DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
11. maijā, 2023
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Tieslietas

Kapitālsabiedrībām tiks vienkāršots reorganizācijas process

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>

Ceturtdien, 11. maijā, Saeima trešajā – galīgajā - lasījumā pieņēma Tieslietu ministrijas izstrādātos grozījumus Komerclikumā, likumā “Par Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistru”, kā arī likumā “Par darbinieku iesaistīšanu lēmumu pieņemšanā Eiropas komercsabiedrībā, Eiropas kooperatīvajā sabiedrībā un kapitālsabiedrību pārrobežu apvienošanas gadījumā", kuru mērķis ir uzlabot komercdardarbības vidi, vienkāršojot reorganizācijas procesu un saīsinot Komerclikumā noteiktos termiņus, tai skaitā pārrobežu gadījumos.

Tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere norāda: “"Grozījumi likumos ir viens no soļiem, lai pilnveidotu komercdarbības vidi, tādējādi veicinot investīciju piesaisti, kas savukārt ļaus sekmēt iedzīvotāju labklājību. Tāpat izmaiņas komercdarbības tiesisko vidi padarīs ne tikai drošāku, bet arī sakārtotāku, ļaujot komercsabiedrībām vienkāršākā veidā veikt reorganizāciju gan nacionālā, gan pārrobežu līmenī.”

Komerclikumā pilnveidota kapitālsabiedrību pārrobežu reorganizācijas kārtība, papildus jau paredzētajai pārrobežu apvienošanai, ieviešot divus jaunus pārrobežu reorganizācijas veidus – pārrobežu sadalīšana un pārrobežu pārveidošana. Ar grozījumiem vienlaikus tiek uzlabots un vienkāršots arī nacionālais komercsabiedrību reorganizācijas process, lai tas būtu pēc iespējas vienādots ar pārrobežu reorganizācijas procesu. Būtiskas izmaiņas skars arī nacionālo pārveidošanas procesu, vienkāršojot tā norisi un samazinot izmaksas. Kopumā grozījumi minētajos likumos ļaus komercsabiedrību reorganizāciju veikt efektīvāk un ātrāk. Šādas izmaiņas var veicināt kapitāla ieplūšanu Latvijas ekonomikā un investoru piesaisti. 

Tāpat izmaiņas likumā paredz no komercdarbības vides izslēgt citās Eiropas Savienības dalībvalstīs sodītas personas un pārskatīt kapitālsabiedrību padomes lomu, kompetenci un pārraudzības funkcijas. Vienlaikus ar grozījumiem ir pilnveidota dividenžu sadales kārtība – turpmāk kapitālsabiedrības dalībnieki dividendes varēs sadalīt ne tikai ievērojot proporcionalitātes principu, bet arī vienojoties par to sadales kārtību.

Pilnveidojot komercdarbības vidi, tiks mazināts slogs biržā kotētajām sabiedrībām, samazinot šobrīd likumā noteikto minimālo valdes un padomes locekļu skaitu, kā arī stiprināts mazākuma akcionāru tiesību aizsardzības mehānisms, paredzot sabiedrībai pienākumu celt prasību pret sabiedrības dibinātājiem, valdes vai padomes locekļiem vai revidentu, ja to pieprasa dalībnieku mazākums, kura līdzdalība pamatkapitālā nav mazāka par 100 000 eiro. 

Izmaiņas Komerclikumā, likumā “Par Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistru” un likumā “Par darbinieku iesaistīšanu lēmumu pieņemšanā Eiropas komercsabiedrībā, Eiropas kooperatīvajā sabiedrībā un kapitālsabiedrību pārrobežu apvienošanas gadījumā" vienlaikus paredz nodrošināt Eiropas Savienības Pārrobežu reorganizācijas un Digitalizācijas direktīvu prasību ieviešanu nacionālajos normatīvajos aktos.

Ar grozījumiem Komerclikumā var iepazīties šeit.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI