Foruma galvenais mērķis ir izstrādāt risinājumus, kā Rīgas vēsturisko centru, kas jau 27 gadus ir UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā, nākotnē attīstīt par dinamisku un daudzfunkcionālu vietu, kas apvieno mājokļa, darba, atpūtas un tūrisma funkcijas.
Inese Andersone, Rīgas pašvaldības Pilsētas attīstības komitejas priekšsēdētāja, skaidro: “Rīgas centrs ir Latvijas sirds – biznesa, kultūras, mobilitātes, valsts pārvaldes un pakalpojumu centrs. Lai saglabātu šo nozīmi arī nākotnē, mums jādomā par tā ilgtspējīgu attīstību. Kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšana ir mūsu atbildība, bet tā attīstīšana un vērtību vairošana ir kopīgs darbs un pienākums mums visiem. Tajā jāiesaistās gan namu īpašniekiem un iedzīvotājiem, gan šo nozīmīgo darbu jāpalīdz īstenot no pilsētas un valsts puses, radot saprotamus nosacījumus un palīdzot rast risinājumus. Rīgas vēsturiskajam centram jāsaglabā sava unikālā vērtība un, investējot publiskās ārtelpas pilnveidošanā, centram ir jākļūst par ikviena Latvijas iedzīvotāja lepnumu. Ar īstermiņa un ilgtermiņa izaicinājumiem saskaramies ik uz soļa, bet risinājumus meklēsim kopīgā dialogā ar jomu ekspertiem.
Forumā kopumā piedalīsies vairāk nekā 140 dažādu jomu eksperti, kuri dalīsies savos pieredzes stāstos, diskutēs un darba grupās izstrādās priekšlikumus Rīgas vēsturiskā centra un tā aizsardzības zonas attīstībai nākamajiem 25 gadiem.
Foruma sākuma daļā priekšlasījumu par Rīgas vēsturiskā centra nozīmi, transformācijām un funkcionalitāti sniegs arhitekts un arhitektūras kritiķis Artis Zvirgzdiņš. Savukārt pašvaldības eksperti - Rīgas pašvaldības Pilsētas attīstības departamenta Kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanas biroja vadītājs Jānis Bērziņš un Rīgas pilsētas arhitekts Pēteris Ratas - iepazīstinās foruma dalībniekus ar Rīgas vēsturiskā centra un tā aizsardzības zonas Stratēģisko nostādņu 2050.gadam projektu un šīs teritorijas attīstības potenciālu.
Ar pieredzes stāstiem un savu redzējumu kā attīstīt Rīgas vēsturisko centru dalīsies nozares profesionāļi un uzņēmēji: SIA “Zaigas Gailes birojs” vadītāja un vadošā arhitekte Zaiga Gaile, “Draugiem Group” runasvīrs Jānis Palkavnieks, SIA “Rīgas nami” Nekustamo īpašumu attīstības projektu nodaļas arhitektūras projektu vadītāja Agnese Lāce, SIA “One Development” nekustamo īpašumu pārdošanas speciālists Marsels Vapne, biedrības “KIM? Laikmetīgās mākslas centrs” dibinātāja un valdes priekšsēdētāja Zane Čulkstēna, Rīgas valstspilsētas pašvaldības Pilsētas attīstības departamenta projektu vadītājs Mārtiņš Eņģelis.
Foruma otrajā daļā norisināsies paneļdiskusija “Ceļā uz nākotnes Rīgu - tuvākie darbi Rīgas vēsturiskā centra potenciāla izmantošanai ilgtspējīgas, autentiskas un produktīvas pilsētas veidošanā”, kurā eksperti pārrunās izaicinājumus un risinājumus, kas saistīti ar vēsturisko ēku atjaunošanu, publiskās ārtelpas kvalitāti, apdzīvotību, pārvietošanos un ekonomiskās aktivitātes veicināšanu. Diskusijā piedalīsies Rīgas mērs Vilnis Ķirsis, UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas ģenerālsekretāre Baiba Moļņika, SIA “Grupa 93” vadītājs un pilsētplānotājs Neils Balgalis, SIA “Linstow Baltic” Projektu attīstības un ilgtspējas direktors Andis Kublačovs, Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes Arhitektūras un mākslas daļas vadītāja Anna Ancāne.
Foruma noslēdzošajā daļā dalībnieki piedalīsies darbnīcas, kurās izstrādās priekšlikumus un risinājumus Rīgas vēsturiskā centra un tā aizsardzības zonas attīstībai līdz 2050. gadam.
Forumu organizē Rīgas pašvaldības Pilsētas attīstības departaments. Seminārs norisināsies izstāžu zālē “Rīgas Laikmetīgās mākslas telpa”, Kungu ielā 3, Rīgā no plkst. 10 līdz plkst. 15.30.