DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
20. aprīlī, 2023
Lasīšanai: 5 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Lauku attīstība

Zemnieki aktīvi izmanto valsts atbalsta aizdevumus lauksaimniecības zemes iegādei; zemes cenas turpina pieaugt

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>

2022.gadā pieprasījums pēc Attīstības finanšu institūcijas ALTUM aizdevumiem lauksaimniecības zemes iegādei saglabājies iepriekšējam gadam līdzīgā līmenī. Pagājušajā gadā, izmantojot valsts atbalsta programmas aizdevumus, notikuši 209 zemes iegādes darījumi, kuros lauksaimnieki iegādājušies 3642 hektārus zemes par kopējo summu 16,5 miljoni eiro. Salīdzinot ar gadu iepriekš darījumu kopējais apjoms krities  par 12%.

Procentuāli lielākais darījumu skaits ir bijis Vidzemē – 26%. Zemgalē notikuši 23% darījumu, Kurzemē 20%, Latgalē 18%, bet Pierīgā – 13% darījumu.

Pagājušajā gadā vidējā valsts atbalsta aizdevuma summa palielinājusies par aptuveni 25% - no 63 tūkstošiem eiro 2021.gadā līdz 79 tūkstošiem eiro 2022.gadā. Vidējās aizdevuma summas pieaugums skaidrojams ar zemes cenas pieaugumu visos Latvijas reģionos. Savukārt vidējā vienā darījumā iegādātā platība nav mainījusies, tie ir aptuveni 17 hektāri lauksaimniecības zemes.

“Bieži ir situācijas, kad lauksaimniekam rodas iespēja izpirkt iepriekš nomātu zemi, un daudzos gadījumos tas ir izdevīgāk nekā turpināt to nomāt. Tomēr ne vienmēr banka var izsniegt finansējumu, jo zemniekam pietrūkst nodrošinājuma. Šādos brīžos noder ALTUM zemes kreditēšanas programma, kas ļauj iegādāties zemi arī bez papildu nodrošinājuma ar atmaksas termiņu līdz 30 gadiem. Vienlaikus šobrīd jaunajos darījumos klientiem jārēķinās ar augstākām izmaksām, ko ietekmē šā brīža  globālais resursu cenu kāpums. Lauksaimniecības zemes iegādes aizdevumus ALTUM piešķir ar fiksētu procentu likmi, kas ir 2,2% plus Valsts kases resursu cena un mēs redzam, ka šobrīd kopējā likme jau var būt pat 6% līmenī. No maija sākuma šajā programmā aizņēmējiem sāksim piedāvāt arī mainīgo procentu likmi,” skaidro ALTUM valdes loceklis Jēkabs Krieviņš.

“Lauksaimniecības zemes tirgū pieprasījums joprojām pārsniedz piedāvājumu un ierobežotais piedāvājums lielā mērā ir iemesls tam, kāpēc turpina kāpt zemes cenas. Redzam, ka aizvien vairāk tiek pirkta zeme, kas līdz šim nebija apsaimniekota. Lai tā kļūtu par pilnvērtīgu lauksaimniecībā izmantojamu zemi, ir nepieciešami būtiski ieguldījumi tās attīrīšanai no apauguma un sakopšanai. Ieguldījumu apjomu pašlaik būtiski palielina energoresursu cenu kāpums, un šādā situācijā ALTUM atbalsts zemniekiem ir gan izdevīgs, gan nepieciešams,” skaidro Jēkabs Krieviņš.

Jauns atbalsta instruments apgrozāmo līdzekļu un nelielu investīciju nodrošināšanai

Resursu cenu kāpuma, piena iepirkumu cenu krituma un ģeopolitiskā situācijas ietekmē virknei lauku saimnieku var rasties grūtības saglabāt ierasto finanšu plūsmu. Viens no risinājumiem, kas šajā situācijā sniedz atbalstu arī lauksaimniekiem, ir ar Eiropas Komisijas apstiprinājumu izveidotas aizdevumu un garantiju programmas, kas mērķētas uz kara radītās ietekmes mazināšanu. Kritērijs finansējuma saņemšanai ir kara ietekmes pierādīšana, kas var izpausties kā pieprasījuma samazināšanās, esošo līgumu pārtraukšana, apgrozījuma samazināšanās, traucējumi piegādes ķēdēs, izejvielu cenu pieaugums, iepirkumu cenu kritums, ierobežojums turpmākām investīcijām, u.c. Šis instruments būs pieejams visu 2023.gadu.

“Jau šobrīd aizdevumos te esam izsnieguši vairāk nekā 10 miljonus eiro un patlaban aptuveni 20% pieteikumu ir no lauksaimniecības, mežsaimniecības un zivsaimniecības un nozares. Reģionu griezumā lielākais atbalstīto projektu īpatsvars aiz Rīgas ir Latgales reģionā,” informē Jēkabs Krieviņš. Tāpat lauksaimniekiem pieejama apgrozāmo līdzekļu aizdevumu programma, un sākoties lauksaimniecības darbu sezonai ir svarīgi savlaicīgi saplānot finanšu resursus. “Ņemot vērā gan klimatiskās pārmaiņas un kopumā turbulento situāciju, arī nākotnē ik pa laikam būs izaicinājumi, tādēļ ļoti svarīgi ir vērtēt nosacījumus, uz kādiem nauda tiek piesaistīta, un  finansētāju iespējas grūtos brīžos nākt pretī un pārskatīt tos,” uzsver ALTUM pārstāvis.

Aktīvi tiek izmantoti ALTUM mazie aizdevumi lauku teritorijās, kas tiek piešķirti bez papildus nodrošinājuma, tikai ar personīgo galvojumu un ar zemāku aizdevuma procentu likmi, salīdzinot ar citiem nenodrošinātajiem aizdevumiem. Tas ir īpaši piemērots jaunajiem lauksaimniekiem un mazajām saimniecībām, kuriem vēl nav pietiekama darbības vēsture bankas aizdevuma saņemšanai.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI