DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
22. novembrī, 2023
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Valsts pārvalde

Plāno noteikt tiesības Centrālajai vēlēšanu komisijai anulēt pašvaldības deputāta pilnvaras

Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisija trešdien, 22.novembrī, nolēma virzīt izskatīšanai Saeimā grozījumus Pašvaldības domes deputāta statusa likumā, lai Centrālajai vēlēšanu komisijai (CVK) noteiktu tiesības anulēt pašvaldības deputāta pilnvaras. 

Plānots, ka pašvaldības deputāta pilnvaras CVK varēs anulēt, ja attiecīgais deputāts trīs mēnešu laikā bez attaisnojoša iemesla nebūs apmeklējis vairāk nekā pusi no domes sēdēm. Paredzēts, ka tā deputāta vietā, kuram būs anulēts mandāts, aicinās stāties nākamo kandidātu. 

Komisija izmaiņas rosinājusi, lai nodrošinātu nepārtrauktu pašvaldības domes darbu un lemtspēju situācijā, kad viens vai vairāki deputāti sistemātiski bez attaisnojoša iemesla nepiedalās domes sēdēs un apdraud pilnvērtīgu pašvaldības funkciju izpildi. “Šādiem deputātiem anulējot mandātu, šo amatu būs iespēja ieņemt citiem kandidātiem, kuri apzinīgi un ar pilnu atbildību veiks deputāta pienākumus,” pauž Valsts pārvaldes komisijas priekšsēdētājs Oļegs Burovs. 

Patlaban noteikts, ka pašvaldības dome var lemt par to, vai anulēt pilnvaras pašvaldības domes deputātam, kurš bez attaisnojoša iemesla uz domes sēdēm nav ieradies vismaz četras reizes pēc kārtas. 

Vienlaikus komisija lēma virzīt izskatīšanai Saeimā arī grozījumus Pašvaldību likumā, paredzot iespēju vismaz piektajai daļai domes deputātu sasaukt kārtējo domes sēdi, ja līdzšinējā dome nav spējīga pildīt savus pienākumus. Ja mēneša laikā šāda sēde netiek sasaukta, tad pašvaldības izpilddirektoram paredzētas tiesības lūgt sēdi sasaukt Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju.   

Līdzšinējā kārtība noteic, ka Saeima ar likumu var atlaist domi un iecelt pagaidu administrāciju, ja pašvaldība trīs sēdes pēc kārtas nav spējīga pieņemt lēmumus kvoruma trūkuma dēļ. “Domes atlaišana ir galējs risinājums, taču, tā kā domi ievēl vietējie iedzīvotāji, tad ir jādara viss iespējamais, lai domē lēmumus pieņemtu tautas vairākuma izvēlēti deputāti,” atzīmē komisijas priekšsēdētājs. 

Valsts pārvaldes komisija lūgs Saeimu grozījumus Pašvaldības domes deputāta statusa likumā un grozījumus Pašvaldību likumā iekļaut 23.novembra sēdes darba kārtībā, noteikt tiem steidzamību un pieņemt pirmajā lasījumā, informē O.Burovs.   

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI