DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
24. martā, 2023
Lasīšanai: 2 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Izglītība

Latvijas zinātniekiem paveras plašas iespējas Eiropas zinātnes flagmanī - CERN

2023. gada 23. martā Eiropas Kodolpētījumu organizācijas (CERN) Padomes sesijā Izglītības un zinātnes ministrijas valsts sekretāra vietnieks Augstākās izglītības, zinātnes un inovācijas departamenta direktors Dmitrijs Stepanovs informēja CERN Padomi par Latvijas lēmumu kļūt par pilntiesīgu CERN dalībvalsti. Nodomu kļūt par pilntiesīgu CERN dalībvalsti Ministru kabinets apstiprināja 2022. gada nogalē. Dalība Padomē Latvijai dod iespēju piedalīties stratēģisko lēmumu pieņemšanas procesā un veicina jēgpilnu Latvijas dalību CERN saskaņā ar Latvijas CERN stratēģiju.

Dmitrijs Stepanovs, uzrunājot Padomi, aicināja, CERN dalībvalstis novērtēt Latvijas augstas enerģijas fizikas kopienas vitalitāti un tās ieguldījumu CERN zinātniskajā programmā.  Tas apliecina Latvijas gatavību no asociētās kļūt par pilntiesīgu CERN dalībvalsti jau tuvākajā laikā, saņemot atbilstošu Padomes uzaicinājumu. Dalība CERN veicina zinātnes izcilību un starptautisko konkurētspēju virknē Latvijas viedās specializācijas (RIS3) jomās.

Šodienas paziņojums CERN Padomē ir simbolisks solis, lai uzsāktu praktiskas konsultācijas ar Padomes prezidentu, dalībvalstu delegātiem un CERN vadību, par Latvijas pilntiesīgu dalību CERN. Pateicoties pārdomātai un labi koordinētai zinātnes politikas, zinātnisko institūciju un industrijas sadarbībai 2022.gadā Latvija kļuva par CERN asociēto dalībvalsti.

Pateicoties IZM piešķirtajam finansējumam, kā arī zinātnes un uzņēmējdarbības vides aktivitātēm, pēdējos gados Latvija ir būtiski stiprinājusi savas pozīcijas daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju jomā un būtiski paplašinājusi zinātnieku kopienu, kas strādā CERN. Lai turpinātu sistemātisko darbu pētnieciskās kapacitātes stiprināšanā augstas enerģijas fizikas jomā, tiek īstenota valsts pētījumu programma “Augstas enerģijas fizika un paātrinātāju tehnoloģijas”.

CERN jau 70 gadus ir pasaulē vadošais zinātniskais centrs, kurā notiek globāli nozīmīgi zinātnes atklājumi. Papildu informācija: https://home.cern.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU