoefektivitātes mērķu sasniegšanā.
Savukārt RTU Zinātnes un inovāciju centra Dizaina fabrikas vadītāja Elīna Miķelsone uzsver: «Šī hakatons pierāda, ka Rīgas pilsētas ilgtspējīgās nākotnes veidošana ir iespējama tikai caur sadarbību. Mēs redzam, kā zinātnes, industrijas un sabiedrības mijiedarbība var radīt praktiskus un iedvesmojošus risinājumus.» Hakatons tika organizēts pēc Coopetition modeļa. Coopetition ir jauna veida hakatons, kas ir vērsts uz sadarbību, nevis sacensību dalībnieku starpā, trenējot nākotnes inovatoru prasmes sadarboties gan savā starpā, gan ar konkurentiem, industriju un ekspertiem, aprobējot un validējot idejas, prototipus, pārnesot zināšanas. Šo modeli ieviesusi RTU.
Hakatons «BASD with GEN4 to NET0» ir daļa no plašākas iniciatīvas, kas veicina ilgtspējīgu pilsētvidi un enerģētisko neatkarību. Šī sadarbība ir piemērs, kā akadēmiskā vide un industrija var strādāt kopā, lai rastu risinājumus klimata pārmaiņu izaicinājumiem.