DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
17. februārī, 2023
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Ekonomika

Vairums patērētāju rēķinu apmaksai izmanto internetbanku, nevis citu norēķinu platformu sniegtās iespējas

FOTO: Freepik

Konkurences padome (KP), vērtējot konkurences apstākļus rēķinu nosūtīšanas platformu tirgū, kuras izmanto kapitālsabiedrības, norāda, ka kapitālsabiedrībām ir jānodrošina patērētājiem brīvas izvēles iespējas attiecībā uz maksājuma pakalpojuma sniedzēja izvēli, kā arī maksājuma ierosināšanu.

KP veica tirgus izpēti, pamatojoties uz topošajiem Finanšu ministrijas 2023. gada grozījumiem likumā “Par grāmatvedību”, kas noteiks obligātu prasību kapitālsabiedrību e-rēķinu lietošanai elektroniskā formā no 2025. gada, kā arī, novērojot pieaugošo regularitāti publisku personu kapitālsabiedrību līgumu slēgšanā ar ārvalstu komersanta Bill.me Latvijas filiāli, kapitālsabiedrībām nodrošinot saviem klientiem rēķinu izrakstīšanas pakalpojumu caur Bill.me platformu. Izpētes mērķis, ņemot vērā plānotos likuma grozījumus, bija pārliecināties par platformas Bill.me faktisko izmantošanas apjomu kapitālsabiedrībās, kā arī to, vai kapitālsabiedrības nerada nepamatotas priekšrocības vienam konkrētam tirgus dalībniekam.

KP izpētes ietvaros aptaujāja atlases kārtībā izvēlētas publisko personu kapitālsabiedrības. Aptaujas dati norāda, ka Bill.me platforma tiek izmantota dažādu procesu automatizācijas dēļ, piemēram, skaitītāju rādījumu saņemšanu vai atgādinājumu nosūtīšanu klientiem par skaitītāju rādījumu iesniegšanas vai rēķina samaksas termiņu. Vienlaikus uzraudzības laikā KP konstatēja, ka vairums klientu norēķinus par saņemtajiem pakalpojumiem veic ar interneta bankas starpniecību, neizmantojot citus rēķinu apmaksas veidus, tajā skaitā Bill.me sniegtos pakalpojumus, nemaksājot komisijas maksu par rēķinu apmaksu.

Noslēdzot tirgus uzraudzību, KP atgādina, ka publisko personu kapitālsabiedrībām, slēdzot līgumus ar maksājumu pakalpojumu sniedzējiem, jānodrošina, ka patērētājs pats var izvēlēties maksājuma pakalpojuma sniedzēju un viena konkrēta maksājumu pakalpojuma sniedzēja izmantošana nedrīkst būt obligāta. Tādējādi sniedzot iespēju patērētājam pašam ierosināt maksājuma veikšanas procesu. Vienlaikus KP vērš uzmanību publisko personu kapitālsabiedrībām par nepieciešamību, izvēloties maksājumu pakalpojumu sniedzējus, veikt kvalitatīvi izstrādātu tirgus izpēti, tādējādi samazinot konkurences risku iespējamību.

***

Lai veiktu izpēti, KP izmanto gan Patērētāju tiesību aizsardzības centra viedokli un Iepirkumu uzraudzības biroja viedokli un sniegtos datus, kā arī noskaidro informāciju no tirgus dalībniekiem un publisku personu kapitālsabiedrībām.  

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU