“Latvijai ir būtiska jaunu ārvalstu investoru piesaiste, un tikpat svarīgi ir arī jau šeit strādājošie investori, kuri gadu gaitā kļuvuši par uzticamiem un vērtīgiem partneriem. Ir liels gandarījums, ka varam strādāt kopā, lai meklētu risinājumus dažādiem izaicinājumiem, un ārvalstu investoru idejas un ierosinājumi pārtop politiskās izmaiņās. Sekmīgs dialogs ir priekšnoteikums, lai mēs palielinātu ieguldījumu apjomu Latvijā un šeit rastos aizvien vairāk jaunu labi apmaksātu darbavietu. Šāda nozīmīga kopdarba rezultātā varam risināt arī tādus ļoti apjomīgus jautājumus kā birokrātijas mazināšana, cilvēkkapitāla politika, enerģētika un citus. Latvijā investori vienmēr būs gaidīti, un mūsu savstarpējais dialogs būs atvērts un produktīvs!” uzsver Ministru prezidente E. Siliņa.
Valdība un investori vienojās, ka nepieciešams attīstīt starpnozaru sadarbību gan pašā valsts pārvaldē, gan tās sadarbībā ar privāto sektoru. Tāpat jāturpina iesāktais kurss, lai mazinātu administratīvo slogu uzņēmējiem, ņemot vērā arī citas svarīgās jomas. Abas puses uzsvēra, ka jāievieš visi priekšlikumi, kas mazinātu administratīvo slogu nekustamo īpašumu jomā.
“Mēs augstu vērtējam valdības centienus piesaistīt investīcijas, taču, lai tās noturētu, ir nepieciešams radīt labvēlīgu uzņēmējdarbības vidi. Uzskatām, ka starp būtiskākajiem uzdevumiem jābūt administratīvā sloga mazināšanai, ēnu ekonomikas apkarošanai, cilvēkkapitāla politikas uzlabošanai un energoefektivitātes paaugstināšanai. Tikai radot ilgtspējīgu vidi visiem investoriem, mēs varam veicināt ekonomisko izaugsmi un palielināt Latvijas konkurētspēju globālajā mērogā,” uzsvēra FICIL valdes priekšsēdētāja Zlata Elksniņa-Zaščirinska.
Tikšanās laikā valdība un ārvalstu investori vienojās, ka nepieciešams pilnveidot pārvaldību kapitālsabiedrībās, salāgojot efektīvu un atbildīgu resursu izmantošanu ar konkurences neitralitātes principiem. Sanāksmes laikā kā viena no nākamā gada prioritātēm tika iezīmēts cilvēkkapitāla jautājums. Pieaugušo izglītība un pārkvalificēšanās, tālredzīga pielāgošanās darba tirgus pārmaiņām ir būtiski aspekti, lai veicinātu ekonomisko izaugsmi ilgtermiņā. Tāpat liela nozīme ir mākslīgā intelekta tehnoloģiju attīstībai – valdība un investori bija vienisprātis par labvēlīgas vides nodrošināšanu šīs jomas veicināšanai.
Eiropas Savienības mērķiem atbilstoša enerģētikas politika un enerģētiskās drošības stiprināšana ir vēl viens stimuls investīciju piesaistei, piem., lai Latvijā attīstītu vēja parkus. Tāpēc valdība un FICIL vienojās, ka jāturpina darbs pie Nacionālā enerģētikas un klimata plāna ieviešanas un pilnveidošanas. Tāpat puses vienojās, ka jāveicina godīga konkurence, mazinot ēnu ekonomiku, un kopumā jāstiprina taisnīga un paredzama uzņēmējdarbības vide. Lai sasniegtu gan valdības, gan investoru kopīgo mērķi – konkurētspējas kāpināšanu –, nepieciešams skaidri definēt Latvijas ilgtermiņa attīstības mērķus.
Latvijas valdības un FICIL augsta līmeņa tikšanās notiek kopš 1999. gada, to mērķis ir nodrošināt strukturētu informācijas un viedokļu apmaiņu starp investoriem un vietējiem politikas veidotājiem, lai uzlabotu uzņēmējdarbības vidi un sekmētu ārvalstu investīciju ieplūdi Latvijā. Latvijas valdības un FICIL ikgadējās sanāksmēs piedalās ministri, augsta līmeņa ierēdņi un FICIL biedru uzņēmumu vadītāji.
FICIL pārstāvji valdībai iesniedza sešus nostāju dokumentus ar priekšlikumiem un ieteikumiem Latvijas ekonomikas attīstībai, cilvēkkapitāla pilnveidošanai, investīciju aizsardzībai, ilgtspējīgai attīstībai nākotnē, nākotnes valsts pārvaldei un ēnu ekonomikas apkarošanai.