DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
25. septembrī, 2023
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Valsts pārvalde

Daiga Mieriņa Saldū: Baltu vienības diena – latviešu un lietuviešu vienotības apliecinājums

FOTO: Reinis Inkēns, Saeima

“Man ir patiess prieks šodien būt Saldū un kopā ar mūsu lietuviešu draugiem, brāļiem un māsām svinēt Baltu tautu vienotību,” sacīja Saeimas priekšsēdētāja Daiga Mieriņa, sestdien, 23.septembrī, uzrunājot klātesošos Baltu vienības dienas svinīgajā pasākumā Saldū.

Saeimas priekšsēdētāja pateicās Saldus mēram Mārim Zustam un visiem saldeniekiem par sirsnīgo uzņemšanu un sarīkotajiem krāšņajiem svētkiem, kā arī mūsu lietuviešu brāļiem un māsām ne vien par šo kopābūšanu, bet arī par atbalstu un pleca sajūtu, uz ko mēs vienmēr varam paļauties.

“Baltu vienības diena ir patiesi jāsvin. Kā mūsu vienotības apliecinājumu. Ne vien kā baltu tautu valodu un kultūras daudzveidības apliecinājumu, bet arī kā apliecinājumu vērtībām un mērķiem, ko šī diena izceļ un simbolizē,” akcentēja D.Mieriņa.

“Pirms daudziem gadu simtiem Saules kaujā zemgaļi un žemaiši kopā cīnījās pret apvienoto krustnešu karaspēku. Cīnījās pret svešu tautu vēlmi un iedomātām tiesībām noteikt mūsu likteni. Tā bija pirmā reize, kad pret ārēju ienaidnieku demonstrējām mūsu tautu sadarbības un vienotības spēku. Pret svešu tautu agresiju un par savu brīvību kopā esam cīnījušies arī pēc Saules kaujas. Plecu pie pleca, ar ieročiem rokās un bez tiem,” pauda Saeimas priekšsēdētāja.

“Mēs kopā darām patiesi daudz. Mēs varam būt lepni par kopīgi paveikto savu valstu neatkarības un drošības stiprināšanā un ekonomiskās izaugsmes veicināšanā. Taču šodiena, kad svinam Baltu vienības dienu, lai kalpo par pamudinājumu mums katram ne tikai ar gandarījumu izcelt sasniegumus, bet katru dienu stiprināt mūsu sadarbību, meklēt arvien jaunus pavedienus, kas caur ciešāku sadarbību visās jomās un līmeņos nostiprina mūsu kopīgo spēku,” aicināja D.Mieriņa.

Svētku dienas ietvaros Saeimas priekšsēdētāja tikās arī ar Lietuvas Seima priekšsēdētāju Viktoriju Čmilīti-Nilsenu (Viktorija Čmilyte-Nielsen), lai pārrunātu abu valstu sadarbības un reģiona drošības stiprināšanas jautājumus. V.Čmilīte-Nilsena ir pirmā ārvalstu amatpersona, ar kuru D.Mieriņa tiekas pēc stāšanās Saeimas priekšsēdētājas amatā.

Baltu vienības dienā D.Mieriņa tikās arī ar Saldus pilsētas domes vadību, kā arī viesojās Jaņa Rozentāla Saldus Vēstures un mākslas muzejā.

Baltu vienības diena tiek svinēta ik gadu kādā no Latvijas vai Lietuvas pilsētām. Tā iedibināta, pieminot 1236.gada 22.septembrī notikušo Saules kauju, kurā zemgaļu un žemaišu spēki sakāva Zobenbrāļu ordeņa bruņiniekus. 2000.gadā Latvijas Saeima un Lietuvas Seims Saules kaujas dienu − 22.septembri − oficiāli noteica par atzīmējamu atceres dienu. 

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI