DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
02. februārī, 2023
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Eiropas Savienība

Eiropas Parlamenta deputāti prasa stingrākus ierobežojumus politiskajai reklāmai

Ceturtdien EP pieņēma nostāju par politiskās reklāmas noteikumu priekšlikumu. EP rosināto izmaiņu mērķis ir stiprināt vēlēšanu noturību pret ārvalstu iejaukšanos un vairot pārredzamību.

Parlaments ar 433 balsīm par, 61 pret un 110 atturoties pauda pārliecinošu atbalstu Iekšējā tirgus un patērētāju aizsardzības komitejas izstrādātajai nostājai. Plenārsesijas apstiprinājums pilnvaro ziņotāju Sandro Goci (Renew, Francija) sākt sarunas ar dalībvalstu pārstāvjiem, lai līdz 2024. gada Eiropas Parlamenta vēlēšanām vienotos par noteikumu galīgo redakciju.

Mērķorientēšanas stratēģiju ierobežošana, “mikromērķorientēšanas” aizliegums

Saskaņā ar Eiropas Parlamenta deputātu rosinātajām izmaiņām Komisijas priekšlikumā reklāmas sniedzēji drīkstētu izmantot tikai tos persondatus, kuru izmantošanai tiešsaistes politiskās reklāmas mērķiem persona nepārprotami sniegusi savu piekrišanu. Tāpēc nebūs iespējama “mikromērķorientēšana”, proti, patērētāja datu un demogrāfiskos rādītāju izmantošana viņa interešu noteikšanai (profilēšanai).

Parlaments vēlas arī citus noteikumus, lai plašāk regulētu mērķauditorijas atlases darbības, piemēram, vispārēju aizliegumu izmantot nepilngadīgo datus.

Jānovērš ārvalstu iejaukšanās

EP deputāti ierosina aizliegt ārpus ES iedibinātām struktūrām finansēt politisko reklāmu, ko izplata Eiropas Savienībā. Lai noteiktu reklāmas apmaksātāja iedibinājuma valsti, pārvaldes iestādēm būtu jāņem vērā, kur atrodas struktūras, kam ir galīgā kontrole pār attiecīgo reklāmas sponsoru.

Plašāka pārredzamība

EP deputāti arī prasa būtiski paplašināt iedzīvotāju, pārvaldes iestāžu žurnālistu iespējas iegūt informāciju par politisko reklāmu. Piemēram, viņi iestājas par tiešsaistes repozitorija izveidi visām tiešsaistes politiskajām reklāmām un ar tām saistītai informācijai.

Jābūt vieglāk saņemt informāciju par reklāmas finansētāju, reklāmas izmaksām un izmantoto līdzekļu izcelsmi. Jāpublisko arī cita informācija, piemēram, par to, vai reklāma tikusi apturēta par noteikumu pārkāpumiem, par mērķauditoriju un to, kādi kādi persondati tikuši izmantoti, kā arī par reklāmas skatījumiem un mijiesaisti. Eiropas Parlamenta deputāti vēlas, lai žurnālistiem tiktu piešķirtas īpašas tiesības iegūt šādu informāciju.

Sankcijas par pārkāpumiem

EP deputāti arī prasa iespēju piemērot sankcijas par noteikumu atkārtotu pārkāpumu un vēlas, lai lielie reklāmas pakalpojumu nodrošinātāji nopietnu un sistēmisku pārkāpumu gadījumā uz 15 dienām apturētu pakalpojumu sniegšanu attiecīgajam klientam. Komisijai vajadzētu noteikti minimālās sankcijas ES mērogā.

EP deputāti pieņemtajā nostājā arī stiprina dalībvalstu pārvaldes iestāžu pilnvaras un nodrošina iespēju Eiropas Datu aizsardzības kolēģijai pārņemt pārkāpuma izmeklēšanu un nodrošināt noteikumu izpildi.

Trešdien plenārsēdes debatēs ziņotājs Sandro Goci (Renew, Francija) sacīja: "Pašlaik notiek pārāk daudz nepamatotas iejaukšanās mūsu demokrātiskajos procesos. Mūsu kā likumdevēju pienākums ir ne tikai pret to cīnīties, bet arī nodrošināt politisko debašu brīvību un atklātību. Šis likums nenogalinās politisko reklāmu, neraugoties uz baumām, ko izplata lielās tiešsaistes platformas. Tas arī neapdraudēs mūsu vārda brīvību. Tas tikai ierobežos ļaunprātīgu politisko reklāmu."

Turpmākie pasākumi

Drīzumā sāksies sarunas starp abiem likumdevējiem - Parlamentu un dalībvalstīm, ko pārstāvēs prezidentvalsts. Padomes nostāja attiecībā uz šo tiesību aktu pieņemta 2022. gada decembrī.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU