“Pacientiem droša un kvalitatīva neatliekamā medicīniskā palīdzība un vēl vairāk izglābtu dzīvību – tas ir viens no dienesta stratēģiskajiem mērķiem, pie kā daudz strādāts pēdējo gadu laikā. Esmu lepna, ka dienestā esam izveidojuši paši savu Kompetenču attīstības centru. Tā ir unikāla dienesta struktūrvienība, kas kopš savas izveidošanas 2021.gadā salīdzinoši īsā laikā spēj nodrošināt inovatīvu un augstvērtīgu NMPD darbinieku profesionālo pilnveidi. Līdz ar jaunā simulāciju bloka izveidi NMPD Kompetenču attīstības centram ir visas iespējas kļūt par vadošo pirmsslimnīcas etapa zināšanu un izaugsmes kalvi ne tikai Latvijā, bet visā Baltijā,” simulāciju bloka atklāšanas pasākumā sacīja NMPD direktore Liene Cipule.
Sveicot dienestu ar simulāciju bloka atklāšanu Veselības ministrs Hosams Abu Meri uzvēra: “NMPD ir veselības nozares stūrakmens ar spēcīgu komandu. Tās redzamāko daļu – mediķu brigādes- pamanām ikdienā uz ielām, traucoties glābt dzīvības. Ārkārtas dienestam jāstrādā visdažādākajos apstākļos piedzīvojot dažādas sarežģītas klīniskās situācijas. Tāpēc simulācijās balstītas mācības ir izšķiroši svarīgas, lai pacientiem spētu palīdzēt vislabāk, jo bez inovācijām šobrīd veselības aprūpes pilnveidošana nav iedomājama,” pasākumā sacīja.
“Simulācijās balstītas mācības, pateicoties moderno tehnoloģiju sniegtajām iespējām, ir viens no efektīvākajiem veidiem, kā mediķiem trenēties un pilnveidot savas profesionālās prasmes neatliekamās medicīniskas palīdzības sniegšanā pacientiem. Tā ir iespēja mācīties realitātei maksimāli pietuvinātos apstākļos un klīniskajās situācijās, ar kurām ikdienā strādā mediķu brigādes. Mūsu radītais simulācijas bloks ir unikāla mācību bāze ne tikai NMPD darbiniekiem, bet ir izmantojama arī izspēlējot simulāciju scenārijus sadarbībā ar citiem dienestiem, specifiski trenējoties gatavībai ārkārtas situācijās,” norāda Kompetenču attīstības centra vadītāja Antra Laumane.
Simulāciju bloks tapis sadarbībā ar viedo tehnoloģiju kompāniju SIA “Solavi” un tajā investēti 45 tūkstoši eiro ERAF finansējuma. Tā iekārtojums un tehnoloģiskais risinājums dod iespēju imitēt palīdzības sniegšanu dažādās vidēs, kas ir specifiskas tieši NMPD mediķu darbam izsaukumos, piemēram, nelaimes gadījums mājās, uz ielas, publiskā pasākumā. Tāpat simulācijas bloka telpās mācību procesā iespējams izmantot arī operatīvo medicīnisko transportlīdzekli, trenējot prasmes dažādās klīniskajās situācijās, kad ir jāglābj pacienta dzīvība. Īpašs uzsvars simulāciju mācībās tiek likts uz tādiem dzīvību apdraudošiem notikumiem kā infarkts, insults, reanimācijas pasākumi, politrauma jeb vairāku ķermeņa daļu smagi ievainojumi un citām situācijām, kur nereti tieši no NMPD mediķu sniegtās palīdzības atkarīgs ir tas, vai pacients izdzīvos un veiksmīgi atveseļosies.
Šāda simulāciju bloka nepieciešamību mācīties realitātei pietuvinātos apstākļos apliecina arī NMPD izsaukumu dati. Ik dienas dienesta brigādes dodas 1000 izsaukumos, no kuriem lielākā daļa ir kritiskas situācijas visdažādākajās vidēs - slīkšana, smagi apdegumi, ceļu satiksmes negadījumi, kritieni no liela augstuma u.c. negadījumi. Piemēram, pērn NMPD mediķi 1917 izsaukumos veica reanimācijas pasākumus, 1556 situācijās sniedza palīdzību pacientiem ar aizdomām par infarktu. Savukārt gandrīz 60 000 izsaukumu saistīti ar dažāda rakstura un smaguma traumām, tostarp 900 gadījumos cietušais bija guvis politraumu jeb vienlaicīgi vairāku ķermeņu daļu smagus ievainojumus.
Jaunās mācību bāzes iespējas jau novērtējuši arī NMPD darbinieki. “Simulācijas mācības ļauj ne vien jaunajiem, bet arī pieredzējušiem darbiniekiem pilnveidot savas zināšanas un prasmes. Liels ieguvums ir tas, ka pēc simulācijas izspēles video vari paskatīties uz savu sniegumu no malas – tas ļauj saprast, pie kā vēl ir jāstrādā un kas ir jāuzlabo,” saka NMPD ārsta palīdze ar daudzu gadu pieredzi, kā arī Jelgavas brigāžu atbalsta centra vadītāja un nu jau arī Kompetenču attīstības centra eksperte-pasniedzēja Agnese Lielmane.
NMPD Kompetenču attīstības centrs nodrošina ne tikai dienesta operatīvā darbā strādājošo darbinieku, bet atbalsta un administratīvā personāla kompetenču pilnveidi. Struktūrvienības pārraudzībā ir arī studējošo prakses, pētniecība, rezidentūra, jauno darbinieku integrācija, t.sk. mentordarbība. Bez līdz ar simulāciju bloku, Kompetenču attīstības centrā izveidota arī bibliotēka, mūsdienīga hibrīdkonferenču zāle ar iespēju organizēt gan klātienes, gan attālinātas apmācības, kā arī prasmju laboratorija ar mulāžām un manekeniem, uz kā mediķiem trenēties.
Simulāciju bloks atklāts starptautiskās simulāciju nedēļas ietvaros, piedaloties veselības nozares profesionāļiem un medicīnas jomas ekspertiem. Ar NMPD Kompetenču attīstības centru pasākumā iepazinās Veselības ministrs Hosams Abu Meri, kā arī dienesta sadarbības partneri no Rīgas Stradiņa universitātes Medicīnas izglītības tehnoloģiju centra, klīnisko universitāšu slimnīcām, augstskolām, medicīnas koledžām u.c.