DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
19. martā, 2024
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Pašvaldības

Somijā aizvada projekta trešo sanāksmi un iepazīst industriālās zonas 

Projekta “GreenIndustrialAreas” komanda pieredzes apmaiņas vizītē iepazina centrālās Somijas industriālās zonas uzņēmumus, kas ievieš dažādus pasākumus klimatneitralitātes nodrošināšanai un CO2 emisiju samazināšanai. 

Jau iepriekš ziņots, ka Zemgales plānošanas reģions kā partneris iesaistījies projektā, kura galvenais mērķis ir veicināt rūpniecības un biznesa zonu ilgtspēju un energoefektivitāti, izveidojot starptautisku sertifikātu ilgtspējīgām industriālajām zonām. 

Marta vidū projektā aizvadīta partneru sanāksme Somijā, Jiveskilā (Jyväskyla). Partneri tikās, lai apspriestu nākamos veicamos soļus, sertifikācijas vadlīniju ieviešanai pilotprojekta zonās. Latvijas gadījumā šāda zona izvēlēta Jelgavas novadā - SIA “Laflora”. Uzņēmums plāno Kaigu purvā būvēt vēja parku ar potenciālu industriālo zonu ap to. Īstenojot vērienīgos plānus, kūdras pārstrādes uzņēmums plāno iegūt arī zaļās industriālās zonas sertifikātu. 

Pirmās dienas ietvaros partneru delegācija apmeklēja Ēnekoski (Äänekoski), kur atrodas viens no lielākajiem kokrūpniecības uzņēmumiem “Metsa”. Šis uzņēmums var lepoties ne vien ar mūsdienīgām iekārtām un tehnoloģijām, kas palīdz mazināt ekoloģiskās pēdas nospiedumus, bet jau patlaban tiek saukts par starptautisku bioekonomikas operatoru. Šobrīd viens no “Metsa” uzņēmuma attīstības pamatvirzieniem ir maksimāli darboties  bez fosilām vielām. Savukārt ceļā uz šo uzņēmumu, apskatīta arī vieta, kur nākotnē tiks izbūvēta industriālā zona, kas projektā iekļauta starp pilotprojekta zonām. 

Vizītes otrā diena iesākās ar vēl vienu industriālās zonas apmeklējumu. Tajā šobrīd darbojas vairāki uzņēmumi. Projekta partneriem bija iespēja apmeklēt uzņēmumu “David Brown Santasalo”. Tas ir starptautisks uzņēmums ar 26 rūpnīcām. Somijas rūpnīcā ražo lielgabarīta metāla detaļas, kuras izmanto, piemēram, vēja turbīnām un slēpošanas trašu pacēlājiem. Šis uzņēmums apskatei izvēlēts, jo pirms nepilna gada tas pārcēlās uz jaunām telpām, modernizēja ražotni – rezultātā uzņēmumam izdevies samazināt CO2 emisijas par 90%. Šādus rādītājus bija iespējams sasniegt pateicoties mūsdienīgai apsildes sistēmai, dzesēšanas un ventilācijas iekārtām, kā arī energoefektīviem apgaismojuma risinājumiem (tostarp LED gaismām un kustību sensoriem). Kopumā Jiveskilas pilsētas mērķis ir vairot un atbalstīt tādus uzņēmumus, kas iegulda attīstībā un ražotņu modernizācijā, tostarp dažādu energoefektīvu risinājumu ieviešanā. 

Pēc otrās dienas vizītes, projekta partneri aizvadīja vēl vienu sanāksmi, kurā ieskicēti nākamie veicamie darbi. Tie paredz, ka rudens sākumā Latvijā viesosies ārvalstu eksperti, kas vērtēs Kaigu purva potenciālu kļūt par zaļu industriālu zonu. Šādas ekspertu vizītes plānotas arī citās projektā iesaistītajās pilotprojekta zonās. Kopumā projektā ir izvēlētas 7 pilotprojekta zonas Baltijas jūras reģionā, kurās ieviesīs un testēs izstrādātās sertifikācijas vadlīnijas. Pilotprojektā iesaistītas:  

  • Kalundburga, Dānija; 
  • Neištrēlicas industriālā zona, Vācija; 
  • Etelēporti industriālā zona, Somija; 
  • Lībeses industriālā zona, Vācija; 
  • Kaigu vēja parks, Latvija; 
  • Lintukangas industriālā zona, Somija; 
  • Suvalku speciālā ekonomiskā zona, Polija.

Projekts tiek īstenots “Interreg Baltijas jūras reģiona programma 2021-2027” ietvaros. Projekta kopējais budžets ir 2 845 916,60 EUR (t.sk. ERAF finansējums  2,276,733.28 EUR) ZPR budžets ir 219 492 EUR. Vairāk par projektu iespējams uzzināt: https://ej.uz/wyeh  

Šī publikācija ir sagatavota ar Eiropas Savienības finansiālu atbalstu. Par tās saturu pilnībā atbild Zemgales plānošanas reģions un tā var neatspoguļot Eiropas Savienības viedokli. 

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI