NMPD direktore Liene Cipule ar arodbiedrībām1 pārrunāja darbiniekiem vairāku nozīmīgu jautājumu virzību, kuru risināšanā dienests jau iepriekš cieši sadarbojies ar arodbiedrībām. No nākama gada 1.janvāra NMPD darbiniekiem paredzētas papildus sociālās garantijas, uzlabojot pieejamību veselības aprūpes pakalpojumiem. Nodrošinot savlaicīgāk nepieciešamos izmeklējumus, speciālistu konsultācijas, rehabilitāciju un citus pakalpojumus, mediķi varēs ātrāk atgriezties darbā pēc saslimšanas, kas uzlabos arī ikdienā brigāžu nodrošinājumu iedzīvotāju izsaukumu izpildei.
Kā NMPD vadība informēja arodbiedrības, šobrīd tiek virzīti arī normatīvo aktu grozījumi tam, lai uzlabotu brigāžu personāla drošību izsaukumu laikā un dienests jau tuvākajā laikā varētu iegādāties brigāžu lietošanai gan pašaizsardzības līdzekļus, gan ķermeņa kameras. Šogad ir paplašinātas arī psiholoģiskā atbalsta iespējas, nodrošinot darbiniekiem apmaksātu atbalsta kursu pēc īpaši smagiem, psiholoģiski traumatiskiem izsaukumiem. Savukārt nākamajā gadā būtiski uzlabojumi plānoti darba vides un dienesta telpu infrastruktūras uzlabošanā, piesaistot Eiropas Savienības fondu finansējumu un uzsākot brigāžu atbalsta centru telpu būvniecību Cēsīs, Ogrē un Liepājā.
Tikšanās laikā ar arodbiedrībām tika pārrunātas arī NMPD plānotās izmaiņas brigāžu darba organizācijā no nākamā gada 1.janvāra. To mērķis ir stiprināt dienesta reaģētspēju, uzlabot palīdzības kvalitāti un pacientu drošību. Lai uzlabotu zvanu pieņemšanas kvalitāti, mazinot mediķu pārslodzi un izdegšanu, ārkārtas tālruņa 113 zvanu centra darbā ieviesīs Eiropas Ārkārtas zvanu numuru asociācijas (EENA) kvalitātes standartus, un turpmāk darbinieki savu individuālo darba grafiku plānos 12 stundu maiņās līdzšinējo 24 stundu vietā. Izmaiņas neskar pacientus, bet personāla dežūru ilgumu – ārkārtas tālrunis arī turpmāk darbosies nepārtrauktā 24 stundu režīmā, pieņemot iedzīvotāju zvanus.
NMPD informēja arodbiedrību pārstāvjus arī par vienota principa ieviešanu visā dienestā – brigāžu darbiniekiem turpmāk darba vieta būs nevis konkrēts brigādes punkts, bet gan lielāka reģionālā struktūrvienība. Iedzīvotājiem tas nozīmē labāku palīdzības pieejamību, jo dienests varēs elastīgāk reaģēt situācijās, ja kādā no vietām dežūrai nevarēs nodrošināt brigādi, piemēram, darbinieku saslimšanas, atvaļinājumu vai citu prombūtņu dēļ. Vienlaikus no 1.janvāra Liepājā tiks izveidota papildus brigāde, ar to turpinot stratēģiski attīstīt brigāžu tīklu, lai uzlabotu neatliekamās palīdzības pieejamību vietās, kur brigāžu skaits ir nepietiekams. Lai līdz ar nākamā gada budžeta samazinājumu nodrošinātu dienesta darbības nepārtrauktību, NMPD turpinās arī brigāžu tīkla sakārtošanu, atsevišķām brigādēm mainot darba laiku un pielāgojot to izsaukumu intensitātei dažādos diennakts laikos, kā arī dažādojot komandu sastāvu.
Kā tikšanās laikā uzsvēra NMPD direktore Liene Cipule: “Dienestam ir svarīgi runāt ar saviem sociālajiem partneriem, īpaši par pārmaiņām, kas ir pacientu interesēs, bet nav vieglas mums iekšēji. Situācija Latvijā mainās. Demogrāfijas tendences un cilvēku iekšējā migrācija liek jebkuram pakalpojumu sniedzējam meklēt veidus, ka būt efektīvākiem un vienlaikus pieejamiem iedzīvotājiem. Mūsu mērķis ir uzlabot dienesta reaģētspēju un palīdzības kvalitāti. Tas prasa regulāri pārskatīt arī darba organizāciju un salāgot brigāžu resursus atbilstoši faktiskajai situācijai konkrētajā vietā, lai dienesta sniegtā palīdzība ilgtermiņā atbilstu sabiedrības vajadzībām. Vienlaikus arodbiedrībām un dienestam kā darba devējam ir kopīgas intereses uzlabot darbinieku labbūtību – to varam darīt, mazinot vajadzību strādāt virsstundas un nakts stundas, dodot darbiniekiem vienlīdzīgākas iespējas dežūru plānošanā, lai izlīdzinātu arī darba intensitāti”.
NMPD direktore apliecināja arodbiedrībām, ka izmaiņas neskars iedzīvotājus – neatliekamo medicīnisko palīdzību pacienti saņems tāpat kā līdz šim. Pilnībā tiks saglabāts arī esošais brigāžu tīkls un Latvijā turpinās dežurēs 196 brigādes, kas atrodas 109 lokalizācijas vietās. Savukārt darbiniekiem, kurus varētu skart izmaiņas, visiem tiks piedāvāta iespēja turpināt strādāt dienestā vietās, kur ir vakances un ir nepieciešami darbinieki.
1 NMPD ir noslēgts darba koplīgums ar Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrību, Latvijas sabiedrisko pakalpojumu un transporta darbinieku arodbiedrību "Lakrs", Latvijas Dzelceļnieku un satiksmes nozares arodbiedrību un Latvijas Iekšlietu darbinieku arodbiedrību.