DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
11. oktobrī, 2023
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Vide

Tikšanās par Lielo kapu koku drošību

FOTO: Publicitātes foto

Ceturtdien, 12.oktobrī, plkst.15.30, atbildīgās organizācijas aicina interesentus uz tikšanos, kurā iepazīstinās ar Lielo kapu koku novērtēšanas rezultātiem, plānotajiem darbiem, kā arī uzklausīs argumentētus priekšlikumus, lai nodrošinātu koku atbilstošu stāvokli ilgākā laikā.

Tikšanās plānota Lielo kapu malā, netālu no pieminekļa Andrejam Pumpuram, piekļūšana no Klusās ielas puses (ievērojot drošības nosacījumus, kas saistīti ar aizliegumu atrasties kapos vētras postījumu dēļ).

Publicitātes nolūkos pasākuma laikā paredzēts fotografēt un / vai filmēt.

Teritorijas pārvaldītājs – pašvaldības aģentūra “Rīgas Pieminekļu aģentūra” –nodrošinājusi vēsturiskajā teritorijā augošo seno koku izvērtējumu. Speciālistu skatījumā daļa šo koku ir kopjami, bet teritorijā identificēti arī potenciāli bīstami koki, kuri drošības apsvērumu dēļ būtu nozāģējami.

Lielo kapu īpašnieks ir Rīgas pilsētas pašvaldība, savukārt teritoriju (vairāk nekā 20 ha) apsaimnieko SIA “Rīgas meži” un pašvaldības aģentūra “Rīgas pieminekļu aģentūra”. SIA “Rīgas meži” apsaimniekošanā Lielie kapi ir kopš 2017.gada. Atbilstoši noslēgtajam deleģēšanas līgumam ar pašvaldību, “Rīgas meži” nodrošina teritorijas uzturēšanu un uzkopšanu, t.sk. respektējot tur esošos senos apbedījumus, kuri nav identificējami un ir apauguši ar zāli.

Tas, ka Lielajos kapos esošie un iedzīvotāju iemīļotie simts un pat vairāk gadus vecie koki ir jākopj un daļa no tiem ir potenciāli bīstami jeb nav droši, apliecina 6.-8.oktobra spēcīgā vēja sekas – koki Lielajos kapos ievērojami cietuši – gan pilnībā nolauzti, gan nolauzti vai aizlauzti to zari. Tā rezultātā, drošības apsvērumu dēļ, teritorija no svētdienas, 8.oktobra, apmeklētājiem uz laiku ir slēgta.

Par Lielajiem kapiem

Kapi ierīkoti 1773.gadā, bet slēgti 1969.gadā. Tajos apglabāti vairāki desmiti tūkstoši mirušu personu. Uzstādīti arī mākslinieciski augstvērtīgi pieminekļi, kas atspoguļo savam laikam raksturīgos mākslas stilus, sākot no 18.gadsimta otrās puses.

1969.gadā tika nolemts izveidot memoriālo parku. Savukārt 20.gadsimta 70-jos gados Lielo kapu dārza arhitektūras ansamblis iekļauts aizsargājamo pieminekļu sarakstā. 1980-to gadu vidū kapos veikta vairāku objektu restaurācija. 1990-jos gados kapu teritorijā atjaunotas vairākas kapličas. Lielajos kapos aug apmēram 60 koku un krūmu sugas, no tām ap 30 no tām ir introducētas jeb ievestas no citām vietām, teritorijām.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI