DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
28. martā, 2024
Lasīšanai: 6 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Pašvaldības

Valmieras novadā septiņām ielām mainīs nosaukumus 

Publicitātes attēls

Valmieras novadā septiņām ielām piešķirti jauni nosaukumi, tā šodien, 28. martā, lēma Valmieras novada pašvaldības domes deputāti.

Pašvaldības administratīvajā teritorijā ielu nosaukumu mainīs šādām ielām: 

Valmierā: 

  • 1.1. Andreja Upīša iela turpmāk būs Ziemeļu iela; 
  • Riharda Gredzena iela turpmāk būs Kastaņu iela; 
  • Leona Paegles iela turpmāk būs Pāvila Rozīša iela;

Valmieras pagasta Valmiermuižā

  • Pionieru iela turpmāk būs Zirgu iela; 

Burtnieku pagasta Burtniekos

  • Jāņa Vintēna iela turpmāk būs Ozolu iela; 

Matīšu pagasta Matīšos

  • Oktobra iela turpmāk būs Senču iela; 

Sedā

  • Uzvaras iela turpmāk būs Saules iela. 

Ņemot vērā ģeopolitiskos notikumos - Krievijas nežēlīgo karu Ukrainā, kā arī iepriekš saņemtās iedzīvotāju vēstules ar lūgumu atbrīvoties no padomju un nacistisko režīmu slavinošiem simboliem, tajā skaitā ielu nosaukumiem, 2023. gada martā uzsākta Valmieras novada pilsētu un pagastu ielu nosaukumu izvērtēšana. Šo procesu vadīja  speciālistu darba grupa, kuras sastāvā gan vēstures eksperti, gan pašvaldības domes priekšsēdētāja vietnieks un apvienību pārvalžu vadītāji.  

Pamatojoties uz darba grupas rekomendācijām un informācijas apkopojumu no likuma “Par padomju un nacistisko režīmu slavinošu objektu eksponēšanas aizliegumu un to demontāžu Latvijas Republikas teritorijā” 3. pantā noteiktajiem kritērijiem potenciāli atbilstošu padomju un nacistisko režīmu slavinošu ielu nosaukumu analīzi, pašvaldības administratīvajā teritorijā nolemts mainīt nosaukumu septiņām ielām, savukārt atbilstoši vēstures ekspertu rekomendācijām nemainīti paliks divu ielu nosaukumi: Pleskavas iela (kartēs un Zemesgrāmatās minēta 1920. un 1930. gados kā virziena norāde saistībā ar dzelzceļu), kā arī Linarda Laicena iela (darbā "Latvijas valsts" (1917) viņš viens no pirmajiem izvirzīja neatkarīgas Latvijas valsts ideju un nav liecību par līdzdarbošanos Latvijas okupācijā). 

Ielu nosaukumu maiņas procesā plaši iesaistījās arī iedzīvotāji. Sākotnēji, 2023. gada martā iedzīvotāji iesūtīja savus priekšlikumus, bet no 1. jūlija līdz 1. septembrim organizēta plašāka iedzīvotāju aptauja, kā rezultātā saņemti 355 iedzīvotāju priekšlikumi. Oktobrī, ņemot vērā speciālistu darba grupas un iedzīvotāju ieteikumus, kā arī citu informāciju, pašvaldība sagatavoja argumentētus priekšlikumus publiskajai apspriešanai ielu nosaukumu maiņai. Publiskā apspriešana notika no 2023. gada 21. novembra līdz 20. decembrim, kuras laikā saņemta 321 aptaujas anketa. 

Par sabiedriskajā apspriešanā visvairāk atbalstītajiem ielu nosaukumu priekšlikumiem, pašvaldība saņēmusi Valsts valodas centra (VVC) saskaņojumu par oficiālo vietvārdu piešķiršanu vai maiņu, ko VVC izvērtē atbilstoši noteikumos paredzētajiem kritērijiem un sniedz atzinumus par lēmumu projektu atbilstību vai neatbilstību vietvārdu informācijas noteikumu prasībām.  

Kas būs jādara to māju īpašniekiem, kuriem mainās ielas nosaukums? 

Adresācijas noteikumi pašvaldībai uzliek par pienākumu paziņot nekustamā īpašuma īpašniekiem, ka ir pieņemts lēmums par adreses piešķiršanu, maiņu vai likvidēšanu. Normatīvie akti neparedz obligātu īpašuma tiesību, personu apliecinošu, transportlīdzekļa tehniskās pases u.c. dokumentu maiņu gadījumos, kad tiek mainīta adrese. Adreses maiņas rezultātā deklarētās dzīvesvietas adrese tiek aktualizēta automātiski, bez personas starpniecības datu apmaiņas rezultātā starp valsts nozīmes reģistriem. 

Lai neradītu izdevumus ēku īpašniekiem, sakārtotu vidi atbilstoši jauno ielu nosaukumiem, un ņemot vērā to, ka ielu nosaukumu maiņa notiek pēc Valmieras novada pašvaldības iniciatīvas, finansiālos izdevumus ielu nosaukumu norādes un ēku numerācijas zīmju nomaiņai segs pašvaldība. 

Pašvaldība plāno izgatavot ēku numerācijas zīmes atbilstoši šā brīža informācijai uz zīmes. Tāpēc aicinām iedzīvotājus laikā no 2024. gada 2. aprīļa līdz 2024. gada 22. aprīlim, kamēr notiek jauno ielu nosaukumu informācijas reģistrēšana, sazināties ar  Valmieras novada pašvaldības speciālistiem darba laikā, (Valmierā Marita Stepiņa, e-pasts: marita.stepina@valmierasnovads.lv, tālrunis: 26110490, Burtnieku apvienībā Kristīne Staseloviča, e-pasts: burtnieki@pakalpojumucentri.lv, tālrunis: 26640123, Strenču apvienībā Anita Auniņa, e-pasts: seda@pakalpojumucentri.lv, tālrunis: 28054526), ja īpašumu īpašnieki ēku numerācijas zīmēs apakšējā daļā vēlas mainīt vai precizēt informāciju. Speciālisti ar īpašniekiem sazināsies gadījumos, ja manīsies ēku numerācija. 

Pašvaldība nomainīs aptuveni 200 norādes, izdevumu apmērs veidos vairāk nekā septiņus tūkstošus eiro no pašvaldības budžeta.  Nomaiņu plānots veikt pakāpeniski pēc tirgus izpētes pabeigšanas par zīmju izgatavošanu un līguma noslēgšanas. 

Tāpat pašvaldība informē, ka Valmieras novada administratīvajā teritorijā sākusies pakāpeniska pāreja uz māju un ielu vienota dizaina norādēm, ko plānots īstenot deviņu gadu laikā, līdz 2033. gada 31. decembrim.  

Saistošie noteikumi “Adresācijas un objektu numerācijas, māju un ielu nosaukuma norāžu izvietošanas kārtība Valmieras novadā”.  

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI