DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
10. janvārī, 2023
Lasīšanai: 5 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Politika

CVK rosina Eiropas Parlamenta vēlēšanās nodrošināt iespēju balsot jebkurā vēlēšanu iecirknī

Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) rosina 2024. gada maijā gaidāmajās Eiropas Parlamenta vēlēšanās izmantot tiešsaistes vēlētāju reģistru, kas nodrošinās iespēju vēlētājiem nobalsot jebkurā sev ērtā vēlēšanu iecirknī Latvijā vai ārzemēs.

Šobrīd spēkā esošais regulējums paredz, ka Eiropas Parlamenta vēlēšanās vēlētāji tiek piesaistīti noteiktam vēlēšanu iecirknim. Liekot vērā sekmīgo 2021. gada pašvaldību vēlēšanu un 14. Saeimas vēlēšanu pieredzi, CVK ieskatā arī Eiropas Parlamenta vēlēšanās būtu izmantojams elektronisks vēlētāju reģistrs, kas nodrošina ērtākas un plašākas balsošanas iespējas vēlētājiem. Tas nozīmēs, ka ikvienā vēlēšanu iecirknī tiešsaistes režīmā būs pieejams elektronisks vēlētāju saraksts. Vēlētājam ierodoties iecirknī, vēlēšanu komisijas darbinieks ar viedtālruni noskenēs pases vai personas apliecības svītrkodu vai kvadrātkodu, pārliecināsies par personas tiesībām balsot un atzīmēs tiešsaistes vēlētāju reģistrā, ka vēlētājs nobalsojis. Par vēlēšanu materiālu saņemšanu būs jāparakstās papīra balsotāju sarakstā. Ja kādā vēlēšanu iecirknī tiešsaistes reģistra darbība būs traucēta, vēlētāji varēs nobalsot, izmantojot reģistrācijas aploksni.

Aktualizējot steidzamo nepieciešamību sākt gatavoties Eiropas Parlamenta vēlēšanām, Centrālā vēlēšanu komisija iesniegusi Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijai Eiropas Parlamenta vēlēšanu likuma grozījumu projektu un ar to saistītu grozījumu Pašvaldības vēlēšanu komisiju un vēlēšanu iecirkņu komisiju likumā. Vēlēšanu diena gaidāma jau mazāk nekā pēc pusotra gada, bet kandidātu sarakstu iesniegšana plānota nākamā gada februārī—martā. Pieņemts normatīvais regulējums ir svarīgs arī saistībā ar savlaicīgu šo vēlēšanu vadības sistēmas moduļa izstrādi un iepirkumu procedūru, tādēļ CVK aicinājusi iespējami drīz izskatīt un pieņemt likuma grozījumus Saeimā.

Komisija arī piedāvā atteikties no līdzšinējās pasta balsošanas kārtības un ieviest pieteikšanos balsot pa pastu e-pakalpojumā Vienotajā valsts un pašvaldību pakalpojumu portālā (www.latvija.lv), kur varētu izdrukāt vēlēšanu materiālus. Tādējādi vēlētājiem būtu iespējams saņemt vēlēšanu materiālus ātrāk, neapgrūtinot viņus ar pieteikumu nogādāšanu vai sūtīšanu pārstāvniecībām vai vēlēšanu iecirkņiem balsošanai pa pastu. Tāpat kā līdz šim vēlētājam aizpildītie vēlēšanu materiāli vēl būtu jānosūta, un agrāka piekļuve vēlēšanu materiāliem veicinās agrāku to nosūtīšanu un saņemšanu laikā. Te CVK ierosina panākties pretī vēlētājiem un veidot pasaulē vairākas pasta balsu saņemšanas un skaitīšanas komisijas līdzšinējās vienas vietā, tādējādi palētinot pasta sūtījumus un paātrinot to saņemšanu.

Tāpat likuma grozījumi paredz manīt vēlēšanu iecirkņu darba laiku, salāgojot to ar Saeimas un pašvaldību vēlēšanām. Plānots, ka iepriekšējās balsošanas laiki būtu pirmdien — no pulksten 17.00 līdz 20.00; ceturtdien — no pulksten 9.00 līdz 12.00; piektdien — no pulksten 10.00 līdz 16.00. Vienlaikus, izvērtējot līdzšinējo vēlēšanu pieredzi, konstatēts, ka vēlētāju skaits, kuri nobalso vēlēšanu dienas rīta stundā no plkst. 7 līdz 8, ir neliels. Tādēļ tiek piedāvāts noteikt, ka iecirkņus vēlēšanu dienā atver plkst. 8. Tas atvieglotu vēlēšanu iecirkņu komisiju darbu, samazinot nogurumu balsu skaitīšanas laikā nakts stundās, kā arī ļautu valstij ietaupīt līdzekļus vēlēšanu iecirkņu komisiju locekļu atlīdzībai.

CVK aicina parlamentāriešus arī apsvērt, vai grozīt sarakstā piesakāmo maksimālo kandidātu skaitu un drošības naudu par kandidātu saraksta iesniegšanu.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU