DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
05. septembrī, 2023
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Valsts pārvalde

Stiprinās sociālo partneru spējas iesaistīties valsts attīstībā

Ministru kabinets otrdien, 5. septembrī, apstiprināja Eiropas Savienības kohēzijas politikas Eiropas Sociālā fonda plus ieguldījumus sociālā dialoga partneru – Latvijas Darba devēju konfederācijas un Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības – kapacitātes stiprināšanā. Pilnvērtīgāka sociālo partneru organizāciju iesaiste reformu un politikas veidošanas procesos veicinās kvalitatīvu nodarbinātību nozarēs, darba devēju un nodarbināto organizāciju koplīgumu slēgšanu, atbildību uzņēmumu, nozaru un tautsaimniecības līmenī, uzlabos pārvaldību un sekmēs darba tirgus attīstību.

Lai sociālie partneri turpmāk varētu kvalitatīvi iesaistīties politikas procesos, tai skaitā nacionālā trīspusējā sociālā dialoga un koplīgumu pārrunās, nepieciešams celt partneru kapacitāti. Valdības apstiprinātais atbalsts sociālā dialoga izaugsmei koncentrējas trīs virzienos – pašu sociālo partneru kapacitātes stiprināšana, sociālā dialoga attīstība un plašāka darba devēju un nodarbināto organizāciju koplīgumu slēgšana.

Sociālajiem partneriem būs iespēja vairāk piedalīties un arī organizēt prasmju un zināšanu pilnveidi, kā arī piesaistīt speciālistus un veikt pētījumus, lai ar iegūtajām kompetencēm varētu kvalitatīvāk iesaistīties sociālā dialoga procesos ar rīcībpolitikas plānotājiem un lēmumu pieņēmējiem.

Tāpat paredzēts atbalsts pētniecībai un analīzei, lai identificētu nepieciešamās izmaiņas tiesiskajā regulējumā, kas atvieglotu darba devēju un darba ņēmēju organizāciju koplīgumu slēgšanu. Šobrīd sociālie partneri saskaras ar tendenci koplīgumu skaitam samazināties, tāpēc ir nepieciešama papildu kapacitāte cēloņu identificēšanai un risinājumu meklēšanai.

Sociālais dialogs ir sabiedrības līdzdalības process demokrātijas stiprināšanai, kas ietver dažāda veida pārrunas un konsultācijas un informācijas apmaiņu starp valdības, darba devēju un darba ņēmēju pārstāvjiem jautājumos, kas skar visu trīs pušu intereses, īpaši ekonomikas un sociālās politikas jomā.

Latvijas trīspusējā sociālā dialoga ietvaros sociālie partneri ir Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība, kas darbojas saskaņā ar Arodbiedrību likumu un Latvijas Darba devēju konfederācija, kas darbojas saskaņā ar Darba devēju organizāciju un to apvienību likumu.

Finansējums sociālo partneru kapacitātes stiprināšanai piesaistīts "Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.–2027. gadam 4.3.4. specifiskā atbalsta mērķa "Sekmēt aktīvu iekļaušanu, lai veicinātu vienlīdzīgas iespējas, nediskriminēšanu un aktīvu līdzdalību, kā arī uzlabotu nodarbināmību, jo īpaši attiecībā uz nelabvēlīgā situācijā esošām grupām" 4.3.4.4. pasākuma "Sociālā dialoga attīstība, stiprinot sociālo partneru veiktspēju līdzdarboties likumdošanas, nacionālo reformu un koplīgumu slēgšanas pārrunu procesā” ietvaros.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI