DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
21. septembrī, 2023
Lasīšanai: 8 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Ekonomika

Konkursa “Energoefektīvākā ēka Latvijā 2023” laureāti – no Rīgas, Ogres un Mārupes

Noslēdzies konkurss “Energoefektīvākā ēka Latvijā 2023”, kuru jau 13. gadu organizē Ekonomikas ministrija (EM). Šogad konkurss tika organizēts sadarbībā ar Klimata un enerģētikas ministriju un Latvijas Būvinženieru savienību.

Konkursa “Energoefektīvākā ēka Latvijā 2023” laureāti:

  • Daudzdzīvokļu ēka Rīgā, Kartupeļu ielā 19 - 1. vieta nominācijā “Energoefektīvākā atjaunotā daudzdzīvokļu ēka Latvijā 2023”;
  • Ogres centrālā bibliotēka, Brīvības ielā 35, Ogrē – 1. vieta nominācijā „Energoefektīvākā publiskā ēka Latvijā 2023”;
  • Vienģimenes māja Rīgā, Talsu ielā 25a - 1. vieta nominācijā “Energoefektīvākā vienģimenes ēka Latvijā 2023”;
  • Daudzdzīvokļu ēka Mārupē, Malduguņu ielā 6 – 1. vieta nominācijā “Energoefektīvākā daudzdzīvokļu ēka Latvijā 2023. Jaunbūve”;
  • Noliktavas ēka Rīgā, Maskavas ielā 462 k-1 (Noliktavas ēka “A”) - 1. vieta nominācijā “Energoefektīvākā rūpnieciskā ēka 2023”.

“Ģeopolitiskās situācijas izraisītais energoresursu cenu pieaugums pēdējos gados mūs ikkatru ir mudinājis pārskatīt ikdienas ieradumus un izvērtēt iespējas tos mainīt, lai samazinātu dažādu energoresursu patēriņu. Ir apsveicams pat vismazākais solis šī mērķa sasniegšanā, taču vērā ņemamu ietaupījumu var dot tikai liela mēroga pasākumi, t.sk. ēku pilnīga atjaunošana, jaunu augstas energoefektivitātes klases ēku būvniecība vai pāreja uz alternatīviem energoresursiem pašpatēriņam. Konkursā ik gadu redzam izcilus piemērus – gan sasniegtajos rādītājos un līdz ar to gūtajos ietaupījumos, gan cilvēkus – izcilus projektu īstenotājus, virzītājus un iedvesmotājus, savas zemes patriotus. Ekonomikas ministrija jau šobrīd piedāvā vairākas atbalsta programmas energoefektivitātes paaugstināšanai dažādu sektoru ēkās un arī turpmāk attīstīsim iniciatīvas mājokļu pieejamības veicināšanai visā Latvijā,uzsver Ekonomikas ministrijas valsts sekretārs Edmunds Valantis.

Ekonomikas ministrijas Simpātiju balvu par neatlaidību un ieguldījumu projekta īstenošanā, kā arī iniciatīvām ēku energoefektivitātes popularizēšanā saņēma biedrība “Vidrižu 4”. Tāpat EM Simpātiju balvu saņēma Preiļu novada Bērnu un jauniešu sporta skola par kvalitatīvi vadītu ēkas atjaunošanas projektu un sasniegtajiem augstajiem energoefektivitātes rādītājiem, kā arī arhitekte Iveta Zalmane no SIA “Artemi” par nozīmīgu ieguldījumu daudzdzīvokļu ēku atjaunošanā un sasniegtajiem augstajiem energoefektivitātes rādītājiem.

Patiess prieks laureātu vidū redzēt apņēmības pilnus projekta īstenotājus, kuri ir uzdrīkstējušies realizēt iecerētās idejas, domājot par zaļāku, dabai draudzīgāku un ilgtspējīgāku mājokļa, publiskās ēkas pārbūvi vai būvniecību. Īpaši liels prieks par iedzīvotāju gribu dzīvot sakārtotā pilsētvidē. Konkursa dalībnieku veiksmes stāsti nodrošinās iespēju līdzvērtīgu projektu attīstībai citās pašvaldībās, paaugstinot tostarp sabiedrības informētību par energoefektivitātes lomu mūsu ikdienā,” pauž klimata un enerģētikas ministrs Kaspars Melnis.

Ikgadējo “Klimata draugs” balvu Klimata un enerģētikas ministrija piešķīra Carnikavas pamatskolai, kuras atjaunošanā pielietotās tehnoloģijas un risinājumi ir piemērs, kā veicināt Latvijas dabas bagātību – koksnes un koksnes produktu – izmantošanu un būtiski ietaupīt enerģiju publiskās ēkās, tādējādi radot iespējas līdzvērtīgu projektu attīstībai citās pašvaldībās un paaugstinot sabiedrības informētību par energoefektivitātes lomu mūsu ikdienā.

Konkurss "Energoefektīvākā ēka Latvijā 2023" praksē parāda, kā mainās Latvijas sabiedrības uzskati par energoefektivitāti, kā tiek atzīmēti labākie piemēri, kā tiek īstenoti enerģijas taupīšanas pasākumi. Konkursa labā prakse veicina to pārņemšanu. Konkurss notiek jau 13 gadu, un novēlu tam vēl ilgus gadus!”, atzīst ECCE viceprezidente, Latvijas Būvinženieru savienības valdes priekšsēdētāja 1. Vietniece Helēna Endriksone.

