Sarunā ar mācību dalībniekiem no Ukrainas un Moldovas Saeimas priekšsēdētāja šodien aicināja mācīties no Latvijas pieredzes, tai skaitā arī kļūdām iestāšanās procesā ES, lai tas būtu raitāks.
Saeimas priekšsēdētāja arī uzsvēra personisko kontaktu nozīmi nākotnē, kā arī aicināja veidot un saglabāt personiskos kontaktus ar Latvijas pārstāvjiem, kuri piedalījās mācību procesā. “Tieši personiskie kontakti ar jau Eiropas Savienības pieredzi guvušajiem kolēģiem palīdzēs risināt praktiskās problēmas sarežģītajā iestāšanās procesā,” sacīja D.Mieriņa.
Latvija skaidri atbalsta Moldovas un Ukrainas ceļu uz Eiropas Savienību, tāpēc ir gandarījums, ka arī praktiski varam dot pienesumu jūsu valstu eirointegrācijai, Moldovas un Ukrainas parlamentu darbiniekiem teica Saeimas priekšsēdētajas biedre. Z.Kalniņa-Lukaševica ar parlamentu darbiniekiem pārrunāja praktisko sadarbību un Eiropas Padomes Parlamentārās asamblejas aktivitātes Moldovas un Ukrainas atbalstam. Īpaša uzmanība sarunā tika pievērsta Krievijas pilna mēroga agresijai pret Ukrainu un Krievijas centieniem iejaukties Moldovas iekšpolitikā.
“Krievija paralēli pilna mēroga agresijai pret Ukrainu cenšas iejaukties vairāku Eiropas valstu vēlēšanu norisē un nozagt to pilsoņiem brīvas izvēles un godīgu vēlēšanu iespējas. Tiek uzbrukts demokrātijas pamatprinciem,” sacīja Z.Kalniņa-Lukaševica.
Parlamentu kolēģi šodien Saeimā piedalās arī apaļā galda diskusijā par Saeimas pieredzi ES integrācijas procesā un dalībvalsts statusā.
Apmācību programma par nacionālo parlamentu lomu, integrējoties Eiropas Savienībā, Ukrainas un Moldovas parlamentu darbiniekiem paredz gan tiešsaistes, gan klātienes mācības ES kandidātvalstīm par juridiskajiem, ekonomiskajiem un politiskajiem aspektiem, kā arī ES darbību. Programma piedāvā iepazīt Latvijas reformu pieredzi pēdējo 30 gadu laikā un veiksmīgo integrāciju eiroatlantiskajās struktūrās.
Šī bija pirmā reize, kad Saeima sadarbībā ar Rīgas Juridisko augstskolu īstenoja šādu apmācību programmu, un to plānots turpināt arī nākamgad.