DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
19. februārī, 2024
Lasīšanai: 5 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Tieslietas

Eksperti: Stradiņa slimnīcas iepriekšējā valde nav rīkojusies atbilstoši, līgums ar SIA “Velve” bija jālauž agrāk

Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas (Stradiņa slimnīca) 2023. gada 27. oktobrī atceltā valde nav nodrošinājusi būvniecības līguma savlaicīgu izpildi no SIA “Velve” puses, kā arī kavējusies vienpusēji izbeigt līgumu, tiklīdz kļuva skaidrs, ka līgums netiks izpildīts noteiktajā termiņā, norāda eksperti, vērtējot slimnīcās iepriekšējās valdes rīcību un uzsverot – tā nav bijusi atbilstoša. Atzinums ir iesniegts Latvijas Republikas Ģenerālprokuratūrā.

Zvērinātu advokātu birojs “Ellex Kļaviņš” Stradiņa slimnīcas padomes uzdevumā veica iepriekšējās Stradiņa slimnīcas valdes locekļu atbildības izvērtējumu saistībā ar slimnīcas jaunā korpusa otrās ēkas būvniecības līguma izpildes kontroli un pieņemtajiem lēmumiem. Saskaņā ar ZAB “Ellex Kļaviņš” atzinumu to, ka Stradiņa slimnīcas iepriekšējā valde nav nodrošinājusi līguma savlaicīgu izpildi no SIA “Velve” puses, kā arī kavējusies vienpusēji izbeigt līgumu, tiklīdz kļuva skaidrs, ka līgums netiks izpildīts noteiktajā termiņā, varētu uzskatīt par krietna un rūpīga saimnieka mērauklai neatbilstošu rīcību.

Vērtējot Stradiņa slimnīcas iepriekšējās valdes rīcību, ZAB “Ellex Kļaviņš” atzinumā norādīts, ka valdes rīcība, vadot jaunā korpusa būvniecības projektu, iespējams, nav bijusi atbilstoša, taču būtiskākais pārmetums valdei varētu būt tas, ka tā nav savlaicīgi un atbilstoši reaģējusi uz līguma izpildi kavējošiem apstākļiem, kā arī kavējusies vienpusēji izbeigt līgumu.

Ekspertu ieskatā Stradiņa slimnīcas valdei kopš 2023. gada jūnija bija tiesisks pamats vienpusēji atkāpties no līguma, jo bija skaidrs, ka SIA “Velve” nespēs izpildīt līgumu noteiktajā termiņā. Bijušās valdes lēmums neizbeigt līguma darbību un turpināt to ir negatīvi ietekmējis objekta būvniecības gaitu, un šāds lēmums nekādi nevar tikt uzskatīts par krietnam un rūpīgam saimniekam atbilstošu rīcību.

“Būvnieka ilgstoši novilcinātie jaunā korpusa celtniecības darbi, skaidras virzības trūkums un apdraudētās pacientu tiesības tikt efektīvi ārstētiem atbilstošā vidē ir iepriekšējās valdes bezdarbības rezultāts, un ekspertu atzinums to apliecina. Laužot līgumu ar būvnieku SIA “Velve”, kas ilgstoši nav spējis pildīt līgumsaistības, savlaicīgi varēja izvairīties gan no liela apmēra zaudējumiem, gan paātrināt projekta realizāciju, lai jaunās ēkas durvis pacientiem un ārstiem tiktu vērtas iespējami drīz,” norāda Stradiņa slimnīcas padomes priekšsēdētājs Normunds Staņēvičs.

Atzinums ir iesniegts Latvijas Republikas Ģenerālprokuratūrā.

Saskaņā ar ZAB “Ellex Kļaviņš” atzinumu Stradiņa slimnīcas iepriekšējai valdei būtu pienākums atlīdzināt zaudējumus, kas radušies, tāpēc ka lēmums vienpusēji izbeigt līgumu netika pieņemts tad, kad radās pamats šāda lēmuma pieņemšanai. Radīto zaudējumu apmērs ir jāaprēķina.

Stradiņa slimnīcas iepriekšējā valde tika atcelta 2023. gada 27. oktobrī, kad slimnīcas pagaidu padome izteica neuzticību slimnīcas valdes priekšsēdētājam Rinaldam Muciņam un valdes locekļiem Ilzei Kreicbergai, Jānim Naglim un Agrai Melnei.

Saskaņā ar Publiskas personas kapitāla daļu un kapitālsabiedrību pārvaldības likumā noteikto  slimnīcas padome iecēla pagaidu valdi ar pilnvaru termiņu uz vienu gadu, ieceļot pagaidu valdes priekšsēdētāja amatā Lauri Vidzi, bet valdes locekļu amatos – Džinetu Heinrihsoni un Ģirtu Ansonu, dodot konkrētus uzdevumus stabilizēt Stradiņa slimnīcas jaunā korpusa otrās ēkas celtniecības procesu. Pēc būvniecības procesa un projekta norises padziļinātas analīzes Stradiņa slimnīcas pagaidu valde 2024. gada 13. februārī vienpusēji lauza būvniecības līgumu ar SIA “Velve”, norādot uz būvnieka nespēju pildīt līgumsaistības un valstij nodarītajiem zaudējumiem, kuru apmērs, līgumu nepārtraucot, turpinātu augt.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI