DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
08. decembrī, 2022
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Tieslietas

Tieslietu ministrs Jānis Bordāns piedalās ES Tieslietu un iekšlietu ministru padomes sanāksmē

Piektdien, 9.decembrī, Ministru prezidenta biedrs, tieslietu ministrs Jānis Bordāns Briselē piedalās Eiropas Savienības (ES) Tieslietu un iekšlietu ministru padomes sanāksmē.

Sanāksmes tieslietu dienā ministri plāno pieņemt vispārējās pieejas attiecībā uz priekšlikumiem regulai un direktīvai par tiesu iestāžu sadarbības digitalizāciju un tiesu pieejamību, kā arī apstiprināt secinājumus par cīņu pret nesodāmību saistībā ar Krievijas pastrādātājiem kara noziegumiem Ukrainā.

Priekšlikumus regulai un direktīvai Eiropas Komisija sagatavoja pagājušā gada decembrī ar mērķi saziņu uz papīra pārcelt uz elektroniskajiem sakariem, lai palielinātu ES dalībvalstu iestāžu tiesiskās sadarbības efektivitāti. Čehijas prezidentūras laikā šiem priekšlikumiem ir izstrādāta gala redakcija, par kuru tieslietu ministri plāno pieņemt vispārējo pieeju. Izveidojot digitālu saziņas kanālu iedzīvotājiem un uzņēmumiem tiek dota iespēja elektroniski iesniegt prasības un sazināties ar tiesām un kompetentajām iestādēm. Jaunās izmaiņas dos iespēju piedalīties mutiskā uzklausīšanā, izmantojot videokonferenci vai citu distances saziņas tehnoloģiju. Īpaši tas veicinās tiesu pieejamību pārrobežu procedūrās, samazinot to izmaksas un padarot šīs procedūras drošākas.

Elektroniskais saziņas veids starp kompetentajām iestādēm dalībvalstīs tiks noteikts kā primārais saziņas kanāls, tādējādi paātrinot informācijas, t.sk. elektronisko dokumentu apriti, kā arī padarīs Eiropas procedūras pieejamākas privātpersonām, izveidojot Elektronisko Eiropas piekļuves punktu E-tiesiskuma portālā. Regulas priekšlikumā tiek paredzēts, ka dokumenti, kas pārsūtīti elektroniski, nedrīkst tikt noraidīti tikai tāpēc, ka tie ir sūtīti elektroniski.

Latvija kopumā atbalsta rosinātās tieslietu digitalizācijas iniciatīvas un vienlaikus aicinās uz straujāku progresu moderno tehnoloģiju ieviešanā. Vienlaikus Latvija uzsver, ka Eiropas tieslietu digitālo mērķu sasniegšanai kritiski svarīgs priekšnoteikums ir savlaicīgi nodrošināt finansējuma pieejamību nacionālo pasākumu veikšanai. Tāpēc būtiski šīs iniciatīvas ieviešanai nodrošināt ES dalībvalstīm atbalstu ES finanšu instrumentu programmās nepieciešamajā apjomā.

Tieslietu ministru sanāksmē Latvija atbalstīs Čehijas prezidentūras sagatavotos secinājumus par cīņu pret nesodāmību saistībā ar noziegumiem, kas izdarīti Krievijas agresijas rezultātā Ukrainā. Padomes secinājumi paredz saukšanu pie atbildības par agresijas noziegumiem un atbalsta sniegšanu Ukrainā cietušajiem, analizējot iespējas konfiscēt iesaldētos aktīvus. Tāpat arī ES dalībvalstīm tiek izteikts aicinājums veikt nepieciešamās izmaiņas nacionālajā regulējumā, sniegt atbalstu Ukrainas Ģenerālprokuratūrai un nosūtīt savus ekspertus uz Ukrainu.

Plašāka informācija par ES Tieslietu un iekšlietu ministru padomes 2022.gada 9.decembra sanāksmē izskatāmajiem jautājumiem ir pieejama šeit.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU