Edvards Ratnieks, Rīga plānošanas reģiona Attīstības padomes priekšsēdētājs un Rīgas vicemērs: “Neskatoties uz sarežģīto ģeogrāfisko situāciju, kas var atturēt investorus izvēlēties Baltijas reģionu, šis ziņojums sniedz drošības sajūtu un augstu novērtējumu par Rīgas metropoli pēc dažādiem investīciju videi svarīgiem kritērijiem. Tas ir pozitīvs signāls gan investoriem, gan arī mums pašiem reģiona ekonomiskā potenciāla attīstīšanā. Augsts novērtējums kategorijā par cilvēkkapitālu apliecina, ka mums ir visi priekšnosacījumi labas augstākās izglītības un zinātnes bāzei, kā rezultātā veidojas augsti kvalificēts darbaspēks.”
Rīgas reģions attīstās par spēcīgu metropoles reģionu, kas mērķtiecīgi strādā pie sava potenciāla attīstīšanas. Tas, ka ieņemam tik augstu novērtējumu fDi reitingā, ir labs signāls ārvalstu investoriem un sekmēs to interesi par mūsu metropoles reģionu. Lai arī Rīgas reģions ir lielākā Baltijas valstu metropole, tās izaugsmes potenciālu sekmētu lielākas tiešās ārvalstu investīcijas.
Galvaspilsēta Rīga reitingā ieņem 6. vietu kopvērtējumā starp vidēja lieluma Eiropas pilsētām pēc tiešo ārvalstu investīciju stratēģijas, ko vērtē gan pēc vietējās investīciju piesaistes iestādes darba efektivitātes, gan pēc jaunuzņēmumiem un inovācijam atbalstošas vides. Bet Eiropas vidēja lieluma pilsētu grupā “Cilvēkkapitāls un dzīvesveids” kategorijā – augsto 4.vietu.
Lai izveidotu fDi (Foreign direct investment) nākotnes 2024. gada Eiropas pilsētu un reģionu reitingu, Financial Times fDi Intelligence apkopoja datus par 509 pilsētām un reģioniem piecās kategorijās: ekonomiskais potenciāls, cilvēkkapitāls un dzīvesveids, izmaksu efektivitāte, savienojamība un atvērts uzņēmējdarbībai.
Šajā pētījumā Rīgas reģions atbilst mazo reģionu grupai, kurā tiek iekļautas teritorijas ar iedzīvotāju skaitu līdz 1,5 miljoniem iedzīvotājiem. Kategorijā “Cilvēkkapitāls un dzīvesveids” reģioni tiek vērtēti pēc tādiem kritērijiem kā darbaspēka īpatsvars (% no kopējā iedzīvotāju vecuma, kas vecāki par 15 gadiem), izglītība, studentu un augstskolu skaits un prestižs, absolventu prasmju kopums, iedzīvotāju dzīves ilgums, sociālā progresa un tautas attīstības indekss, ārstu īpatsvars, darbaspēka pieejamība u.c.
Ziņojumā tika apskatītas Eiropas valstu pilsētas un reģioni, izvērtējot dažādus kritērijus, saistībā ar ārvalstu tiešo investīciju piesaistes spējām un vidi. fDi Intelligence ir ārvalstu tiešo investīciju apskata izdevums, kas sniedz aktuālu pārskatu par globālo investīciju aktivitāti.
Rīgas reģions jeb Rīgas metropole koncentrē valsts politikas, ekonomikas un kultūras attīstības virzošo lomu. Rīgas plānošanas reģiona kopējā platība ir 3335,13 km2, aizņemot vien 5% no valsts teritorijas. Reģionā dzīvo puse Latvijas iedzīvotāju - 914,5 tūkstošu cilvēku. Rīgas reģionā, galvenokārt pamatojoties uz galvaspilsētas ietekmi, tiek radītas vairāk kā 2/3 no vērtību apjoma Latvijas ekonomikā – 2021.gadā reģionā faktiskajās cenās tas bija 20,17 miljardi eiro no 30,6 miljardiem eiro kopējā Latvijas IKP.
Rīgas plānošanas reģionu veido Rīga un Jūrmala, kā arī septiņi novadi – Ādaži, Mārupe, Ķekava, Olaine, Ropaži, Salaspils un Sigulda. Tas ir ekonomiski attīstītākais reģions Latvijā, vienlaikus izglītības, zinātnes un kultūras centrs.