DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
23. maijā, 2024
Lasīšanai: 7 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Pašvaldības

Agate Caune – Valmieras novada Gada cilvēks

Publicitātes foto

Viņa zina medaļas abas puses – tur iekalts darbs un domas, tur garas stundas, kas pārtop sekundes simtdaļās, tur laika nogriežņos mērīts ceļš līdz pjedestālam un atbalsts, kas ārpus mēriem dzīvo. Bez abām pusēm medaļa nevar. Kas iekalts vienā pusē, atbalsojas otrā.

Par augstiem sasniegumiem sportā, Valmieras, Valmieras novada un Latvijas vārda nešanu pasaulē, ar savu mērķtiecību, neatlaidīgo darbu, motivāciju, augsto pašdisciplīnu, darba spējām un atbildības sajūtu esot paraugam ikvienam bērnam un jaunietim sporta jomā, 17. novembrī apbalvojumu “Valmieras novada Gada cilvēks” saņēma sportiste Agate Caune.

“Sezona bija iespaidīga, esmu priecīga par paveikto, vairāki rezultāti arī man ir pārsteigums, bet arī gandarījums, ka spēju sasniegt mērķus, tuvoties virsotnēm. Visspilgtāk atmiņā palicis Eiropas U20 čempionāts Izraēlā, kur ieguvu pirmo vietu 3000 m un 5000 m distancēs. Nenovērtējams ir abu treneru Līgas Dzenes un Raita Ravinska atbalsts. Tā bija tiešām tāda kopābūšanas sajūta, atbalsts. Protams, katrs mačs ir emocijas, bet šis čempionāts palicis ļoti spilgti atmiņā,” stāsta Agate Caune.

Agate atklāj, ka dienas plāns ir piepildīts, pilnvērtīgi laiku veltot gan treniņiem, gan studijām Biznesa vadības programmā. “Divas reizes dienā man ir treniņi. Ceļos plkst. 6.00, tad ir rīta treniņš. Pēc tā mācības, atpūta. Un tad jau vakara treniņš. Tas prasa daudz enerģijas, bet vienmēr esmu uzskatījusi, ka izglītība ir ļoti svarīga. Turklāt būtiski, ka joma interesē un aizrauj. Biznesa vadības virziens mani interesējis jau kopš pamatskolas, tad ekonomikas stundas bija vienas no mīļākajām. Ceru ar to saistīt arī turpmāko dzīvi. Man patiktu darboties projekta vadībā no procesa līdz rezultātam, tas būtu iedvesmojoši, ja citiem cilvēkiem paveiktais šķistu noderīgi. Tas ir arī liels izaicinājums, bet man patīk sevi izaicināt.” Agate atzīst, ka prasme plānot savu laiku nākusi pamazām, arī šobrīd gadoties, ka režīms izjūk, ja sanācis uzņemties pārāk daudz. “Ir jāizvēlas prioritātes, kam veltīt vairāk laiku un enerģiju.” Un viena no prioritātēm ir arī atpūta un laiks kopā ar ģimeni un draugiem, tostarp ar ģimenes mīluli sunīti Jartu, abām kopā labprāt dodoties pastaigā.

Agate stāsta, ka ļoti svarīgs ir līdzjutēju atbalsts. “Mani lielākie atbalstītāji ir ģimene un treneri. Esmu viņiem no sirds pateicīga. Vecāki, kad var, brauc man līdzi uz sacensībām, pakārto savus atvaļinājumus, lai būtu kopā ar mani. Mamma ir teikusi, ka, kad skrienu, viņai ir grūti pie televizora sekot līdzi sacensībām, ir pat asaras. Vecākiem tas ir visgrūtāk, jo viņi redz arī otru pusi, kam eju cauri, lai līdz sacensībām vispār nokļūtu. Skatītāji redz, kā noskrienu, ir sanācis vai nav, bet, ko tas prasījis, zina tikai ģimene un treneri. Esmu emocionāls cilvēks, tāpēc pārdzīvoju arī par to, ka pārdzīvo par mani. Viennozīmīgi zinu, ka kopā ar ģimeni un treneriem augu un kļūstu stiprāka.” Agate stāsta, ka pie līdzcilvēku atbalsta arī nevar pierast, tas katru reizi ir kas īpašs. “Esmu ļoti pateicīga ikvienam, kurš atbalsta. Saņemu laba vēlējumus gan sociālajos tīklos, gan pat uz ielas, veikalā. Pirmo reizi, kad sveši cilvēki man pienāca klāt un izteica atzinību, biju ļoti pārsteigta, apmulsusi, nezināju, kā  rīkoties. Tagad gan ir tāpat, esmu pateicīga par izrādīto atbalstu.”

Lai neizdegtu, Agate stāsta, ka svarīgi ir neidentificēt sevi tikai kā sportistu. “Tad, kad gaidāmi svarīgi mači, protams, vairāk domu ir par sagatavošanos. Taču ikdienā cenšos studijas un sportu nodalīt. Kad trenējos, tad domāju par trenēšanos, bet, kad mācos, fokusējos uz makroekonomikas pamatiem, matemātiku augstākajā līmenī. Savs laiks un enerģija jāvelta dažādām lietām, mācos to sadalīt, lai sportojot nepazaudētu sevi. Tas nepieciešams arī, lai sakārtotu domas, koncentrētos, rastu cīņas sparu, mērķtiecību, pacietību.” Agate stāsta, ka, ja būtu vairāk laika, labprāt paceļotu, taču, dodoties uz sacensībām, arī ir iespēja iepazīt dažādu valstu kultūru, paražas.

Viens no Agates iedvesmas cilvēkiem ir Latvijas labākā maratoniste Jeļena Prokopčuka. “Piepildījās mans sapnis, ka varēju ar viņu aprunāties. Viņa pienāca pie manis, zināja, kas esmu, tas bija ļoti pagodinoši. Padomi, ko Jeļena Prokopčuka dod man kā jaunai sportistei, ir ļoti svarīgi. Es ieklausos, jo viņa ir gājusi tam cauri, viņa zina, kāda ir sportista karjera, kritumi, kāpumi, to ļoti novērtēju.”

Jautāta par sporta iespējām Valmierā, Agate atbild, ka piekrīt apgalvojumam, ka Valmiera ir Latvijas sporta galvaspilsēta. “Valmierā esmu dzimusi un augusi, man viss tiek nodrošināts, sākot ar teicamu stadionu un beidzot arī ar fizioterapeitiem. Tik, cik esmu redzējusi citas pilsētas ārpus valsts robežām, varu teikt, ka lepojos ar Valmieru un šeit esošajām iespējām. Esam daudzpusīgi, sporta ziņā te ir plašas iespējas izvēlēties savu virzienu un sasniegt augstus rezultātus vai darīt to savam priekam.”

Agate stāsta, ka nēsāt Valmieras vai Latvijas formastērpu viņai ir pagodinājums. “Formastērpu velku tikai tad, kad pārstāvu savu valsti vai pilsētu, treniņos man ir treniņa apģērbs. Tāpēc, kad uzvelku Latvijas formu, Valmieras formu, man ir liela atbildības sajūta, ka jāizdara viss, ko varu, jo nesu gan savu vārdu, gan savas valsts un pilsētas vārdu. Kad sanāk izcīnīt labu vietu, piemēram, Izraēlā, kad stāvēju uz pjedestāla un skanēja Latvijas valsts himna, pirmo reizi nobira asariņa, jo sapratu, ka esmu godam aizstāvējusi savu valsti.”

Šī gada sākumā svinīgā Latvijas sporta sabiedrības sasniegumu godināšanas ceremonijā Agate Caune saņēma apbalvojumu “Trīs Zvaigžņu balva 2023” nominācijā “Gada sportiste”. 2023. gadā izcīnīta uzvara U20 Eiropas čempionātā 3000 m un 5000 m, sportiste kļuva par Eiropas komandu spēļu čempioni 5000 m, ar jaunu nacionālo rekordu 3000 m skrējienā debitēja Dimanta līgā vieglatlētikā un sasniedza finālu pasaules čempionātā 5000 m, pārliecinoši startējot starp pasaules spēcīgākajām sportistēm, laboti divi Latvijas pieaugušo rekordi un vairāki sev piederošie Latvijas rekordi U-20 un U-23 vecuma grupās, Agate iekļuva arī starp trīs finālistēm nominācijā “Eiropas uzlecošā zvaigzne 2023”. Sportiste saņēmusi arī Latvijas Vieglatlētikas savienības apbalvojumus nominācijās “Gada U20 vieglatlēte” un “Gada vieglatlēte” 2023. gadā, savukārt viņas treneris Raitis Ravinskis otro gadu pēc kārtas saņēma apbalvojumu “Gada treneris” vieglatlētikā.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI