Projekta laikā cieši sadarbojās Latvijas vadošās institūcijas zināšanās balstītas rīcībpolitikas veidošanā un attīstībā – Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) un Valsts kanceleja, kopīgi strādājot pie zinātnes un politikas plānošanas integrācijas veicināšanas.
Valsts kancelejas direktors Raivis Kronbergs, akcentējot Latvijas progresu pierādījumos balstītas politikas kultūras attīstībā, norāda:
“Iepriekšējā periodā esam stiprinājuši publisko personu pasūtīto pētījumu datu bāzes pilnveidošanu un mērķtiecīgu pētījumu plānošanu politikas plānošanas vajadzībām, tai skaitā paredzot iespēju nozaru ministrijām veidot valsts budžeta finansētas pētījumu programmas. Pastāvīgi notiek Nacionālā attīstības plāna īstenošanas un valsts virzības uz ANO Ilgtspējīgas attīstības mērķiem izvērtēšana, kas ir pamats nozaru ministriju īstenojamo politikas pasākumu un valsts budžeta pārskatīšanai, tādējādi veicinot uz pierādījumiem balstītu politikas ieviešanu.
Valsts kancelejā šā gada sākumā ir izveidots Analītiskais dienests, kas, atbilstoši aktuālajām valsts pārvaldes iestāžu vajadzībām, nodrošina datu un informācijas analīzi nozīmīgu politikas problēmu un starpnozaru jautājumu risināšanai.”
Projekts, kas īstenots divu gadu laikā ar septiņu valstu, tostarp Latvijas, līdzdalību, ir vērsts uz pierādījumos balstītas rīcībpolitikas ieviešanu. Projekta laikā tika attīstītas politikas veidotāju prasmes izmantot zinātnisko informāciju un iekļaut to politikas veidošanas procesā, kā arī uzlabotas zinātnieku spējas piedāvāt politikas veidotājiem noderīgu un pielietojamu informāciju. Papildus esošās situācijas izvērtējumam un rekomendācijām projekta ietvaros Latvijas pētniekiem un valsts pārvaldes pārstāvjiem tika nodrošinātas Eiropas Komisijas (EK) vadītas apmācības par zināšanās balstītas rīcībpolitikas veidošanu.
OECD izstrādātās rekomendācijas piedāvā plašu iespēju spektru turpmākai attīstībai. Tās ietver jaunu prasmju apguvi, pētniecības rezultātu pielāgošanu politikas vajadzībām, ietekmes novērtējumu izstrādes pilnveidi un datu pārvaldības uzlabošanu.
Zināšanās balstīta rīcībpolitika ir saistīta gan ar veikto pētījumu ietekmi, gan ar to efektīvu izmantošanu. Ar OECD un EK palīdzību šis projekts ir sniedzis jaunu ieskatu, kā zinātnisko informāciju lietderīgi izmantot rīcībpolitikā. Rekomendācijas palīdzēs nākotnē pārvarēt izaicinājumus, kas saistīti ar datos balstītu zināšanu piedāvājuma un pieprasījuma saskaņošanu, veicinot efektīvu politikas veidošanu individuālā, organizāciju un sistēmiskā līmenī dalībvalstu starpā.
Latvija kopā ar OECD un EK Vienoto pētniecības centru 2023.-2024. gadā īstenoja projektu “Zināšanās balstītas rīcībpolitikas kapacitātes veicināšana pēcpandēmijas Eiropā” (Building capacity for evidence-informed policymaking in governance and public administration in a post-pandemic Europe). Kopumā projektā piedalās septiņas valstis – Grieķija, Čehija, Igaunija, Lietuva, Latvija, Nīderlande un Beļģija.