DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
09. septembrī, 2024
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Valsts pārvalde

Notiks seminārs par dzimumu līdztiesības jautājumiem aizsardzības un iekšlietu nozarē

FOTO: Freepik.

2024. gada 11. septembrī Ārlietu ministrijā norisināsies seminārs ““Sievietes, miers un drošība” jautājumi Latvijas aizsardzības un iekšlietu sektoros. Semināra mērķis ir mācības Latvijas aizsardzības un iekšlietu nozares profesionāļiem par dzimumu līdztiesības jautājumiem un ar dzimumu saistītas vardarbības mazināšanu profesionālajā vidē. Seminārā piedalīsies pārstāvji no Iekšlietu ministrijas un Aizsardzības ministrijas, Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta un Valsts policijas. Semināra dalībnieki iepazīsies ar starptautiskajiem dokumentiem dzimumu līdztiesības jomā un Latvijas Nacionālo rīcības plānu “Par sievietēm, mieru un drošību”, kā arī apgūs praktiskas iemaņas šo dokumentu piemērošanai profesionālajā dzīvē. Semināru atklās Ārlietu ministrijas parlamentārā sekretāre Dace Melbārde, mācības vadīs Ženēvas drošības sektora pārvaldības centra pētnieces un biedrības Sievietes drošībai pārstāves.

2000. gadā pieņemtā ANO Drošības padomes rezolūcija 1325 “Par sievietēm, mieru un drošību” ir politisks ietvardokuments, kas pievērš īpašu uzmanību ar dzimumu saistītas vardarbības novēršanai, kā arī uzsver sieviešu pārstāvību un iesaisti militāro konfliktu risināšanā un miera uzturēšanas procesos. Rezolūcija atzīmē, ka sievietēm un vīriešiem ir atšķirīga pieredze konfliktu laikā, dažādas vajadzības konfliktiem beidzoties, citāds skatījums uz to cēloņiem un rezultātiem, kā arī atšķirīgs ieguldījums miera veidošanas procesā.

Ārlietu ministrijas vadībā izstrādātais Latvijas Nacionālais rīcības plāns ANO Drošības padomes rezolūcijas 1325 “Par sievietēm, mieru un drošību” mērķu īstenošanai Latvijā 2020.2025. gadam paredz trīs galvenos uzdevumus: sabiedrības, īpaši jaunās paaudzes, izpratnes un zināšanu veicināšanu par dzimumu līdztiesību un ar dzimumu saistītas vardarbības izskaušanu, mācības aizsardzības un iekšlietu sektoram, tostarp konsultanta dzimumu līdztiesības jautājumos pozīcijas izveidi, kā arī Latvijas pieredzes un zināšanu nodošanu tālāk.

Viens no Latvijas ārpolitikas elementiem ir atbalsts starptautisko tiesību un likuma varas principu ievērošanai starptautiskajās attiecībās. Dzimumu līdztiesība un sieviešu pārstāvības un tiesību veicināšana ir Latvijas prioritāte cilvēktiesību jomā, darbojoties starptautiskajās organizācijās, īstenojot attīstības sadarbības politiku, kā arī kandidējot uz ANO Drošības padomes nepastāvīgā locekļa amatu 2026.2027.gadā.

Pasākums tiks īstenots publiskās diplomātijas programmā Latvijas kandidatūras ANO Drošības padomē lobija kampaņas atbalstam. Tās mērķis ir nodrošināt Latvijas sekmīgu ievēlēšanu 2025. gada vēlēšanās ANO Drošības padomē uz laiku no 2026. līdz 2027. gadam, kur uz vēlētās dalībvalsts vietu Latvija kandidē pirmo reizi. Kampaņas moto – “Kopā par mieru un noturību”. Dalība ANO Drošības padomē būtu viens no nozīmīgākajiem instrumentiem Latvijas ārpolitisko interešu īstenošanai un aizstāvēšanai, kā arī ļautu vēl vairāk paplašināt Latvijas starptautisko sadarbību, dodot ieguldījumu pasaules mieram un noturībai.

Informācijai

Rezolūcijas 1325 mērķi ir: 1) veicināt dzimumu līdztiesību un stiprināt sieviešu līdzdalību lēmumu pieņemšanā visos konflikta prevencijas aspektos, miera procesā, kā arī miera nodrošināšanā un uzturēšanā; 2) uzlabot sieviešu aizsardzību konflikta skartajos reģionos, kā arī izbeigt ar konfliktiem saistītu seksuālo vardarbību un nesodāmību par šādiem noziegumiem; 3) nodrošināt, ka starptautiskais atbalsts un iesaiste konfliktu teritorijās ņem vērā sieviešu specifiskās vajadzības un tiek pilnveidota sieviešu tiesību aizsardzība.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI