DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
07. jūlijā, 2023
Lasīšanai: 4 minūtes

Valsts prezidenta Egila Levita uzruna pie Brīvības pieminekļa

Karavīri! Robežsargi! Policisti! Glābēji!

Brīvības piemineklī simboliski attēloti mūsu karavīri – Brīvības cīņu dalībnieki, kuri izcīnīja mūsu valsti. Bez viņiem mēs šodien šeit nestāvētu brīvā, demokrātiskā Latvijā.

Arī šodien jūs sargājat Latviju. Jūsu priekštečiem – Brīvības cīņu dalībniekiem – bija jāizcīna Latvija. Jums ir uzdevums nosargāt Latviju. Nosargāt Latviju, kas ir atjaunota pirms vairāk nekā 30 gadiem, bet kuras apdraudējums joprojām pastāv. Tieši pēdējos gados līdz ar Krievijas agresiju šis apdraudējums ir pieaudzis.

Mēs paļaujamies uz jums, jo jūs esat profesionāli, disciplinēti, motivēti Latvijas patrioti. Mēs, visi Latvijas pilsoņi, paļaujamies, ka mūsu Latvija tiks nosargāta tādēļ, ka tas ir jūsu uzdevums, ko jūs no visas sirds pildāt. Kopā ar mūsu sabiedrotajiem NATO.

Jūsu profesionalitāte ir ļoti augsti novērtēta mūsu NATO sabiedroto vidū. Viena no labākajām NATO armijām, vieni no labākajiem NATO bruņotajiem spēkiem. Ne pēc skaita lieluma, jo esam neliela valsts, bet pēc profesionalitātes, pēc tā, kā jūs pildāt savus pienākumus.

Jūs savu spēku gūstat no mīlestības uz Latviju. No tā, ka jūs esat Latvijas patrioti un savu profesionālo dzīvi esat veltījuši Latvijai. Mēs, visi Latvijas pilsoņi un Latvijas valsts, to ļoti augsti novērtējam.

Šodien uzrunāju jūs pēdējo reizi kā Latvijas bruņoto spēku virspavēlnieks. Mans pēcgājējs turpinās šo uzdevumu. Es gribētu gan Latvijas tautas vārdā, gan savā vārdā jums izteikt lielu pateicību par jūsu darbu, par jūsu degsmi un par jūsu patriotismu.

Paldies jums!

***

Mīļie latvieši, Latvijas pilsoņi!

Šodien ir mana pēdējā kalpošanas diena Valsts prezidenta amatā. Šajos četros gados esmu no sirds mēģinājis padarīt Latviju drošāku, latviskāku un konkurētspējīgāku.

Mūsu drošība ir pieaugusi tādēļ, ka esam integrēti NATO aliansē, kas ir pasaulē spēcīgākā aizsardzības alianse. Neraugoties uz Krievijas apdraudējumu, mūsu drošība ir pieaugusi. Arī tādēļ, ka mūsu karavīri aktīvi piedalās NATO alianses stiprināšanā.

Esmu mēģinājis padarīt Latviju latviskāku, un domāju, ka šodien, četrus gadus vēlāk, salīdzinot ar to laiku, kad es stājos amatā, Latvija ir kļuvusi latviskāk. Tas, ka Latvija ir latviska, tagad ir vairāk vai mazāk pašsaprotams. Visiem Latvijas iedzīvotājiem ir pašsaprotams tas, ka mūsu valsts valoda ir latviešu valoda, kurai ir jādominē publiskajā telpā. Šis process nozīmē dekolonizāciju. Koloniālisma seku likvidēšana ir vienlaikus mūsu normalizācijas process. Mēs kļūstam pilnvērtīgi kā Eiropas valsts ar savu nacionālo identitāti, ar savu pašapziņu, ar savu lomu Eiropā un pasaulē.

Esmu mēģinājis Latviju padarīt konkurētspējīgāku. Latvija var būt konkurētspējīga tikai, ja Latvija iegulda savos cilvēkos, ja mēs esam izglītoti, prasmīgi, ja mums ir tādas spējas, ar ko mēs varam konkurēt pasaulē. Vēl ir daudz darāmā, bet es domāju, ka mēs ejam pareizā virzienā, un esmu mēģinājis panākt arī to, lai mēs šajā pareizajā virzienā ietu ātrāk uz priekšu.

Es pateicos Latvijas tautai par iespēju kalpot Latvijai šos četrus gadus Valsts prezidenta amatā. Es to darīšu arī turpmāk kā atbildīgs Latvijas pilsonis un brīvs cilvēks.

Dievs, svētī Latviju!

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI