DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
28. augustā, 2023
Lasīšanai: 2 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Tava drošība
1
1

PVD uzsāk meža dzīvnieku vakcināciju pret trakumsērgu 

FOTO: Freepik

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) ir uzsācis meža dzīvnieku vakcināciju pret trakumsērgu.  

Ēsmas ar vakcīnu, kas satur novājinātu trakumsērgas vīrusa celmu, izmantojot mazās aviācijas lidmašīnas, tiek izvietotas valsts austrumu pierobežā. Vakcīnas ir paredzētas savvaļas dzīvniekiem, galvenokārt lapsām un jenotsuņiem, jo tie ir galvenais trakumsērgas rezervuārs dabā. 

Vakcīna nav paredzēta suņiem un kaķiem, tomēr to apēdot, dzīvnieka veselība nebūs apdraudēta. Vakcīna nav bīstama arī cilvēkam un apkārtējai videi, tomēr, ja cilvēks nonācis tiešā saskarsmē ar vakcīnu, kas ēsmas iekšpusē ir šķidra – tā nonākusi acīs vai brūcē, jāvēršas pie ārsta.  

Trakumsērga ir bīstama, neārstējama dzīvnieku un cilvēku dzīvību apdraudoša infekcijas slimība. Mājdzīvnieki, visbiežāk nevakcinēti suņi un kaķi, ar trakumsērgu inficējas pēc kontaktēšanās ar slimiem savvaļas dzīvniekiem. Vienīgais efektīvais trakumsērgas profilakses pasākums ir savlaicīga dzīvnieku vakcinācija pret trakumsērgu.  

PVD izstrādāto trakumsērgas apkarošanas programmu ir apstiprinājusi un līdzfinansē Eiropas Komisija.  

Pateicoties sistemātiskai savvaļas dzīvnieku vakcinācijai, kas kopš 2005. gada regulāri tiek veikta pavasarī un rudenī, trakumsērga Latvijā ir izskausta - pēdējais trakumsērgas gadījums meža dzīvniekiem konstatēts 2010. gadā, bet mājas (istabas) dzīvniekiem – 2012. gadā. Pasaules Dzīvnieku veselības organizācija (OIE) 2015. gadā Latviju oficiāli atzinusi par valsti, kas ir brīva no trakumsērgas. 

Šogad, aizdomās par iespējamu saslimšanu ar trakumsērgu, Latvijā laboratoriski pārbaudīts 391 meža un mājas dzīvnieks. Nevienā gadījumā trakumsērga nav apstiprināta. 

Ņemot vērā trakumsērgas izplatību kaimiņvalstīs, PVD aicina mājas (istabas) dzīvniekus regulāri vakcinēt pret trakumsērgu, kā arī ziņot veterinārārstam vai PVD par katru trakumsērgas aizdomu gadījumu.  

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI