Salīdzinoši – 2023. gadā reģistrēti 13 gadījumi, kad bērns bija pazudis no vecāku redzesloka, savukārt 2022. gadā tādi bija 12 gadījumi.
Situācijas, ar kurām nākas saskarties gan vecākiem, gan bērniem, gan arī glābējiem, ir dažādas. Lielākoties pie glābējiem pēc palīdzības vēršas vecāki, kuri meklē savus bērnus, tomēr nereti arī paši bērni dodas pie glābējiem, meklējot savus vecākus. Dažkārt bērnus pie glābējiem nogādā arī citi atpūtnieki, kuri pamanījuši viņu apjukumu un satraukumu.
Lai novērstu šādas situācijas, glābēji iesaka:
- izvēlēties atpūsties oficiālajās Rīgas peldvietās, kuras uzrauga glābēji;
- neizlaist bērnus no redzesloka, arī neskatoties uz to, ka peldvietu uzrauga glābēji;
- izrunāt ar bērnu rīcības plānu gadījumam, ja sanāk nomaldīties. Piemēram, norunāt konkrētu tikšanās vietu pie glābšanas stacijas, bērnu laukuma vai ieejas pludmalē;
- izvēlēties bērnam spilgtas krāsas peldkostīmu vai peldbikses, kas palīdz ātrāk viņu pamanīt;
- izmantot rokas aproces ar vecāku telefona numuru. Tās var būt gan speciāli izgatavotas, gan paštaisītas;
- parādīt bērnam, kur atrodas glābšanas stacija un kur vērsties pēc palīdzības, ja tāda nepieciešama;
- izskaidrot bērnam, ka policijas darbinieki ir palīdzība, nevis iemesls bailēm – to ir svarīgi uzsvērt, lai bērns gadījumos, kad nepieciešama palīdzība, pēc tās arī droši vērstos.
Ko darīt vecākiem, ja bērns aizklīst:
- ja bērns ir pazudis, nekavējoties jāvēršas pēc palīdzības pie peldvietas glābējiem vai jāzvana operatīvajiem dienestiem pa tālruni 112, ja tuvumā nav glābēji;
- ja esat iepriekš ar bērnu norunājuši tikšanās vietu, vispirms jāpārbauda, vai bērns tur nav ieradies;
- jāsaglabā miers un jābūt gatavam skaidri aprakstīt glābējiem bērna vecumu, pazīmes, kā ar to, kādā apģērbā viņš ir ģērbies.
Rīgas valstspilsētas pašvaldības policija aicina vecākus būt atbildīgiem un, pirms došanās pie ūdens, savlaicīgi izrunāt ar bērniem drošības noteikumus, lai atpūta būtu droša un patīkama visiem.