DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
14. jūnijā, 2022
Lasīšanai: 6 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Ekonomika

Piedāvā risinājumus sauszemes vēja parku attīstībai

Šī gada 14. jūnija sēdē Ministru kabinets (MK) izskatīja Ekonomikas ministrijas(EM) sadarbībā ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju (VARAM) sagatavoto informatīvo ziņojumu par sauszemes vēja parku turpmāko attīstību valstī. Ziņojumā analizēta pašreizējā situācija vēja enerģijas jomā, identificēti šķēršļi un problēmas un piedāvāti nepieciešamie risinājumi, lai uzlabotu sauszemes vēju parku attīstību.

Pašreizējos ģeopolitiskajos apstākļos, kad Latvijai un arī visam Baltijas valstu reģionam ir būtiski kāpināt savu enerģētisko neatkarību, sauszemes vēja enerģijas attīstība ir vitāli nozīmīga, jo tā sekmēs Latvijas vietējās elektroenerģijas jaudu palielināšanu un veicinās enerģētisko neatkarību. Tādēļ būtiski ir novērst pašlaik novērotos šķēršļus sauszemes vēja parku attīstībai.

Ņemot vērā ziņojumā paustos viedokļus, EM piedāvā īstenot virkni pasākumu. Ar šiem pasākumiem iecerēts veicināt sauszemes vēja enerģijā balstītas atjaunīgās elektroenerģijas (AER) ražošanas attīstību Latvijā, vienlaikus ievērojot līdzsvarotu un kompleksu arī citu AER jaudu (jūras vēja, saules enerģijas, biomasas) un nacionālās enerģētikas nozares sektoru (elektroenerģija, transports, siltumenerģija) attīstību.

EM sadarbībā ar Latvijas pašvaldību savienību (LPS) un Vēja enerģijas asociāciju sešu mēnešu laikā no attiecīgo grozījumu Enerģētikas likumā spēkā stāšanās izstrādās un iesniegs izskatīšanai valdībā MK noteikumus, kas noteiks vēja elektrostaciju vietējai sabiedrībai radītā diskomforta maksājuma apmēru, maksājuma kārtību un termiņus. 

Līdz 2022. gada 1. augustam EM sadarbībā ar Zemkopības ministriju (ZM) un Finanšu ministriju plāno sagatavot un iesniegt MK grozījumus MK 2018.gada 19.jūnija noteikumos Nr.350 “Publiskas personas zemes nomas un apbūves tiesības noteikumi”,  lai novērstu šķēršļus vēja enerģijas attīstību publiskām personām piederošās meža zemēs.

Līdz 2022. gada 1. oktobrim  EM sadarbībā ar VARAM un LPS plāno identificēt ES fondu un klimata finansējuma programmas, kurās iespējams iestrādāt vērtēšanas kritēriju un minēto kritēriju piemērošanas nosacījumus par priekšrocībām pašvaldībām un teritorijām, kurās sekmīgi attīstās ar atjaunīgajiem energoresursiem iegūtas elektroenerģijas ražošanu.

Tāpat, līdz 2022. gada 1. oktobrim EM izstrādās un iesniegs MK grozījumus “Aizsargjoslu likumā”, kas paredz atcelt pastāvošo aizsargjoslu ap vēja elektrostacijām.

Līdz š.g. 1. oktobrim VARAM sadarbībā ar EM un LPS izstrādās vadlīnijas par vēja parku iekļaušanu pašvaldību teritoriju attīstības plānošanas dokumentos.

Līdz 2022.gada 1. decembrim EM iesniegs grozījumus MK noteikumos Nr.603. “Kārtība, kādā aprēķināma un izmaksājama atlīdzība par energoapgādes objekta ierīkošanai vai rekonstrukcijai nepieciešamā zemes īpašuma lietošanas tiesību ierobežošanu.” attiecībā par kompensāciju kārtību zemes īpašniekiem par vēja enerģijas iekārtu  elektrisko tīklu kabeļu līniju aizsargjoslām.

Līdz 2022. gada 31. decembrim EM plāno izstrādāt un iesniegt izskatīšanai MK grozījumus MK 2020.gada 2.septembra noteikumos Nr. 559 "Noteikumi par atļaujām elektroenerģijas ražošanas jaudu palielināšanai vai jaunu ražošanas iekārtu ieviešanai"”, lai novērstu informatīvajā ziņojumā identificētās problēmas attiecībā uz situācijām, kādās atļauju izsniegšana būtu ierobežojama.

Līdz 2023. gada 1.maijam ZM sadarbībā ar EM un VARAM, piesaistot iesaistītās pašvaldības izstrādās un iesniegs MK informatīvo ziņojumu par vēja elektrostaciju ierīkošanas iespējām nacionālas nozīmes lauksaimniecības teritorijās.

Līdz 2023. gada 1. jūnijam EM plāno izstrādāt un iesniegt izskatīšanai MK regulējuma projektu par vēja un citu pie elektroenerģijas pārvades tīkla pieslēgto atjaunīgo energoresursu elektroenerģijas ražošanas jaudu (elektrostaciju) demontāžas kārtību un ietekmētās vides, tai skaitā zemes platību rekultivācijas nosacījumiem, novecojušo vēja parku jaudas atjaunošanas kārtību, tajā skaitā šīm darbībām nepieciešamā finansējuma nodrošināšanai.

Tāpat līdz nākamā gada 1. jūnijam EM sadarbībā ar Veselības ministriju, VARAM, LPS un Vēja enerģijas asociāciju plāno izstrādāt un iesniegt MK normatīvo aktu, kas reglamentēs trokšņu, mirguļošanas un zemfrekvences skaņas ietekmes novērtējumu uz cilvēka veselību.

Informatīvā ziņojuma sagatavošanā izmantota informācija, ko iesniedza Veselības ministrija, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija, Zemkopības ministrija Fizikālās enerģētikas institūts, Vēja enerģijas asociācija, A/S Latvijas valsts meži, A/S Latvenergo, A/S Augstspriegumu tīkls, Latvijas pašvaldību savienība, Biedrība Zaļā brīvība.

Vairāk par informatīvo ziņojumu "Informatīvais ziņojums par sauszemes vēja parku turpmāko attīstību valstī” var izlasīt Vienotajā tiesību aktu portālā.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU