DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
17. martā, 2023
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Izglītība

Tiek nodrošināta nepārtrauktība Latvijas dalībai EKA asociētas dalībvalsts statusā

Latvijas organizācijas kopš 2015.gada sadarbībā Eiropas Kosmosa aģentūru un Eiropas kosmosa nozari (EKA) īsteno vairāk nekā 80 projektus, tādējādi apliecinot plašas iespējas strauji augošā kosmosa  nozarē. 

Kopš esam asociētās dalībvalsts statusā, arvien vairāk Latvijas organizāciju iesaistās kosmosa nozarē - Latvija pakāpeniski virzās uz arvien augstākiem kosmosa tehnoloģiju gatavības rādītājiem, kas paver iespējas to  komercializācijai globālajā tirgū, attīstot plaša spektra pakalpojumus.

Jau iepriekš ziņots, ka IZM izstrādātais progresa ziņojums par Latvijas dalību EKA kopš 2020.gada, ir saņēmis pozitīvu EKA novērtējumu, apliecinot labas Latvijas organizāciju sekmes EKA programmās.  Latvijas dalība EKA ir nozīmīga gan no zinātniskās, tehnoloģiskās un ekonomiskās, gan arī ģeopolitiskās perspektīvas. Tehnoloģijas un produkti, kas izstrādāti kosmosa jomā, var tikt izmantoti arī citās nozarēs, piemēram, medicīnā, aizsardzībā, transportā un telekomunikācijās, sniedzot Latvijai iespēju attīstīt savu tehnoloģisko un zinātnisko bāzi, kā arī veidot jaunas iespējas uzņēmējdarbībai.

Līdz šim starp veiksmīgākajiem piemēriem Latvijas darbībai  EKA projektos ir divu zinātņietilpīgo uzņēmumu dalība globāla līmeņa kosmosa misijās. SIA “Eventech” izstrādā elektronikas un precīza laika intervāla mērītājus, piedaloties misijā “HĒRA” (sadarbībā ar Vācijas uzņēmumu “OHB System AG”), savukārt SIA “Allatherm” izstrādā tehnoloģijas, kas paredzētas apdzīvotu kosmosa  staciju ierīkošanai, piedaloties misijā mēness stacijas “Lunar Gateway” projektā (sadarbībā ar Itālijas uzņēmumu “Thales Alenia Space” un Vācijas uzņēmumu “OHB System AG”). Šāda sadarbība nodrošina gan kosmosa lidojumu pieredzi tehnoloģijām, gan nepieciešamo partnerību ar lielajām kosmosa korporācijām, kas ir būtiska uzņēmumu atpazīstamībai un izstrādāto risinājumu plašākai komercializācijai. Viens no būtiskākajiem ieguvumiem ir iespēja izmantot šīs tehnoloģijas ne tikai  kosmosa ekonomikas apritē,  bet arī attīstot citas, ar kosmosu nesaistītas industrijas.  

Lai nodrošinātu Latvijai darbību asociētās EKA dalībvalsts statusā, saskaņā ar Latvijas Republikas valdības un EKA līgumu, Latvijai jāveic iemaksas EKA programmās vismaz 3 miljonu eiro apmērā katru gadu. 2023. gadā IZM ir veikusi pirmo iemaksas daļu 1,1 miljona eiro apmērā, savukārt atlikusī daļa tiks iemaksāta līdz gada vidum, IZM zinātniskās darbības budžeta ietvaros.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU