Lai būtu gatavi šiem izaicinājumiem, Rīgas plānošanas reģions rīko divu dienu forumu, kurā ārvalstu un Latvijas eksperti kopā ar pašvaldību pārstāvjiem modelēs, kā labāk izprast un veidot sadarbību ar šiem bērniem un jauniešiem un to ģimenēm, kā integrēt izglītības procesā, veidot starpinstitucionālu sadarbību un jau savlaicīgi ar preventatīvām darbībām mazināt atkarību un likumpārkāpumu riskus.
Forums norisināsies 28. un 29. novembrī konferenču zālē BU21 Rīgā, Ernesta Birznieka – Upīša ielā 21. To varēs skatīties arī tiešsaistē facebook/rigasplanosanasregions.
“Bērnu uzvedības traucējumu iemesli var būt dažādi – no pārdzīvotām traumām, iegūtām atkarībām, līdz mentālās veselības traucējumiem. Pasaulē 10% līdz 20% bērnu un pusaudžu ir ar psihiskiem un uzvedības traucējumiem. Pēc ekspertu aplēsēm mūsu valstī to skaits ir ap 12%, kas sakrīt ar statistiku dažādos šķērsgriezumos. Līdz ar to pašvaldību speciālistiem nepieciešamas jaunas, specifiskas zināšanas par uzvedības traucējumiem un metodēm – kā strādāt, kā izvērtēt riskus, par traucējumu veidiem, kā nodrošināt nepieciešamos pakalpojumus un risināt problēmu preventīvi, tostarp pašvaldības politikas veidošanas līmenī,” norāda foruma organizētāja un Rīgas plānošanas reģiona sociālā projekta vadītāja Sarmīte Putniņa.
Īpašs foruma viesis būs Benny Husted (SSP SSP-Samrådet vadītājs) no Dānijas, kas dalīsies ar dāņu pieredzi multidisciplinārās pieejas nodrošinašanā (Skolu, sociālo dienestu un policijas sadarbības veicināšanas institūcija Dānijā).
Pasākumā uzstāsies vairāk nekā 15 dažādu jomu, organizāciju un iestāžu eksperti, kā arī notiks vairākas paneļu diskusijas par pieejām mentoru pakalpojumu nodrošināšanā, par bērnu un jauniešu attīstībai labvēlīgiem faktoriem, kā arī par jauniešu pieredzi sociālās rehabilitācijas programmās.
Forumā tiks prezentēts dažādu institūciju kartējums, kura mērķis ir veicināt pašvaldību un nevalstiskā sektora savstarpēju sadarbību. Savukārt sociālo inovāciju laboratorijā praktiski tiks veidotas pašvaldību pakalpojumu koncepcijas, izmantojot uzņēmējdarbības vadības metodes.
Projekts “Pašvaldību kapacitātes stiprināšana to darbības efektivitātes un kvalitātes uzlabošanai” tiek īstenots ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas finansējumu līdz 2026. gada 31. augustam. Uzsāktā projekta mērķis ir palielināt pašvaldību kapacitāti to darbības efektivitātes un kvalitātes uzlabošanai administratīvi teritoriālās reformas kontekstā, lai tās spētu nodrošināt tām likumos noteikto autonomo funkciju izpildi salīdzināmā kvalitātē un pieejamībā, ka arī spētu sniegt iedzīvotajiem kvalitatīvus pakalpojumus par samērīgām izmaksām atbilstoši aktuālajām demogrāfiskajām tendencēm.
Rīgas plānošanas reģionu veido Rīga un Jūrmala, kā arī septiņi novadi – Ādaži, Mārupe, Ķekava, Olaine, Ropaži, Salaspils un Sigulda.