DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
13. novembrī, 2023
Lasīšanai: 5 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Pašvaldības

VARAM par pilsētu attīstības jautājumiem diskutē ES neformālajā ministru sanāksmē

2023.gada 13.–14. novembrim Spānijā norisinās Eiropas Savienības (ES) neformālā ministru, kas atbildīgi par mājokļu un pilsētu attīstības jautājumiem, sanāksme, kurā plānots pārrunāt  pilsētu attīstības un mājokļu politikas jautājumus.  Latviju sanāksmē pārstāvēs Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas valsts sekretāra vietniece reģionālās attīstības jautājumos Ilze Oša un Ekonomikas ministrijas valsts sekretāra vietniece būvniecības un mājokļu politikas jautājumos Ilze Beināre.  

Sanāksmē plānots apstiprināt iniciatīvu pilsētu attīstības jautājumos, kas paredz sadarbību starp visiem pārvaldes līmeņiem un iesaistītajām pusēm ES Pilsētprogrammas īstenošanā, ņemot vērā Jaunās Leipcigas hartā iekļautos politiskos uzstādījumus. ES Pilsētprogramma tiek izmantota, plānojot dažādas ES iniciatīvas ar mērķi sekmēt labākas zināšanas par pilsētu attīstības jautājumiem, labāku politiku un normatīvu izstrādi. 

Latvijas delegācija plāno atbalstīt vienošanos par ES Pilsētprogrammu ar vietējā pārvaldes līmeņa iesaisti. Paredzēts, ka tiek uzsāktas divas jaunas neformālas ES mēroga partnerības ar vietējā pārvaldes līmeņa iesaisti, nolūkā uzlabot zināšanas, likumdošanu un politiku saturu. 2024. gadam tiek piedāvātas divas partneru tēmas – ūdens problēmas pilsētās – ūdens trūkums un plūdi, kā arī mājokļu dekarbonizācija un dzesēšanas risinājumi vietējos attīstības plānos. Jaunās partnerības palīdzēs labāk saprast izaicinājumus vietējā pārvaldes līmenī izvirzītajās tematiskajās prioritātēs, kā arī iespējamos uzlabojumus likumdošanā un politikas atbalsta mehānismos, ņemot vērā aktuālās vajadzības un iespējas.  

Latvijas pašvaldības ir izrādījušas interesi par iesaisti neformālajā partnerībā par mājokļu dekarbonizāciju, apkuri un dzesēšanas risinājumiem. Vienlaikus Latvijas puse sanāksmē plāno uzsvērt nepieciešamību, lai veidojot šo partnerību tiek veidota sinerģija ar jau iepriekš īstenotām radniecīgām partnerībām, jo īpaši mājokļu partnerību, gaisa kvalitātes partnerību, aprites ekonomikas partnerību, piemērošanās klimata pārmaiņām partnerību, pāreja uz dabai draudzīgiem energoresursiem partnerību, ilgtspējīgas zemes izmantošanas un dabā balstītu risinājumu partnerību, partnerību par nabadzību pilsētās, kā arī ar partnerību par drošība publiskajā telpā. Tāpat delegācija akcentēs horizontālās prioritātes nozīmību – pilsētu politikas veicināšanu kopējam labumam, iekļautībai, pieejamībai un vienlīdzībai, kas iekļauj arī drošības aspektu.  

Savukārt mājokļu jautājumu sesijā ir spriedīs par to, kā ikvienam nodrošināt pieejamu, iekļaujošu un kvalitatīvu mājokli, ņemot vērā ekonomiskos, sociālos un vides faktorus, kā arī Jaunā Eiropas “Bauhaus” vērtības, kas paredz īstenot Eiropas zaļo kursu, apvienojot dizainu, ilgtspēju, piekļūstamību, pieejamību cenas ziņā un ieguldījumus. Vienlaikus tiks diskutēts par to, kādas iespējas mājokļu sektoram var piedāvāt Eiropas Atveseļošanas instrumentu (Next Generation EU) izmantošana un kā tas var veicināt jauna sociāli pieejamu mājokļu fonda attīstību un esošo mājokļu fonda atjaunošanu un uzlabošanu.  

Sanāksmes ietvaros Latvija plāno paust nostāju saskaņā ar Reģionālās politikas pamatnostādnēm 2021.- 2027. gadam, 2020. gada informatīvo ziņojumu “Ēku atjaunošanas ilgtermiņa stratēģija”  un pamatnostādņu projektu “Mājokļu pieejamības pamatnostādnes 2023. –2027. gadam” . Tāpat Latvijas delegācija sanāksmē plāno konceptuāli atbalstīt Hihonas (Gijón) deklarāciju “Mājokļi ikvienam ilgtspējīgā, veselīgā un iekļaujošā vidē”, kas nosaka izveidot stabilu dalībvalstu un Eiropas Komisijas ekspertu tīklu, lai atvieglotu sadarbību mājokļu politikas izaicinājumu risināšanā, kā arī paredz mājokļu pieejamības risinājumu veicināšanu.  

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI