DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
28. februārī, 2024
Lasīšanai: 5 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Vide
1
1

Vides piesārņotāji atklāj pavasara sezonu – VVD nedēļas laikā konstatē būtiskus vides pārkāpumus

Publicitātes foto

Sākoties siltākam laika periodam, Valsts vides dienesta (VVD) redzes lokā nonākuši vairāki vides piesārņotāji. Kopumā iedzīvotāji VVD nedēļas laikā vērsušies ar 30 sūdzībām, uz kurām reaģējot, konstatēti būtiski pārkāpumi ar dažāda veida atkritumiem piesārņota ~ 1000 m2 liela teritorija Sventes pagastā, Latgalē; neatbilstoši vidē uzglabāti naftas produkti Apes pagastā, Vidzemē; uzglabāti un dedzināti dažāda veida atkritumi privātīpašumā Smārdes pagastā, Kurzemē; nelegāli aizbērts Vārnupes posms Zemgalē, kā arī ar kanalizācijas saturu piesārņota teritorija Ķekavas novadā.

“Jāatzīst, ka vēl aiz vien ne tikai iedzīvotāji, bet arī uzņēmumi cenšas nopelnīt uz vides rēķina, atkritumus apglabājot vai apsaimniekojot negodprātīgi. Diemžēl, joprojām ir tāda sabiedrības daļa, kas apzināti rada vides piesārņojumu, vienlaikus VVD novēro, ka daļai iedzīvotāju vides jautājumi ir būtiski un nereti vides pārkāpumi tiek atklāti tieši pateicoties iedzīvotāju iesaistei – varam teikt lielu paldies tiem, kas ieraugot vides pārkāpumu, ne vien to nosoda, bet aktīvi ziņo atbildīgajiem dienestiem. Visērtāk šādos gadījumos to ir izdarīt zvanot uz VVD Operatīvas koordinācijas centru +371 26338800 vai izmantojot Vides SOS mobilo aplikāciju,” stāsta VVD Operatīvas koordinācijas centra direktors Elmārs Jasinskis.

Ilgstoša, apzināta un patvaļīga atkritumu savākšana un uzglabāšana, kā nopietns vides pārkāpums, iezīmējas vairākos reģionos. Oļšankas ciematā, Sventes pagastā, Augšdaugavas novadā, apsekotajā objektā konstatēta ražošanas, t.sk. bīstamo, sadzīves atkritumu un būvgružu izgāztuve, kuras teritorijā raktas bedres ar mērķi atkritumus apglabāt. Tāpat, reaģējot uz iedzīvotāju sūdzību, Tukuma novada Smārdes pagastā par to, ka privātmājas teritorijā tiek izjauktas automašīnas, dedzinātas plastmasas detaļas un vadi, VVD atklājis ar dažāda veida atkritumiem piesārņotu teritoriju. Abos iepriekš minētajos objektos tiks uzsākts administratīvā pārkāpuma process, kas paredz ne vien sodu, bet konkrēto teritoriju sakopšanu.

Apes pagastā, Smiltenes novadā, VVD inspektori pēc iedzīvotāja ziņojuma pārbaudes konstatēja, ka īpašumā ~ 10m garā un 5m platā bedrē bez seguma uzglabājas naftas produkti. Blakus bedrei atradās ekskavators un 2 metāla konteineri, kas arīdzan pildīti naftas produktiem. Naftas produktu tālākās noplūdes vidē pārbaudes laikā netika konstatētas. Nekustamā īpašuma īpašnieks pārbaudes laikā skaidroja, ka, uzsākot teritorijas sakopšanu pie vecā angāra, tika atrasta tilpne ar bitumam līdzīgu vielu. 16 tonnu naftas produktus saturošu atkritumu jau nodotas atkritumu apsaimniekotājam, kā arī tiks organizēta bedrē esošās vielas un ar naftas produktiem piesārņotās augsnes izņemšana un nodošana. VVD teritorijas īpašniekam uzdos veikt piesārņotās teritorijas sakārtošanu atbilstošā stāvoklī un teritorijā esošo atkritumu savākšanu un nodošanu atkritumu apsaimniekotājam. Šobrīd lietas apstākļi tiek vērtēti, pēc izvērtējuma tiks uzsākts administratīvā pārkāpuma process.

Bauskas novadā, zemnieku saimniecības īpašnieks informēja VVD par viņa īpašumā neatļauti izveidotu pārbrauktuvi pār Vārnupi. Veicot pārbaudi, tika konstatēts, ka veikts daļējs Vārnupes aizbērums ar būvniecības atkritumiem (ķieģeļiem), kā arī upē ievietotas polipropilēna caurules ūdens caurteces nodrošināšanai. Pēc veiktās pārbaudes pieņemts uzsākt administratīvā pārkāpuma procesu.

Tāpat aizvadītajā nedēļā, VVD saņēma informāciju par piesārņojumu Ķekavas novadā, kur atklājies, ka nomaļā teritorijā vairākkārt ar asenizācijas specialo transportu ir ievesti un izgāzti notekūdeņi un decentralizētās kanalizācijas sistēmas saturs. Par notikušo ir uzsākts administratīvā pārkāpuma process. Atbildīgajai personai ne tikai nāksies apmaksāt naudas sodu par pārkāpumu, bet arī veikt piesārņojuma seku likvidācijai nepieciešamos darbus – satura izvākšanu un grunts virsējā slāņa noņemšanu un to tālāku apsaimniekošanu, nododot atkritumu apsaimniekotājam.

VVD izsaka pateicību iedzīvotājiem, kas ziņo par vidē pamanītu piesārņojumu, kā arī aicina to darīt turpmāk, zvanot uz +371 26338800 vai izmantojot Vides SOS mobilo aplikāciju.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI