DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
29. martā, 2023
Lasīšanai: 3 minūtes

Valsts prezidenta Egila Levita paziņojums Demokrātijas samita atklāšanā

Prezidenta kungs, cienījamie delegāti!

Ļaujiet man sākt ar pateicību Amerikas Savienoto Valstu prezidentam Džo Baidenam par viņa līderību, pulcējot mūs kopā otrajā Demokrātijas samitā.

Pagājušajā gadā Latvija svinēja mūsu Satversmes simtgadi, kurā ir nostiprināta mūsu demokrātiskā identitāte. Tomēr Krievijas okupācijas dēļ pusi no šī gadsimta Latvijai ir bijušas atņemtas tās konstitucionālās brīvības un tiesības.

Diemžēl pirms gada Ukraina cieta no līdzīgas traģēdijas. Krievija uzsāka agresijas karu pret Ukrainu, cenšoties liegt tās suverēno un leģitīmo izvēli – būt demokrātiskai valstij ceļā uz Eiropas un eiroatlantisko integrāciju. Tā bija izvēle, ko Ukraina drosmīgi aizstāvēja 2014. gada Eiromaidanā un ko gadu gaitā demonstrēja ar neatlaidīgu apņemšanos īstenot reformas.

Cienījamie demokrātijas aizstāvji!

Krievijas brutālais karš pret Ukrainu ir satricinājis starptautiskās, uz noteikumiem balstītās kārtības pamatus. Tas ir uzbrukums ne tikai Ukrainai. Tas ir uzbrukums mums visiem un ANO Statūtu pamatvērtībām, ko mēs, demokrātisko valstu kopiena, cienām un aizsargājam.

Mums ir jāsauc Krievija pie atbildības par tās agresijas noziegumu. Lai sasniegtu šo mērķi, Latvija aicina nekavējoties izveidot ad hoc starptautisku tribunālu.

Lai būtu pilnīgi skaidrs – Ukrainai ir jāuzvar, lai aizsargātu visas demokrātijas. Tāpēc Latvija netaupīs spēkus, lai sniegtu atbalstu Ukrainai.

Dārgie kolēģi!

Lai aizsargātu mūsu demokrātijas, mums ir jāstiprina sava noturība arī mājās.

Pagājušajā gadā Latvija veica nopietnus pasākumus, lai veicinātu mediju brīvību un plurālismu. Mēs pilnveidojām ekspertu kapacitāti, lai cīnītos pret dezinformāciju visā pasaulē. Turklāt Latvija pieņēma jaunu lobēšanas atklātības likumu.

Demokrātijas aizstāvības, vārda brīvības aizsardzības, korupcijas izskaušanas un klimata pārmaiņu apkarošanas izaicinājumu risināšana nevar būt tikai valdības uzdevums. Tam nepieciešama visas sabiedrības iesaiste. Tāpēc nesen izveidojām Demokrātijas akadēmiju – forumu, kas apvieno valsts iestāžu, pašvaldību, nevalstisko organizāciju pārstāvjus un aktīvistus.

Šajā izšķirīgajā laikā pasaules demokrātisko valstu kopienai ir jākļūst redzamākai un pārliecinātākai. Latvija nenoliedzami ieguldīs līdzekļus savā noturībā un palīdzēs citām demokrātijām visā pasaulē.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU