Šodien, 24. oktobrī, valdības atbalstītais projekts1 paredz no bīstamo infekcijas slimību saraksta svītrot kopumā divas infekcijas slimības – Covid-19 un pērtiķu bakas. Covid-19 izraisītājs vairs nav radījis apdraudējumu sabiedrības veselībai, kā arī nav radījis smagāku slimības gaitu, savukārt situācija ar pērtiķu baku uzliesmojumu ne pasaulē, ne Latvijā nav pasliktinājusies, riska grupu personām ir pieejama vakcinācija, kā arī pacientu ārstēšanai ir pieejami pretvīrusu līdzekļi.
Infekciju slimību sarakstā kopumā ir 13 bīstamās infekcijas slimības un 5 infekcijas slimības. Speciālisti sabiedrības veselības jomā seko līdzi situācijai, lai pārvaldītu infekcijas slimību gadījumus, uzliesmojumus un epidēmijas un nodrošinātu sabiedrības veselības aizsardzību epidemioloģiskās drošības jomā, nepieciešamības gadījumā veicot personu laboratorisko izmeklēšanu, ārstēšanu, izolēšanu.
Pasaules Veselības organizācija (turpmāk – PVO) šā gada maijā saistībā ar Covid 19 paziņoja par starptautiski nozīmīgas sabiedrības veselības ārkārtas situācijas atcelšanu, norādot, ka laiks pāriet uz Covid-19 pandēmijas ilgtermiņa vadību. Latvijā 2024. gadā spēku zaudēs Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likums, bet, lai nodrošinātu sabiedrības veselībai svarīgu normu nepārtrauktību, daļu iekļaus Epidemioloģiskās drošības likumā un Pacientu tiesību likumā.
PVO paziņoja, ka ir vērojama Covid-19 izraisīto nāves gadījumu skaita samazinājuma tendence, ar Covid-19 saistīto hospitalizāciju un stacionēšanas intensīvās terapijas nodaļās skaita samazināšanās, kā arī iedzīvotājiem ir augsts imunitātes līmenis pret SARS-CoV-2 vīrusu. Arī Latvijā personu skaits ar apstiprinātu Covid-19 infekciju un veikto testu skaits 2023.gadā, kā arī pacientu skaits stacionāros ar pamata diagnozi Covid-19 turpina samazināties.
Slimību un profilakses kontroles centrs stingri rekomendē vakcinēties pret Covid 19 šajā sezonā: iedzīvotājiem vecumā no 65 gadiem; ārstniecības personām un ārstniecības atbalsta personām, kuras, pildot darba pienākumus, ir tuvā kontaktā ar pacientiem; pieaugušos ar nopietnām hroniskām blakusslimībām; vidējas vai augstas imūnsupresijas pacientus, t.sk. pusaudžus un bērnus no 6 mēnešu vecuma; grūtnieces.
1 Grozījumi Ministru kabineta 2005. gada 14. jūnija noteikumos Nr. 413 "Kārtība, kādā veicama personu obligātā medicīniskā un laboratoriskā pārbaude, obligātā un piespiedu izolēšana un ārstēšana infekcijas slimību gadījumos"