“Gan Latgalei, gan arī Latvijai ir nepieciešama atsevišķa programma attiecībā uz Latgales stiprināšanu, attiecībā uz ārējās austrumu robežas stiprināšanu. Un noteikti tam ir nepieciešami investīciju projekti. Galvenā prioritāte Latgalei noteikti ir darba vietas, noteikti Latgalei ir nepieciešams attīstīt un aizsargāt cilvēkresursu,” atzina Daugavpils valstspilsētas pašvaldības domes priekšsēdētājs Andrejs Elksniņš.
Arī digitālās prasmes un atbalsts inovatīvu risinājumu ieviešanā ir tie izaicinājumi, ar kuriem šodien saskaras uzņēmēji reģionā.
“Mums ir ļoti daudz jādomā par digitālajiem risinājumiem un IKT, jo visa pasaule ļoti strauji gan uz šo te “artificial intelligence” (no angļu val. – mākslīgais intelekts), gan uz robotizāciju un uz tādām lietām. Mēs arī pēc šīs pievienotās struktūras redzam, ka šī nozare mums klibo, tāpēc mēs nevaram uzrādīt tik augstu ražību. Mēs arī redzam reģionā, ka ir izveidojies diez gan stiprs optoelektronikas klasteris, kas faktiski eksportē uz visu pasauli. Un tas laikam ir arī mūsu lepnums. Un es domāju, ka te ir daudz jaunu nišu, kur varētu iet un kaut ko darīt,” uzsvēra Latgales plānošanas reģiona administrācijas vadītāja Iveta Maļina-Tabūne.
Viens no apņēmīgākajiem darītājiem ir arī uzņēmums SIA “Enefit” - otrais lielākais elektroenerģijas piegādātājs Latvijā, kas piedāvā arī saules paneļu un elektroauto uzlādes staciju uzstādīšanu gan publiskajā, gan privātajā sektorā. Uzņēmuma valdes loceklis Rihards Kotlers biznesa forumā aktualizēja jaunas attīstības iespējas ražošanas uzņēmumiem, ko sniedz ilgtspējīga enerģija un Zaļais kurss.
“Zināmākais Daugavpils uzņēmums, ar ko esam sadarbojušies tieši saules paneļu projekta ietvaros, ir “Latvijas maiznieks”. Uzstādījām 770 KW staciju, kas ir primāri domāta pašpatēriņam. Tātad visa elektroenerģija, kas tiek saražota, tiek patērēta tur pat uz vietas, tādā veidā ietaupot uzņēmumam 25 % no gada kopējā elektroenerģijas patēriņa,” kā piemēru minēja SIA “Enefit” valdes loceklis Rihards Kotlers.
Latgales biznesa foruma dalībniekiem bija iespēja dzirdēt vairāku uzņēmēju pieredzes stāstus, diskutēt par drošības lomu pierobežas uzņēmumu attīstībā, kā arī uzzināt par aktuālajām atbalsta iespējām, ko piedāvā Latgales plānošanas reģions, Latgales SEZ padome, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera un pašvaldības.
“Informatīvu pasākumu organizēšana uzņēmējiem ir viens no veidiem, kā arī mēs varam savā teritorijā sekmēt uzņēmējdarbību. Un Biznesa forums pulcē ļoti dažādus uzņēmējus, gan ražotājus, gan pakalpojumu sniedzējus, līdz ar to tā ir platforma, kur vienkopus satiekas mūsu biznesa kopiena,” norādīja Daugavpils valstspilsētas pašvaldības Attīstības departamenta vadītāja Daina Krīviņa.
Daugavpils valstspilsetas pašvaldība regulāri piedāvā dažādus atbalsta pasākumus uzņēmējiem – konsultācijas, seminārus, tīklošanās pasākumus, kā arī grantu programmu “Impulss”, kurā jaunie uzņēmēji par saņemt finansējumu savas biznesa idejas īstenošanai,
“Šobrīd arī tiek realizēta programma attiecībā uz “Impulss” pasākumiem remigrantiem. Respektīvi, tie cilvēki, jaunieši, kuri kādreiz ir aizbraukuši projām un šobrīd izskata iespēju atgriezties – mēs piedāvājam arī viņiem grantus, gadījumā arī viņi sāk nodarboties ar uzņēmējdarbību un veidot jaunas darba vietas,” par aktuālo atbalsta programmu uzņēmējiem stāsta Andrejs Elksniņš.
Pieteikšanās dalībai grantu programmā ”Impulss” remigrācijas veicināšanai turpinās līdz 15. oktobrim. Tajā var piedalīties arī tie pilsētas uzņēmēji, kuri plāno radīt jaunas darba vietas tieši remigrantiem. Vairāk informācijas pašvaldības vietnē www.daugavpils.lv.