DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
03. maijā, 2024
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Valsts pārvalde
1
1

Saeimā svinīgi atver Katrīnas Čakstes-Vilsones grāmatu “Karš, mīlestība, brīvība”

FOTO: Reinis Inkēns, Saeima

Lai godinātu ievērojamo valstsvīru Jāņa un Konstantīna Čakstu piemiņu, Saeimas namā piektdien, 3.maijā, svinīgi atvērta Katrīnas Čakstes-Vilsones grāmata “Karš, mīlestība, brīvība”. K.Čakste-Vilsone ir pirmā Latvijas valsts prezidenta Jāņa Čakstes mazmeita, un viņa mūsu valsts neatkarības atjaunošanas svētku laikā ar ģimeni viesojas Latvijā.

Atklājot pasākumu, Saeimas sekretārs Edvards Smiltēns atzīmēja, ka tieši šobrīd ir būtiski runāt par tām vērtībām, ko iemiesojusi un aizstāvējusi Čakstes ģimene, – brīvību, neatkarību un demokrātiju.

“Mūsu kaimiņvalsts Krievija, lietojot vārdu “karš”, provocē uz ļaunumu, naidu, atriebību, bet šīs grāmatas virsrakstā vārds “karš” ir salikts kopā ar mīlestību un brīvību,” sacīja Saeimas sekretārs, atzīmējot, ka šie vārdi ir šķietami pretrunīgi. “Mēs esam rietumu civilizācijai piederīga nācija, mēs esam nevis ļaunuma vai atriebes pārņemti, bet uz visu atbildām caur mīlestību, stiprinot brīvību, demokrātiju un neatkarību. Tieši par to Jānis Čakste savulaik cīnījās un lika Latvijas pamatos,” pauda E.Smiltēns.

Krievija mēģina sagraut citu cilvēku dzīves, iznīcināt pilsētas, darīt neiedomājumu ļaunumu, savukārt mēs kā nācija tam pretim liekam mīlestību pret līdzcilvēkiem, mīlestību pret Ukrainas tautu, palīdzot, sacīja Saeimas sekretārs. “Grūtā brīdī ir svarīgi turēt morālu skaidrību un tīrību,” sacīja E.Smiltēns. “Lai cik grūti ir laiki, bet taisnība vienmēr uzvarēs,” sacīja Saeimas sekretārs, uzsverot, ka no garā stipriem, ar ticību apveltītiem cilvēkiem ir atkarīgs, cik ilgi pastāvēs Latvija kā neatkarīga, demokrātiska valsts.

Saeimas sekretāra biedrs Jānis Grasbergs, uzrunājot klātesošos, uzsvēra, ka Jānis Čakste ir mūsu brīvības, neatkarības un demokrātijas simbols, tāpat arī viņa dēls Konstantīns Čakste.

“Mūsu liecības tiek rakstītas vētrās. Bez šīm vētrām, ciešanām nebūtu šo atmiņu stāstu, nebūtu stiprinājuma nākamajām paaudzēm. Lai kādas vētras arī būtu, mēs zinām, ka bez Dieva ziņas nekas nenotiek. Dievs mums arī neuzliek daudz vairāk, nekā mēs spētu panest,” sacīja J.Grasbergs.

Saeimas sekretāra biedrs akcentēja, ka K.Čakstes-Vilsones grāmata ir dāvana mūsdienām un ikviens var uzzināt par vēsturi un iepazīties ar personīgajām liecībām. Šī grāmata ir cieņas apliecinājums ne vien Jānim un Konstantīnam Čakstēm, bet ikvienam brīvības cīnītājam, sacīja J.Grasbergs.

Grāmatas autore K.Čakste-Vilsone patiecās katram, kas palīdzējis grāmatu izdot, un apliecināja gandarījumu, kuru izjūt, redzot to izdotu viņas tēvzemē Latvijā.  

Pasākumā klātesošos uzrunāja arī Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas arhibīskaps Jānis Vanags un Latvijas Nacionālās bibliotēkas Atbalsta biedrības direktore Karina Pētersone. Pasākumu vadīja Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas bīskaps emeritus Pāvils Brūvers, un tajā arī uzstājās dziedātāja Aleksandra Špicberga.

Grāmata ir veltīta autores vecāku Konstantīna Čakstes un Anastasijas Stīpnieks-Čakstes piemiņai. K.Čakste-Vilsone tajā iemūžinājusi vecāku dzīvi pirmskara Latvijā, tēva apcietinājumu un nāvi, bēgļu gaitas uz Zviedriju, tālāko ceļu pāri okeānam un apmešanos uz dzīvi ASV.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI