DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
23. maijā, 2023
Lasīšanai: 5 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Kultūra

Latvijas Nacionālais vēstures muzejs izsludina pirmo Rīgas pils ekspozīciju dizaina konkursu

Publicitātes foto

Rīgas pilī – Latvijas Nacionālā vēstures muzeja (LNVM) vēsturiskajā mājvietā, aktīvi norit kastelas daļas pārbūves un restaurācijas darbu I un II kārta. Muzejs pilī atradās kopš 1920. gada līdz pat postošajam ugunsgrēkam 2013. gadā, un gatavojas 2024. gada beigās – 2025. gada pirmajā pusē tajā atgriezties. Atjaunotajās muzeja telpās tiks veidotas jaunas muzeja ekspozīcijas, tāpēc šogad plānots izsludināt  vairākus dizaina metu konkursus.

Pašlaik izsludināts pirmais metu konkurss, lai izraudzītos dizaina un tehniskā projekta izstrādātāju ekspozīcijai “Livonijas pilis”. Konkursa mērķis ir iegūt mākslinieciski augstvērtīgu dizaina risinājumu, lai izveidotu muzeja krājuma materiālos balstītu vēstījumu par Livonijas pilīm kā nozīmīgu Latvijas vēstures daļu daudzveidīgai auditorijai.

Jauno ekspozīciju plānots iekārtot restaurētajā pils dienvidu korpusa pagrabā, kurā vietumis saglabājušies gan iepriekšējās, 14. gs. uzceltās Livonijas ordeņa pils būvelementi, un arī patlaban redzamās 16. gs. būvētās pils amatnieku veikums. Oriģinālos priekšmetus – unikālas vēsturiskās liecības – papildinās jaunveidoti multimediji, vizuāli un taktili elementi aktīvai izziņai.

Konkurss norisināsies vienā kārtā un tajā piedalīties tiek aicināts plašs pretendentu loks. Nolikumā paredzētajā kārtībā sagatavotos dizaina piedāvājumus vērtēs žūrija, kurā iekļauti gan LNVM speciālisti, gan muzeju nozares profesionāļi, gan dizaina un arhitektūras jomas pārstāvji.

Plašāka informācija par konkursa norisi un konkursa nolikums: https://www.eis.gov.lv/EKEIS/Supplier/Procurement/101600.  

LNVM ekspozīcijas “Livonijas pilis” metu konkursa balvu fonds ir 6000 eiro. Plānotā līguma summa par ekspozīcijas dizaina un tehniskā projekta izstrādi un autoruzraudzību laikā līdz 2025. gada septembrim ir aptuveni 107 tūkstoši eiro bez PVN.

Šā gada jūnijā muzejs izsludinās vēl citus konkursus: dizaina metu konkursu Rīgas pils atklāšanas izstādes projektēšanai, kā arī 2. stāvā iekārtojamās sakrālās mākslas un Rīgas pils vēstures ekspozīciju dizaina un tehniskā projekta izstrādei. Tāpat šovasar plānots izsludināt konkursu LNVM vizuālās identitātes atjaunināšanai

Rīgas pils kastelas pārbūves un restaurācijas darbu mērķis ir saglabāt vēstures mantojumu, izcelt Rīgas pili kā nozīmīgu vēsturisku vietu un izveidot telpas mūsdienīgam muzejam.

VAS “Valsts nekustamie īpašumi” pasūtītie Rīgas pils kastelas pārbūves darbi ir sadalīti trijās kārtās. I rekonstrukcijas posmā (I un II kārta) atjauno aptuveni vienu trešo daļu no kastelas apjoma, šo darbu veicējs ir AS “LNK Industries”. Nākamajā projekta posmā (III kārtā) tiks restaurēta un pārbūvēta pārējā Rīgas pils kastelas daļa, lai Latvijas Nacionālais vēstures muzejs tajā varētu iekārtot arī Latvijas vēstures pamatekspozīciju, iegūt plašākas telpas izstādēm un nodrošināt mūsdienu prasībām atbilstošu servisu – kafejnīcu, muzeja veikalu u. c.

Rīgas pilī izvietotās LNVM ekspozīcijas būs tematiski daudzveidīgas un pielāgotas rekonstruēto telpu raksturam – velvētajos pagrabos izvietosies viduslaiku pilīm veltītā ekspozīcija “Livonijas pilis”, restaurētajā kapelā atradīsies sakrālās mākslas ekspozīcija, vēsturiskajā ēdamzālē jeb remterī un līdzās esošajās telpās būs iespējams izzināt Rīgas pils vēsturi. Arhitektoniski neitrālākajās telpās 4. stāvā plānots izveidot visu Latvijas vēstures hronoloģiju aptverošu izstādi gan pašmāju, gan ārzemju viesu auditorijai.

“Pēc pils pārbūves un restaurācijas darbu pabeigšanas muzejs atgriezīsies savā vēsturiskajā mājvietā ar Latvijas daudzveidīgās vēstures stāstu ekspozīcijās, bagātu izglītojošo un kultūras programmu, aizrautīgu vēlmi rādīt un skaidrot nacionālās kultūras bagātības. Apzināmies, ka mūsu rokās ir ne tikai lielākā muzeja kolekcija Latvijā – gadu gaitā sakrātais latviešu un Latvijas vēstures un kultūras mantojums, bet arī iespēja līdzveidot tagadni un nākotni, stāstot vēstures stāstu sabiedrībai, iemūžinot šodienu muzeja krājumā un rūpējoties, lai katras paaudzes mantojums tiktu ierakstīts mūsu kultūras audumā,” uzsver LNVM direktors Arnis Radiņš.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI