Paneļdiskusija tika organizēta foruma “Pasaules samits par informācijas sabiedrību” augsta līmeņa pasākuma ietvaros. Diskusijas mērķis bija meklēt iespējamos risinājumus tam, kā mākslīgā intelekta (MI) tehnoloģiju attīstības laikmetā, respektējot cilvēktiesības un vārda brīvību, nodrošināt informācijas integritāti un stāties pretī dezinformācijai, kas grauj starptautisko drošību.
Eksperti uzsvēra, ka demokrātisku valstu pienākums ir aizsargāt demokrātiskās vērtības. Viņi aicināja izstrādāt rīcībpolitikas un veicināt starptautisko sadarbību, sadarbību ar privāto sektoru, īpaši lielajām tehnoloģiju kompānijām, kā arī investēt sabiedrības noturībā.
“Globālās MI pārvaldības jomā Latvijai ir iespēja gan paust savas intereses, gan dalīties pieredzē, gan arī labāk izprast citu valstu intereses un rūpes. Tiekam uzskatīti par līderiem cīņā ar dezinformāciju, kas mums dod iespēju ne tikai stāstīt par Latvijas pieredzi, bet arī veicināt dialogu un risinājumu meklējumus globālajā mērogā. Īpašu uzmanību Latvija pievērš MI radītajiem vai pastiprinātajiem riskiem informācijas vidē,” teica Ārlietu ministrijas īpašais pārstāvis digitālajos jautājumos Viktors Makarovs.
Par MI radītajām iespējām un izaicinājumiem informācijas telpas drošībai diskutēja starptautiski atzīti eksperti no dažādiem reģioniem. Indonēzijas organizāciju “MAFINDO” pārstāvēja priekšsēdētājs Septiadži Eko Nugroho (Septiaji Eko Nugroho), ASV valdību – īpašā pārstāve un koordinatore digitālās brīvības jautājumos Eilīna Donahū (Eileen Donahoe), Apvienoto Arābu Emirātu valdību – kiberdrošības centra vadītājs Mohameds Al Kuvaiti (Mohamed Al-Kuwaiti), bet ANO Augstā komisāra bēgļu jautājumos biroju – Tematiskās iesaistes, īpašo procedūru un tiesību uz attīstību direktore Pegija Hiksa (Peggy Hicks).
Pasākumu atklāja Latvijas vēstnieks ANO Ženēvā Bahtijors Hasans un to vadīja Ārlietu ministrijas īpašais pārstāvis digitālajos jautājumos Viktors Makarovs. Paneļdiskusiju, kas notika hibrīdformātā, apmeklēja vairāk kā septiņdesmit valdību un nevalstisko organizāciju pārstāvju.
Vizītes Ženēvā laikā Ārlietu ministrijas īpašais pārstāvis digitālajos jautājumos V. Makarovs 29. maijā arī piedalījās “AI for Good” samita apaļā galda diskusijā ar vadošajiem akadēmiķiem, valdību, lielo tehnoloģiju kompāniju un nevalstisko organizāciju pārstāvjiem par MI pārvaldības jautājumiem.
Pasaules samita par informācijas sabiedrību (WSIS+20) mērķis ir veidot platformu, kuras ietvaros strukturētā un iekļaujošā veidā nacionālā, reģionālā un starptautiskā līmenī risināt jautājumus, kas saistīti ar informācijas un komunikāciju tehnoloģijām. Savukārt, “AI for Good” samitā tiek meklēti jauni veidi, kā MI var paātrināt progresu ANO Ilgtspējīgas attīstības mērķu sasniegšanā un veicināt kontaktus starp inovāciju virzītājiem un privātā sektora pārstāvjiem ar mērķi panākt to, ka MI rīki globālā līmenī tiek izmantoti plašāk.
Pasākumi tika īstenoti publiskās diplomātijas programmā Latvijas kandidatūras ANO Drošības padomes lobija kampaņas atbalstam. Kampaņas mērķis ir nodrošināt Latvijas sekmīgu ievēlēšanu 2025. gada vēlēšanās ANO Drošības padomē uz laiku no 2026. līdz 2027. gadam, kur uz vēlētā locekļa vietu Latvija kandidē pirmo reizi. Tās moto – “Kopā par mieru un noturību”. Dalība ANO Drošības padomē būtu viens no nozīmīgākajiem instrumentiem Latvijas ārpolitisko interešu īstenošanai un aizstāvēšanai, kā arī ļautu vēl vairāk paplašināt Latvijas starptautisko sadarbību, dodot ieguldījumu pasaules mieram un noturībai.