Žūrijas atzinību šogad saņēma biedrība “Vidrižu 4” un Bērnu atbalsta centrs “Dzintari” Liepājā, Salmu ielā 53 par atjaunošanas projekta vadību - izcilu piemēru ilgtspējīgai domāšanai, sekmējot ne tikai resursu taupīšanu, bet arī radot ērtu un sakoptu vidi.

Interneta balsojumā visvairāk balsu – 674 balsis – un līdz ar to konkursa Simpātijas balvu saņēma Carnikavas pamatskola.

Konkursa „Energoefektīvākā ēka Latvijā 2023” laureāti

Detalizēta informācija par šā gada konkursa laureātiem pieejama jaunajā konkursa mājaslapā www.energoefektivakaeka.lv.

Nominācijā “Energoefektīvākā atjaunotā daudzdzīvokļu ēka”:

1.vieta – daudzdzīvokļu ēka Rīgā, Kartupeļu ielā 19 ;

2.vieta – daudzdzīvokļu ēka Valkā, Stendera ielā 2;

3.vieta – daudzdzīvokļu ēka Jelgavā, Lielā ielā 13;

3.vieta – daudzdzīvokļu ēka Valkā, Tirgus ielā 16 .

Nominācijā “Energoefektīvākā publiskā ēka 2023”:

1.vieta – Ogres centrālā bibliotēka, Brīvības ielā 35, Ogrē;

2.vieta – Preiļu novada Bērnu un jauniešu sporta skola, Preiļos, Aglonas ielā 24;

3.vieta – Carnikavas pamatskola, Nākotnes ielā 1.

Nominācijā “Energoefektīvākā vienģimenes ēka 2023”

1.vieta – ēka Rīgā, Talsu ielā 25a.

Nominācijā “Energoefektīvākā daudzdzīvokļu ēka Latvijā 2023. Jaunbūve”

1.vieta – ēka Mārupē, Malduguņu ielā 6,

2.vieta – ēka Rīgā, Baložu ielā 9.

Nominācijā Energoefektīvākā rūpnieciskā ēka 2023”

1.vieta - Noliktavas ēka Rīgā, Maskavas ielā 462 k-1 (Noliktavas ēka “A”).

Tāpat pasākuma laikā Ekonomikas ministrijas, valsts pārvaldes iestāžu, nevalstisko organizāciju, valsts uzņēmumu un kapitālsabiedrību Sadarbības memorandam pievienojās Klimata un enerģētikas ministrija un Lauku atbalsta dienests, apņemoties kopīgi nodrošināt sadarbību energoefektivitātes, enerģētikas, būvniecības un mājokļu pieejamības ilgtspējīgas attīstības mērķu sasniegšanai. Plašāk ar Memorandu var iepazīties EM tīmekļa vietnē.

Par konkursu „Energoefektīvākā ēka Latvijā”

Jau 13 gadus informatīvās kampaņas “Dzīvo siltāk” ietvaros konkursu organizē Ekonomikas ministrija, bet šogad tas tiek organizēts sadarbībā ar Klimata un enerģētikas ministriju un Latvijas Būvinženieru savienību. Detalizētāka informācija par konkursu pieejama tīmekļa vietnē www.energoefektivakaeka.lv.

Konkursa mērķis ir veicināt labo praksi ēku energoefektivitātes un ilgtspējas jomā, īstenojot energoefektīvu ēku būvniecību, atjaunošanu un pārbūvi, tādējādi samazinot siltumnīcefekta gāzu emisiju daudzumu atmosfērā un veicinot sabiedrības izpratni par labbūtību, ēku siltumnoturību, telpu mikroklimatu, kā arī siltumnīcefekta gāzu emisiju samazināšanas nozīmi un iespējām, lai radītu kvalitatīvu, arhitektoniski izteiksmīgu dzīves telpu.

Šā gada konkursa nolikums sagatavots sadarbībā ar informatīvās kampaņas „Dzīvo siltāk” sadarbības partneriem – Būvniecības valsts kontroles biroju, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestu, Rīgas Tehnisko universitāti, Rīgas Stradiņa universitāti, Latvijas Namu pārvaldītāju un apsaimniekotāju asociāciju, Latvijas Logu un durvju ražotāju asociāciju, Būvmateriālu ražotāju asociāciju, Latvijas Minerālvates ražotāju asociāciju un Latvijas Siltuma, gāzes un ūdens tehnoloģijas inženieru savienību.Konkurss tiek līdzfinansēts no Eiropas Savienības fondu līdzekļiem. Konkursa atbalstītāji ir SIA „Paroc”, SIA „Saint-Gobain Celtniecības produkti”, SIA „Knauf”, SIA „Rockwool”, Attīstības finanšu institūcija “Altum”, AS „Latvenergo”, VentSys, SIA “Kingspan Insulation”, AS “Rīgas siltums”, SIA “Robert Bosch”, SIA “Innovation B&G”. Konkursa informatīvie atbalstītāji ir žurnāls “Būvinženieris”, laikraksts “Latvijas Avīze”, būvniecības portāli www.abc.lv, https://archidea.lv/, www.building.lv un www.buvbaze.lv

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI