DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
14. maijā, 2024
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Finanses

ERAB pilnvarnieki lems par Latviju kā gada sanāksmes norises vietu 2026. gadā

No 15. līdz 16. maijam Finanšu ministrijas (FM) parlamentārā sekretāre Karina Ploka un FM pārstāvji piedalīsies Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības bankas (ERAB) pilnvarnieku gada sanāksmē Erevānā, Armēnijā. Tajā tiks apspriests ERAB “Stratēģiskā un kapitāla ietvara” 2021.-2025. gadam īstenošanas progress un investīciju prioritātes nākamajiem pieciem gadiem, tostarp Ukrainas atjaunošanai un rekonstrukcijai.

Darba diskusijās par Bankas apmaksātā kapitāla palielināšanu secināts, ka pašreizējās “Stratēģiskā un kapitāla ietvara” noteiktās prioritātes ir jāturpina attīstīt tālāk arī 2026.-2030. gada ietvaros. Tāpat nākamajā periodā jānodrošina līdzsvars starp kapitāla pieaugumu un Bankas investīciju ietekmi, lai nodrošinātu Bankas darbības efektivitāti un veicinātu valstu noturību mainīgajos ģeopolitiskajos, klimata pārmaiņu un ekonomikas apstākļos.

Attiecībā uz ERAB pilnvarnieku gada sanāksmju ciklu 2026.-2027. gadā jāatzīmē, ka Latvija ir pieteikusies organizēt gada sanāksmi Rīgā 2026. gadā. Iepriekšējo reizi ERAB pilnvarnieku gada sanāksme Latvijā tika rīkota 2000. gadā, un Rīga ir pirmā pilsēta (izņemot Londonu, kurā atrodas ERAB galvenā mītne), kurā pilnvarnieku gada sanāksme notiks otro reizi. Rīgā organizēto sanāksmi 2026. gadā plānots fokusēt uz investīciju piesaisti visā Baltijas reģionā un tā pulcēs līdz pat 4000 dalībnieku no visas pasaules.

Papildus aplūkojamajiem jautājumiem plānotas ERAB prezidenta vēlēšanas. Pašreizējā prezidente Odile Reno-Baso (Odile Renaud-Basso) ir vienīgā kandidāte uz ERAB prezidenta amatu nākamajam četru gadu periodam. O.Reno-Baso vadībā ERAB ir sasniegusi augstākos bankas peļņas rādītājus un nodrošinājusi nozīmīgu atbalstu Ukrainai. Tostarp panākts pilnvarnieku atbalsts Bankas apmaksātā kapitāla palielināšanai, lai nodrošinātu turpmāku ilgtermiņa atbalstu Ukrainai.

ERAB sanāksmē paredzēts apstiprināt ERAB finanšu pārskatu, neatkarīgo auditoru ziņojumu un speciālo finanšu fondu pārskatu. Tāpat paredzēts apstiprināt Kenijas un Nigērijas uzņemšanu ERAB dalībvalstu statusā.

Vienlaikus sanāksmju laikā FM pārstāvjiem būs vairākas divpusējās tikšanās ar ERAB amatpersonām un dalībvalstu delegāciju pārstāvjiem. Lai pārrunātu ERAB investīcijas Latvijas privātajā un publiskajā sektorā, kā arī apspriestu sadarbību atbalsta sniegšanā Ukrainai, FM parlamentārā sekretāre Karina Ploka tiksies ar pirmo ERAB viceprezidentu Jirgenu Rigterinku (Jürgen Rigterink), ERAB viceprezidentu Mateo Patroni (Matteo Patrone) un ERAB vadošo direktori Eiropas jautājumos Šarloti Ruhi (Charlotte Ruhe). Savukārt, lai apspriestu jautājumus par gada sanāksmes organizēšanu Rīgā 2026. gadā, FM delegācija tiksies ar ERAB korporatīvā sektora vadītāju Stefāniju Galbiati Ballu (Stefania Galbiati Ball). Papildus tam Latvijas delegācija tiksies ar ERAB vadošo direktoru Ukrainas jautājumos Arvidu Terkneru (Arvid Tuerkner), lai pārrunātu ERAB prioritāros rekonstrukcijas projektus Ukrainā un plānotos finansēšanas instrumentus tālākam Ukrainas atbalstam, kā arī Latvijas tālākās iespējas iesaistīties tehniskā atbalsta sniegšanā Ukrainas institūcijām ar ERAB starpniecību.

Vizītes ietvaros plānots piedalīties ERAB Donoru sanāksmē, kurā tiks pārrunāta ERAB jaunā stratēģija sadarbībai ar donoriem 2026.-2030. gadā, kā arī apspriestas 2023. gadā īstenotās donoru finansētās aktivitātes. Papildus tam Latvijas pārstāvji tiksies ar ERAB “Ukrainas Stabilizācijas un ilgtspējīgas izaugsmes daudzpusējā donoru konta”, kuram Latvija pievienojās 2023. gada nogalē, pārstāvjiem.

Tāpat FM delegācija tiksies ar Ziemeļu un Baltijas valstu delegāciju pārstāvjiem, lai pārrunātu Bankas prioritātes nākamo piecu gadu investīciju ciklā un investīciju paplašināšanu esošajā reģionā, tostarp, Baltijas valstīs, ieskaitot iespējas finansēt drošības jeb duālās izmantošanas projektus.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI