DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
14. jūnijā, 2024
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Ekonomika

Būvuzņēmējam neizdodas pretlikumīgi palielināt uzņēmuma peļņu Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas piebūves izbūves procesā 

Šodien, 14. jūnijā, Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) nodevis Noziedzīgu nodarījumu valsts institūciju dienestā izmeklēšanas prokuratūrai kriminālprocesu, kurā ieguva pierādījumus tam, ka būvuzņēmējs uzkūdīja savu kolēģi dot kukuli ārstniecības iestādes jaunā objekta būvuzraudzības veicējam. Kukuļošanas mērķis bija panākt, lai uzņēmums Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas jaunā infekciju bloka izbūves procesa aizsegā varētu nepamatoti palielināt savu peļņu par 150 tūkst. eiro.  

KNAB izmeklēšanā iegūtie pierādījumi liecina, ka būvuzņēmējs uzkūdīja uzņēmuma pārstāvi dot divus tūkstošus eiro kukuli būvuzraudzības veicējam, lai tas parakstītu būvdarbu dokumentāciju, kurā iekļauta nekorekta informācija par veiktajiem darbiem Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas objektā.  

KNAB priekšnieka vietniece izmeklēšanas darbību jautājumos Ineta Cīrule: “Kukuļošana ir ne tikai krimināli sodāma, bet arī dārga biznesa stratēģijas attīstības metode. Ja uzņēmējs dod kukuli sava uzņēmuma labā, tiek vērtēta ne tikai viņa, bet arī šīs juridiskās personas atbildība. Tādēļ uzņēmumam var tikt piemērotas dažādas sankcijas, sākot no naudas piedziņas, kas pat vairākas reizes var pārsniegt dotā kukuļa summu, un aizlieguma piedalīties valsts un pašvaldību iepirkumos, līdz pat uzņēmuma likvidēšanai. Tāpat šāda rīcība uzņēmumam var rezultēties ar sagrautu tēlu un reputāciju, no kā lielā mērā ir atkarīga tā dzīvotspēja.”  

Pirmstiesas izmeklēšanas rezultātā KNAB rosināja prokuratūrai uzsākt kriminālvajāšanu pret būvuzņēmēju par uzkūdīšanu veikt noziedzīgu nodarījumu un uzņēmuma pārstāvi par  kukuļdošanu. Atbildība par šādiem noziedzīgajiem nodarījumiem paredzēta Krimināllikuma 20. panta trešajā daļā un 323. panta pirmajā daļā, kā arī 323. panta pirmajā daļā. Tāpat KNAB rosināja prokuratūrai turpināt pirmstiesas izmeklēšanas laikā uzsākto piespiedu ietekmēšanas līdzekļa piemērošanas procesu pret uzņēmumu, kura interesēs noziedzīgie nodarījumi īstenoti. 

KNAB, nosūtot krimināllietas materiālus Noziedzīgu nodarījumu valsts institūciju dienestā izmeklēšanas prokuratūrai, noslēdza pirmstiesas izmeklēšanu. Pašlaik prokuratūrai kā procesa virzītājai jālemj par šī 2023. gada 9. oktobrī uzsāktā kriminālprocesa turpmāko virzību. 

KNAB vērš uzmanību, ka kriminālprocesā iesaistītajām personām ir tiesības uz aizstāvību, un atgādina, ka nevainīguma prezumpciju piemēro visos kriminālprocesa posmos – sākot no brīža, kad persona tiek turēta aizdomās vai apsūdzēta, līdz brīdim, kamēr tās vaina noziedzīga nodarījuma izdarīšanā tiek konstatēta likumā noteiktajā kārtībā.  

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI