DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
22. martā, 2024
Lasīšanai: 6 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Ekonomika

BVKB: Mūsdienīgas valsts pārvaldes veiksmes atslēga – digitalizācija  

Publicitātes attēls

Viena gada laikā Energoresursu informācijas sistēmas (ERIS) ieviešana palielinājusi ikgadējo pārskatu skaitu par ieviestajiem energoefektivitātes uzlabošanas pasākumiem par 73 %. ERIS ir pieejama lietotājiem kopš 2023. gada un tā ietver vairākus moduļus, kuru mērķis ir samazināt administratīvo slogu un veicināt kvalitatīvāku datu apkopošanu un analīzi gan lietotājiem, gan BVKB ekspertiem. 

Energoefektivitāte 

Kopējais ERIS uzskaitītais jaunais enerģijas ietaupījums 2022. gadā veido 525,288 GWh. Kopā ar 2021. gada ietaupījumiem periodā līdz 2030. gadam kumulatīvais enerģijas ietaupījums veidos 3147,883 GWh, kas ir 15,4 % no valsts obligātā  mērķa 2030. gadam. 

Saskaņā ar Energoefektivitātes likuma prasībām valsts iestādēm un pašvaldībāmbija jāievieš energopārvaldības sistēma (Valstspilsētām sistēma ir jāsertificē). Valstspilsētu pašvaldības pienākumu izpildījušas 100 % apmērā, novadu pašvaldības 47 % apmērā, valsts iestādes 58 % apmērā un citas atvasinātas publiskas personas 35 % apmērā. 

Rādot priekšzīmi valsts pārvaldei attiecībā uz efektīvu energoresursu pārvaldību BVKB īstenoja informatīvu pasākumu ciklu "Ceļā uz viedāku pārvaldību II", kur stāstīja par energopārvaldības sistēmas ieviešanas procesu un priekšrocībām. Pasākumus apmeklēja vairāk par 100 dalībniekiem. 

Atbalsts mazaizsargātām mājsaimniecībām 

Projekta  ietvarā “Atbalsts enerģijas iegādei par pieņemamu cenu” (Support for Affordable Energy), tika samazināti mazaizsargāto mājsaimniecību 2022./2023.gada apkures sezonas rēķini par centralizēto siltumapgādi, kopsummā kompensācijās izmaksājot 60 000 000 EUR. Ņemot vērā Centrālās statistikas pārvaldes datus, mazaizsargāto mājsaimniecību norēķini veido ap 58,3% no visu siltumenerģijas lietotāju  norēķinu kopsummas. 

2023. gada rudenī, rekordīsā laika periodā - četros  mēnešos, BVKB izstrādāja Energoresursu izmaksu kompensēšanas informācijas sistēmu (EIKIS), kuras darbībai ir piesaistīti vairāku valsts iestāžu informāciju sistēmu reģistri, kā arī elektrības, gāzes un siltumapgādes tirdzniecības uzņēmumi un sadales sistēmas operatori. Tas bija liels izaicinājums, bet BVKB, ņemot vērā pieredzi sistēmu izstrādē un ieviešanā, ir spējis ar to tikt galā. Šīs sistēmas izveide ir ilgstoši gaidīts risinājums mājsaimniecību vidējo ienākumu noteikšanai un mērķtiecīga atbalsta piemērošanai. 

Aizsargātā lietotāja tirdzniecības pakalpojums 

Ar Aizsargāto lietotāju datu informācijas sistēmas (ALDIS) starpniecību aizsargātajiem lietotājiem kuriem pienākas atbalsts elektroenerģijas rēķinu samazinājumam 2023. gadā atbalstā piešķirti 20,4 milj. EUR. Aizsargāto lietotāju lokā ietilpst daudzbērnu ģimenes, kurām 2023.gadā tika piešķirts atbalsts 8,9 milj. EUR apmērā. Personām ar I grupas invaliditāti, ģimenēm ar bērniem, kuriem ir invaliditāte 2023.gadā tika piešķirts atbalsts 4,7 milj. EUR, bet trūcīgām un maznodrošinātām personām – 6,6 milj. EUR.  

Valsts atbalsts energoresursiem 

Noslēdzās valsts sniegtais atbalsts 2022/2023. gada apkures sezonas centralizētās siltumapgādes, dabasgāzes un elektroapgādes pakalpojumiem, kā arī energoietilpīgajiem komersantiem - tas no 465 milj. EUR pieauga līdz 516 milj. EUR, jo, neskatoties uz kompensējamā perioda beigām, vēl turpinājās rēķinu apmaksa, līdz ar to mainījās izmaksātās summas apmērs. 

Valsts naftas produktu drošības rezerves 

2023. gadā kopējais valsts naftas produktu drošības rezervju apjoms atbilst 86 dienām. No kopējā rezervju apjoma Latvijas teritorijā tika uzglabāti 75%. 

Ar 2024. gadu tiek mainīts valsts naftas produktu drošības rezervju pārvaldības modelis, kas palīdzēs stiprināt Latvijas tautsaimniecības un enerģētisko drošību. No 2024. gada 1. janvāra centrālās krājumu uzturēšanas struktūras funkcijas nodotas SIA "Publisko aktīvu pārvaldītājs Possessor". 

Energoietilpīgo apstrādes rūpniecības komersantu pēcpārbaudes 

Birojs izvērtējis 123 energoietilpīgu apstrādes rūpniecības komersantus, kas saņēmuši valsts atbalstu krasa energoresursu cenu pieauguma kompensēšanai. 86 gadījumos konstatēts, ka komersantu faktiskās izmaksas par energoresursiem ir bijušas zemākas par prognozētajām, un komersantiem bija jāatmaksā  2,1 milj. EUR, no kuriem 99,91% 85 komersanti jau ir labprātīgi atmaksājuši. 

2023.gada vasarā BVKB tika nodota jauna funkcija - elektroenerģijas ražotāju virsieņēmumu izlietojuma uzraudzība. Pārskata periodā BVKB ir izvērtējis informāciju par 62 elektroenerģijas ražotājiem un 36 gadījumos, kad konstatēts, ka komersanti guvuši virsieņēmumus, pieņēmis lēmumus par komersantu sagatavoto virsieņēmumu izlietojuma plānu apstiprināšanu (par kopējo summu 6 337 293,02 EUR), paredzot elektroenerģijas ražotāju gūto virsieņēmumu ieguldīšanu dekarbonizācijas tehnoloģijās, atjaunīgajos energoresursos un energoefektivitātē.  

BVKB jaunās funkcijas 2024. gadā:  

  • Atļauju izsniegšana elektroenerģijas ražošanas jaudu palielināšanai, atjaunošanai un jaunu elektroenerģijas ražošanas iekārtu ieviešanai; 
  • Datu apkopošana par komersantu ziņotiem ilgtspējas aprēķiniem ERIS sistēmā. ERIS iepriekšējā gada beigās tika izstrādāts jauns modulis ilgtspējas apliecinājumu iesniegšanai un siltumnīcefekta gāzu emisiju aprēķinu rīks.  

2023.gadā BVKB tika apbalvots kā līderis starp 115 Latvijas iestādēm VARAM iniciatīvas E-indekss sadaļā “Iestādes iekšējo procesu efektivitāte”. Birojs ieņēma 3.vietu sadaļā “Klientu apkalpošana un atbalsts”, kā arī sadaļā “Atvērto datu pieejamība”. BVKB ieguva bronzas godalgu starp valsts iestādēm “Korporatīvās ilgtspējas un atbildības institūta” (InCSR) veidotajā novērtējumā “Ilgtspējas indekss 2023”. 

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI