DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
05. jūlijā, 2024
Lasīšanai: 5 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Tieslietas

Aptauja: 41% Latvijas iedzīvotāju apsvērtu viltojuma iegādi 

Publicitātes foto

41% Latvijas iedzīvotāju apsvērtu viltojuma iegādi, ja kārotā oriģinālā prece būtu pārāk dārga vai nebūtu pieejama, bet katrs desmitais noteikti šādu preci nopirktu, jo viņam nav svarīgi, vai ir īsta vai viltota, liecina  Patentu valdes  veiktā aptauja. 

Tas, ka prece ir viltojums, vismazāk uztrauc gados jaunus cilvēkus – vecuma grupā no 18 līdz 29 gadiem vairāk nekā puse – 54% – iegādātos kāda zīmola viltojumu. Vienlaikus arī 45% pētījumu kompānijas Norstat” aptaujāto vecumā no 40 līdz 49 gadiem apsvērtu viltojuma iegādi, ja cena būtu izdevīga.   

Satraucoši, ka teju puse respondentu vairāk ir nobažījušies, ka preci varētu nepiegādāt, nevis par personas datu iespējamu nonākšanu noziedznieku rokās, kas, iegādājoties viltojumus e-komercijas platformās, ir ļoti reāls risks. Diemžēl vēl mazāk domā par to, kāda ir viltojumu biznesa plašāka ietekme, proti, kādas citas negatīvas sekas "nāk komplektā” viltojumam, tostarp nelegāla bērnu nodarbinātība, atbalsts noziedzīgajai pasaulei vai apdraudējums videi. Mūsu aptaujas rezultāti saskan ar Eiropas Savienības Intelektuālā īpašuma biroja 2023. gadā veikto pētījumu, proti, 45% jauniešu uzskatīja, ka ir pieņemami pirkt viltotas preces, jo kvalitāte nav svarīga. Šie rezultāti apliecina, ka mums jo īpaši ir jāturpina strādāt ar tām iedzīvotāju grupām, kuri ir vistolerantākie pret viltojumiem,” saka Patentu valdes direktors Agris Batalauskis. 

Tomēr 35% aptaujāto Latvijas iedzīvotāju apzinās, ka viltotajās precēs izmanto bīstamas, pat toksiskas vielas, kas viņiem vai tuvam cilvēkam varētu izraisīt veselības problēmas. Šādas bažas ir pamatotas, jo, piemēram, viltotām rotaļlietām nebūs veiktas drošuma pārbaudes, kā tas notiek oriģināliem. Tikmēr 5% aptaujāto atzinuši, ka pēdējā pusgadā ir iegādājušies vismaz vienu viltojumu, 3% – divus, bet 2% piecus un vairāk, savukārt 28% bijis grūti novērtēt, vai viņu pirktās zīmolu preces ir īstas. Vēl 60% pauda, ka pēdējos sešos mēnešos nav iegādājušies viltotas preces. 

Savukārt, iegādājoties viltotas smaržas, pircējam ir jārēķinās ar nopietniem veselības riskiem, proti, tās var saturēt metanolu, kas, pārtopot par formalīnu, var radīt aknu vēža riskus. Ikdienā šādi nezināmos apstākļos radīti aromāti var izraisīt ​galvassāpes,reiboni, ​sliktu dūšu, vēdera sāpes un redzes problēmas. ​ 

Arī viltoto apģērbu ražošanai tiek izmantoti zemākās kvalitātes materiāli, tāpēc potenciāli tie var izraisīt negatīvas organisma reakcijas. Tāpat tajos mēdz atrast dažādas bīstamas ķīmiskas vielas un smagos metālus.  

Atšķirībā no oriģinālo preču ražotājiem, kas uzņemas atbildību par savu izstrādājumu kvalitāti, viltoto preču ražotājiem nevarēs prasīt atbildību, ja patērētājam, piemēram, sāksies alerģiska reakcija no materiāla vai krāsvielas, vai arī bērns gūs traumu drošības standartiem neatbilstošas ķiveres dēļ, vai viltotā elektroierīce pēkšņi uzliesmos, radot apdegumus,” uzsver A. Batalauskis.  

Aptaujas dati arī rāda, ka Latvijas reģionos caurmērā biežāk viltojuma iegādi, ja oriģināls būtu pārāk dārgs vai nebūtu pieejams, apsvērtu kurzemnieki – tādu ir 45%, tālāk seko Rīgas un Pierīgas iedzīvotāji – attiecīgi ar 43% un 42% potenciālo viltojumu pircēju, nedaudz atpaliek Latgale ar 41%. Savukārt vismazāk viltoto preču iegādi apsvērtu vidzemnieki – 37%.   

Eiropas Savienības Intelektuālā īpašuma biroja (EUIPO) 2023. gadā veiktais pētījums “Apetīte uz viltojumiem – kas vada patērētāju izvēli?” atklāj, ka visbiežāk viltotas preces iegādājas personas vecumā līdz 35 gadiem. Atbildot uz jautājumu, vai iegādātos viltotas preces gadījumā, ja oriģinālas preces cena ir pārāk augsta (vai neadekvāti augsta), 32% atbild apstiprinoši, 36% vienalga nepirktu viltojumu, bet 32% nav konkrētas nostājas. Attiecībā uz vecuma grupām pētnieki atklājuši, ka cilvēki no 18 līdz 34 gadiem mazāk kritiski vērtē viltotu preču iegādi salīdzinājumā ar vecuma grupu no 35 līdz 55 gadiem.  

Par to, kā atpazīt viltojumus un kā rīkoties gadījumos, ja tāds ir iegādāts, informācija atrodama vietnē www.viltotarealitate.lv 

Aptauju pēc Patentu valdes pasūtījuma īstenoja pētījumu kompānija Norstat”, un tā norisinājās no 2024. gada 3. līdz 13. jūnijam. Aptaujā kopumā piedalījās 1008 Latvijas iedzīvotāji vecumā no 18 līdz 74 gadiem. 

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI