DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
09. jūnijā, 2022
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Tieslietas

J.Bordāns ar ES ministriem apspriedīs no Ukrainas pārvietoto bērnu aizsardzību un sankcionēto personu īpašumu konfiskāciju

Ceturtdien, 9.jūnijā, Ministru prezidenta biedrs, tieslietu ministrs Jānis Bordāns Luksemburgā piedalīsies Eiropas Savienības Tieslietu un iekšlietu ministru padomes sanāksmē, kurā paredzēts pieņemt svarīgus lēmumus ES līmenī – par nesodāmības apkarošanu attiecībā uz Krievijas pastrādātajiem kara noziegumiem Ukrainā, jaunas sadarbības platformas izveidi pierādījumu apmaiņai kopējo izmeklēšanas grupu ietvaros, kā arī par informācijas apmaiņas uzlabošanu Eurojust pārrobežu terorisma lietās.

Tieslietu ministru sanāksmē plānots apstiprināt Francijas prezidentūras piedāvāto priekšlikumu regulai par digitālās informācijas apmaiņu pārrobežu terorisma lietās. Smagu pārrobežu noziegumu izmeklēšanu un kriminālvajāšanu Eiropā un ārpus tās koordinē ES aģentūra tiesu iestāžu sadarbībai krimināllietās (Eurojust). Lai sekmīgi apkarotu terorismu, izšķiroša nozīme ir efektīvai informācijas apmaiņai starp kompetentajām iestādēm un ES struktūrām. Tāpēc jaunais priekšlikums paredz digitalizēt saziņu starp Eurojust un ES dalībvalstu iestādēm, nodrošinot Eurojust iespējas labāk atklāt sakarības starp dažādām izmeklēšanām un par tām informēt ES dalībvalstis.

Tieslietu ministru sanāksmē J.Bordāns paudīs atbalstu arī jaunas sadarbības platformas izveidei, lai atbalstītu kopējo izmeklēšanas grupu (Join Investigation Team, JIT) darbību. Šobrīd JIT ir viens no veiksmīgākajiem līdzekļiem pārrobežu izmeklēšanai un kriminālvajāšanai ES, tāpēc jaunā sadarbības platforma tiks izmantota nepieciešamās informācijas un pierādījumu apmaiņai un iestāžu drošas saziņas nodrošināšanai. Latvija JIT pievienojās 31.maijā.

Ministru padomes sanāksmes tieslietu sadaļā ir paredzētas arī politiskās debates par cīņu pret nesodāmību Ukrainā, jo īpaši saistībā ar Krievijas pastrādātajiem kara noziegumiem un noziegumiem pret cilvēci Ukrainas teritorijā. Šobrīd vairākās ES dalībvalstīs ir sākta kriminālizmeklēšana par kara noziegumiem, un Eurojust ietvaros strādā Polijas, Lietuvas, Latvijas, Igaunijas, Slovākijas un Ukrainas tiesu iestāžu kopēja izmeklēšanas grupa. Par dalību šajā kopējā izmeklēšanas grupā ir paziņojusi arī Starptautiskās krimināltiesas (ICC) prokuratūra.

Īpaša uzmanība ministru debatēs tiks veltīta Krievijas militārās agresijas rezultātā pārvietoto bērnu aizsardzībai pret jebkādu nelikumīgu adopcijas, nolaupīšanas vai izmantošana risku, jo īpaši attiecībā uz tiem, kas nošķirti no viņu ģimenēm. Latvija uzskata, ka ir nepieciešama ES līmeņa rīcība un kopīgi risinājumi no Ukrainas pārvieto bērnu aizsardzībai.

Tāpat arī J.Bordāns ministru sanāksmē paudīs atbalstu vienotai pieejai īpašumu konfiskācijas piemērošanā par ES un nacionālo sankciju pārkāpumiem. Vienlaikus Tieslietu ministrija ir uzsākusi nacionālā tiesiskā regulējuma izstrādi, lai varētu konfiscēt mantu sankcijām pakļautajām personām.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU