DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
21. maijā, 2024
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Finanses

Piešķir papildu finansējumu privātmāju energoefektivitātes paaugstināšanai un saules paneļu uzstādīšanai

Ņemot vērā privātmāju īpašnieku lielo interesi par atbalsta iespējām viena dzīvokļa un divu dzīvokļu dzīvojamo māju energoefektivitātes paaugstināšanai un atjaunojamo energoresursu tehnoloģiju ieviešanai, š. g. 21. maija sēdē Ministru kabinets lēma novirzīt papildu finanšu līdzekļus 237 000 EUR apmērā no valsts energoefektivitātes fonda līdzekļiem. Attiecīgi programmas kopējais finansējums palielināts līdz 5 370 000 EUR.

Pieteikumu pieņemšanu Attīstības finanšu institūcija ALTUM (Altum) sāks š.g. maija beigās; precīzu pieteikumu pieņemšanas datumu Altum izziņos atsevišķi. Ar papildu finansējumu tiks atbalstītas aptuveni 40-45 privātmājas, kurās varēs veikt energoefektivitātes paaugstināšanas pasākumus vai uzstādīt jaunas mikroģenerācijas elektroenerģijas ražošanas tehnoloģiskās iekārtas. 

Uz šo brīdi atbalsta programmā paredzētais finansējums ir izsmelts, attiecīgi Ekonomikas ministrija sadarbībā ar AS “Attīstības finanšu institūcija Altum” ir radusi risinājumu, lai programmu pagarinātu vēl uz aptuveni diviem mēnešiem, novirzot programmai Latvijas un Šveices sadarbības programmas individuālā projekta "Mikrokreditēšanas programma" ietvaros saņemtās klientu atmaksas 237 000 EUR apmērā.

Viena dzīvokļa dzīvojamo māju un divu dzīvokļu dzīvojamo māju atjaunošanas un energoefektivitātes atbalsta programmā kopš 2021. gada 27. maija kopumā ir apstiprināti 1 180 pieteikumi. Analizējot atbalsta programmas reģionālo griezumu, secināms, ka būtiska koncentrācija vērojama Rīgas un Pierīgas reģionā, gandrīz pusi no Atbalsta programmā apstiprinātiem projektiem realizējot tieši šajā reģionā, savukārt mazāka intensitāte saskatāma Latgalē. 

Analizējot atbalsta programmas ietvaros īstenotos energoefektivitātes projektus, secināms, ka vērojams būtisks uzlabojums ēku energoefektivitātes klasē pēc projekta īstenošanas. Proti, pirms projekta īstenošanas visbiežāk sākotnējā mājas energoklase ir D energoklase (42% gadījumu) vai F klase (26% gadījumu). Savukārt pēc projekta īstenošanas visbiežāk tiek sasniegta C energoklase (71% gadījumu) vai B energoklase (20% gadījumu). Vienlaikus 9% no pabeigtajiem projektiem ir sasniegta arī A energoklase. Vidēji projektos panākts 34% kopējais siltumenerģijas patēriņa ietaupījums, kā arī vidējais apkures patēriņš projektos samazinājies par 43%.

Tāpat atbalsta programmas ietvaros līdz šim apstiprināti 724 pieteikumi saules paneļu projektiem. Visbiežāk atbalsta saņēmēji uzstādīja saules paneļus ar invertora iestatīto jaudu 10-11.1 kW.

Papildu informācija par valdības apstiprinātajiem grozījumiem atbalsta programmā, t.i. grozījumi Ministru kabineta 2021. gada 11. februāra noteikumos Nr. 103 "Noteikumi par atbalsta programmu viena dzīvokļa dzīvojamo māju atjaunošanai un energoefektivitātes paaugstināšanai" publicēti Vienotajā tiesību aktu projektu portālā

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI